2018.10.07. 14:00
Optikai csalódás: látszatra autó, de mégis motor
Olaszországban a mai napig a mindennapos utcakép szerves részeként vannak jelen az elöl egy, hátul két keréken lavírozó miniplatós és dobozos járművek. Velük közlekedni élmény, de félelemkeltő is.
Elöl és hátul is nyitható, ez nagy segítséget jelent a szállításban
Fotó: a szerző archívumából
A II. világháború utáni ínséges időszakban született az olcsó robogó újabb takarékos ötlete Olaszországban. A rövid időn belül rendkívül népszerű Vespa robogónak megalkották a háromkerekű, platós változatát, az APE névre hallgató apró teherszállítót, amely akkoriban még csupán nyitott kivitelben került a piacra, elölről ugyanúgy nézett ki, mint kétkerekű társai, de mivel az olasz zöldséges télen-nyáron, zuhogó esőben hordja a cuccot, csakhamar zárt vezetőfülkét kapott.
Mára szűk sikátorokban és nagyvárosok zsúfolt főútjain ugyanúgy megtalálható, mint a tengerparti strandokon. Kicsit szögletesebb lett, de lényegében ötven éve változatlan. A Piaggio már 1948-tól gyárt ilyet Corradino D’Ascanio mérnök ötletére. Fogtak egy robogókban is használt erőforrást a Vespából, betették egy – kezdetben egyszemélyes – fülke aljába.
Az első zárt kabinos változatot 1956-ban adták ki. A külleme letaglózó, gyakorlatilag egy nagy buborékot vontak az ülés köré, amiből kilóg előre a Vespa-villa, majd később kormány, mögötte pedig ugyanaz a plató, mint eddig. Elöl egy robogóknál megszokott felfüggesztésű kerékkel lehet irányítani, hátul pedig két, egyenkénti lánchajtásos kerék hajtja. A fülke mögé odatettek egy platót, és az igényeknek megfelelő felépítményt fabrikáltak rá. Mindez az elmúlt több mint hatvan évben lényegében változatlan maradt. Hamar népszerűvé vált elsősorban a kereskedők és a kis üzletek számára, mivel hatékonynak, gazdaságosnak s könnyen kezelhetőnek bizonyult, és befért minden olyan apró sikátorba, kis utcába, amelyekbe még a személyautók sem, nemhogy a teherautók… Más kérdés, hogy később megjelent a négykerekű kivitel is, de az igazi a három kerékből álló változat maradt.
A mostani típusok kevésbé mívesek és stílusosak, mint a régebbiek, elkoptak belőlük a formai finomságok az évek során. Valójában csak munkagépesebbre szerették volna szabni, és ez azért rendesen érzékelhető. A kaszni vékony lemezekből készül, és tisztes távolságból még egészen úgy fest, mintha bőven lenne benne anyag. A kabin nagyon szűk, 160 centis magasság fölött úgy érezzük, mintha egy gyerekautóba szálltunk volna be. Ergonómiáról beszélni felesleges, van egy kényelmetlen sámli, háttámlával ellátva, ami lényegében egy műbőrrel bevont szivacsdarab a fülke hátulján. Elindulni nem nehéz vele, a kuplung jól érezhető, a gáz is finoman adagolható.
A váltó azonban nem nagy barátja a sofőröknek: nehezen követhető, hogy egyet kapcsoltunk a karral, vagy kettőt, illetve hogy egyáltalán sebességbe tettük, vagy csak sebességek közé. A 38 km/h-s végsebesség nem hangzik soknak, bent ülve azonban rögtön rájövünk, hogy nem akármilyen merész vállalkozás padlógázzal hajtani.
Hogy milyen vele közlekedni? A három kerék okozta bizalmatlanságot és némi rettegést feledtette ugyan a helyszűke miatti sokk, és a körforgalomban is csínján kell vele bánni, mert hirtelen kormánymozdulat esetén könnyen az oldalára billenhet. A helytakarékos mérethez alacsony üzemanyag-fogyasztás is társul: 200 kg vagy 1,5 köbméter árut képes 2,7l/100 km-es üzemanyag-fogyasztással szállítani.
Az sem megvetendő, hogy B kategóriás vagy segédmotor-kerékpárra jogosító engedéllyel vezethető. Pluszkedvcsináló pedig, hogy nem kell utána súlyadót fizetni, minimális a kötelező biztosítása, és egész egyszerűen nem fogunk gyorshajtás utáni fotót, illetve büntetést kapni…