2016.10.14. 06:01
Ernelláék Farkaséknál: Hajdu Szabolcsék és barátaik jó filmet csináltak
Nevetségesen kevés pénzből, 3 millió forintból készült. Alapja egy színházi előadás. A kamera ki sem mozdul a lakásból. Mégis működik az egész.
Olyannyira, hogy a Karlovy Vary filmfesztiválon elnyerte a legjobb filmnek járó Kristályglóbuszt. Erre persze legyinthetnénk egy lesajnálót, hogy na persze, ez is „csak” egy fesztiválfilm. Csakhogy akik itthon megnézték, azok nagy részének tetszett az Ernelláék Farkaséknál, márpedig mégiscsak a közönség véleménye a legfontosabb. Ráadásul ez egy „ellenfilm”, szembemegy a mai magyar filmkészítési rendszerrel.
Hajdu Szabolcs rendező a hírek szerint annyira összebalhézott a Délibáb forgatása alatt a Nemzeti Filmalappal, hogy elhatározta, nem fog pályázni. Saját otthonában, állami pénz nélkül, maga, barátai és családtagjai szereplésével, 12 nap alatt készült el a film. A tizenhárom (!) operatőr egy kivételével a Metropolitan egyetem hallgatója, Hajdu tanítványai.
Hajdu Szabolcs, a rendező és Farkas alakítója a filmben (Fotók: bigbangmedia)
A végig egy helyszínen játszódó történet alapja a Maladype színházban, azonos címmel bemutatott darab. Mégis működött az egész, film született, jó és fontos. Mert a lehetőségek, az adottságok ugyan minimálisak voltak, ám a másik oldalon ezt kiegyenlítette az, hogy senki és semmi nem korlátozta Hajduékat elképzeléseik megvalósításában.
A sztori egyszerű. Farkasékhoz (Hajdu játssza a férjet, igazi felesége, Török-Illyés Orsolya alakítja a filmbélit, Esztert, fiukat, Brúnót Hajdu Zsiga) váratlanul beállít Eszter testvére, Ernella (Tankó Erika), férje, Albert (Szabó Domokos) és lányuk, Laura (Hajdu Lujza). Skóciából érkeztek, ahol új életet akartak kezdeni, de befuccsolt a terv, egy év után hazajöttek. Kocsijuk azonban lerobbant, így egy időre Farkaséknál húznák meg magukat. Utóbbiak örülnek is meg nem is, mindenesetre, ami várható volt, be is következik.
A szülők ezúttal nézőként ülnek a kanapén, éppen gyermekeik rögtönzött előadását nézik
A kényszerű együttlét régi frusztrációkat, sérelmeket, elfojtott feszültségeket hoz felszínre. Vesztesek, ha találkoznak, mondhatnánk, pedig a két család helyzete nagyon is eltérő. Ernelláék igazi lúzerek, akik irigykedve, kicsinyesen, méltatlankodva veszik tudomásul, hogy a másikak szintekkel jobban élnek, világot jártak, műveltek. Ám Farkasék élete is valahol megfeneklett már. Állandó a veszekedés, mert a férfi nem tud normális kapcsolatot kialakítani fiával, és valószínűleg a gyerek érkezése tette tönkre kapcsolatukat is Eszterrel.
Szabó Domokos a lúzer Albertet alakítja a díjnyertes filmben
Más tabukat is feszeget a film, szembesítve a nézőt is önmagával. A dialógusok jók, az operatőrök munkája egyenletesen magas színvonalú, Hajdu Szabolcs színészi teljesítménye pedig kimagasló. a legjobb férfi alakítás díját is megkapta érte Karlovy Varyban.
Szóval így is lehet jó filmet csinálni, csak elszántság kell hozzá és igazi barátok. No meg egy adag tehetség.