2015.11.23. 08:01
Filep, a figurális realista
Székesfehérvár – Filep Sándor festőművészt látta vendégül legutóbb Bobory Zoltán öreghegyi disputáján, amelyen szó esett a múltról, művészetről, zenélésről is.
Székesfehérváron több mint három és fél éve, 2012 januárjában nyílt utoljára kiállítás Filep Sándor festőművész képeiből az Öreghegyi Közösségi Házban.
Nemrég ugyanott beszélgetett vele Bobory Zoltán költő, a Vörösmarty Társaság elnöke az Öreghegyi Disputa sorozatban. A meghívás apropójaként a fehérvári kötődés szolgált, hiszen Filep Sándor régen a Szent István Művelődési Ház Szent Korona galériájának művészeti tanácsadója volt, s számos jelentős tárlat szervezésén dolgoztak együtt Bobory Zoltánnal, aki akkoriban a házat vezette. A művész egy ideje a bodajki Hang- Szín-Tér Művészeti Iskola képzése miatt jár újra gyakrabban Fejér megyében: hetente másfél napot tanítja rajzolni a fiatalokat. A disputára összejött közönség számából úgy tűnt: a mai napig is sokakat érdekel, hogy s mint él a festőművész, aki 13 éve hagyta el Fehérvárt. Bobory Zoltán bevezetésképpen szintén ezt akarta feltérképezni, Filep Sándor pedig a baráti „Hogy vagy?” kérdésre válaszolva elmondta: teljes nyugalomban, csöndben telnek a napjai Balatonalmádi öreghegyi részén, ez az a táj, ahová fiatalkora óta vágyott. A környezet kifejezetten jó alkotói légkört teremt számára, bár a Balatont eddig még egyszer sem festette meg. Lehet, hogy majd ez is bekövetkezik, de a tó őt most máshogy inspirálja – fogalmazott.
Filep Sándor a realizmusnál nem talált jobb irányzatot - mondta el a festőművész, grafikus a beszélgetésen. Hobbiként zenél is Fotó: Molnár Artúr
A jelentős, Szent Korona galériabeli kiállítások emlékét felelevenítve elmondta: nívós anyag létrehozására törekedtek, s arra: minél tovább tartson nyitva egy kiállítás, hogy minél többen láthassák.
Filep Sándor tíz éve – még a köztestületté válás előtti időkből – tagja a Magyar Művészeti Akadémiának (MMA). Mint megtudtuk tőle: meghívott, rendes tag, s az akadémia jelenlegi, felemás megítéléséről is kifejtette véleményét. Szó esett aztán arról az állami megrendelésről, amellyel még 2011-ben kereste meg Kerényi Imre. Az Alaptörvény illusztrátorainak sorában a Tanácsköztársaság témáját festette meg, ezüst vessző technikával. Nem a drámai, minél véresebb megjelenítésre törekedett, inkább az emberek ábrázolására, amolyan régi fotóra emlékeztető módon – fejtette ki Filep Sándor, akinek neve itthon és külföldön egyaránt jól cseng a művészetkedvelők körében. A mai napig szeretik a munkáit, amit az is igazol, hogy folyamatosan keresik a festményeit. Vannak megrendelései, ami természetesen nagy örömmel tölti el.
Realista festőnek tartja magát, mert a realizmusnál nem tud jobbat. Igaz, ő is festett absztrakt műveket, ám ezt a stílust inkább a zenében éli ki. Méghozzá a gitározásban, ami régi szerelem nála. Otthonában saját stúdiója van, ahová olykor meghív egy-egy barátot zenélni, de többnyire egyedül játszik. A festészetben a figuralitást képviseli, ebben egy időben állandó társakra lelt, akikkel létrehozták az úgynevezett F-csoportot. Ez ugyan hivatalosan már nem létezik, ám a figurális festészetet képviselő baráti társaság megmaradt, s a közeljövőben Fehérváron is várható kiállításuk, a Szent Korona Galériában. Közös zenélés ötlete is fölmerül olykor-olykor fehérvári zenészekkel, barátokkal, ám erről kevesebb konkrétum hangzott el a beszélgetés során A kiállításra azonban minden bizonnyal sokan lesznek kíváncsiak.