2017.09.21. 16:51
Rendhagyóan emlékeznek meg Leonard Bernsteinre
Kétéves globális ünnepségsorozat kezdődik pénteken a karmester-zeneszerző születésének századik évfordulója alkalmából.
A megemlékezések a washingtoni John F. Kennedy Centerben kezdődnek pénteken, majd a következő két évben hat kontinensen több mint ezer esemény idézi fel a zenei géniusz életét és pályafutását. Az ünnepségsorozat 2019 augusztusában zárul – olvasható az esemény honlapján.
Bernstein 1918. augusztus 25-én született Massachusettsben. Életét az változtatta meg örökre, amikor tízéves korában nagynénjétől egy kiváló zongorát kapott a család. 25 évesen már a New York-i Filharmonikus Zenekart vezényelte.
A Bostoni Szimfonikus Zenekar Bernsteinnek szenteli pénteken induló új évadát. Andris Nelsons, a zenekar zenei igazgatója „ikonikus alaknak” nevezte a zenészt, akinek munkássága generációk számára volt meghatározó élmény.
„Amikor gyerekként a 80-as, 90-es években Lettországban éltem, Leonard Bernstein mindannyiunk szívét és lelkét megtöltötte, akik a zenét választottuk életcélul” – mesélte Nelsons. A bostoni szimfonikusokat negyedik éve vezető igazgató hozzáfűzte: Bernstein szenvedélyesen szerette a zenét, és „mindenkit, akivel csak találkozott, meggyőzött arról, hogy a zene elengedhetetlenül fontos a teljes élethez, hogy a zene szépsége és inspirációja a legjobbra sarkallja az emberi szellemet”.
A centenáriumról megemlékezik a New York-i Carnegie Hall 2017-2018-as évada is. Az októberben kezdődő szezon első előadása Bernstein előtt tiszteleg: a koncerten a Philadelphia Zenekar Yannick Nezet-Seguin zeneigazgató vezényletével mutatja be Bernstein On the Waterfront című szimfonikus művét, és részleteket ad elő a West Side Story című musicalből.
A centenárium szervezői Bernstein szellemi hagyatékának négy pillérére építik a programokat: megemlékeznek a zeneszerzőről, a karmesterről, a tanárról és a humanitárius aktivistáról is. Bernstein a hatvanas években részt vett a polgárjogi mozgalomban, a hetvenes évek elején a háború ellen agitált, a nyolcvanas években pedig a nukleáris fegyverek leszereléséért küzdött, emellett az AIDS-krízis idején a betegség gyógymódjának kutatását támogatta.
Az évforduló alkalmából Bernstein kedvenc városaiban, New Yorkban, Bostonban, Philadelphiában, Washingtonban, Los Angelesben és San Franciscóban tartanak koncerteket, de Austinban, Atlantában, Houstonban és Amerika-szerte más helyszíneken is felidézik a zenei géniusz örökségét.
A világhírű művészt ünneplik majd Japánban, Kínában, Indiában, Brazíliában, Ausztráliában, Dél-Afrikában és Izraelben, de megemlékeznek róla Londonban, Párizsban, Rómában és Varsóban is. A Quiet Place című operáját más városok mellett Bécsben és Budapesten is bemutatják.
Borítókép: AFP / Roger-Viollet / Jean-Pierre Couderc