2020.02.18. 11:44
Duplájára nőtt a házi segítségnyújtásban foglalkoztatottak száma
Fontos feladat, hogy a segítségre szorulókat elsősorban saját megszokott környezetükben, otthonukban támogassák.
Forrás: Shutterstock
Nőtt a házi segítségnyújtásban részesülők és foglalkoztatottak száma 2010 óta, és az egy főre jutó támogatás is magasabb – mondta Rétvári Bence, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) alelnöke.
Kifejtette:
2010 óta megduplázódott, pontosan 114 százalékkal nőtt a házi segítségnyújtásban foglalkoztatottak száma Magyarországon.
„Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt években a foglalkoztatottak száma 5 764-ről 12 386-re emelkedett” – rögzítette.
Kiemelte: amellett, hogy a házi segítségnyújtásban foglalkoztatottak száma nőtt,
2010 óta több mint 23 százalékkal emelkedett az ellátottak létszáma is, 75 054-ről 92 422-re.
„Mivel a gondozók számának növekedése jóval nagyobb mértékű, mint az ellátottak számának növekedése, így több figyelem, több idő és több segítség jut minden rászorulóra, többféleképpen tud a gondozó részt venni a rászoruló mindennapjaiban. A nagyobb segítség pedig nagyobb biztonságot is jelent” – közölte a KDNP alelnöke.
Rétvári Bence rámutatott: egy tavaly nyári reprezentatív közvélemény-kutatás szerint
a megkérdezettek túlnyomó többsége, 74 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a saját lakókörnyezetében való gyógyulást, tartózkodást támogatja.
Ezért a legfontosabb az, hogy a segítségre szorulókat elsősorban saját megszokott környezetükben, otthonukban támogassák. Ezért növelte a kormány a gondozási támogatást is jelentősen, közel 30 százalékkal. Míg 2010-ben a támogatás egy főre jutó mértéke 166 ezer forint volt, addig mostanra ez 210 ezer forintra emelkedett. A támogatás növekedésével biztosítható, hogy magasabb szintű ellátást kapjanak az azt igénybevevők.
Elmondta, hogy
a házi segítségnyújtás az igénybe vevő önálló életvitelének fenntartása érdekében szükséges ellátást – szükségleteinek megfelelően – lakásán, lakókörnyezetében biztosítja, így például a gondozás keretében a gondozottak segítséget kapnak öltözködésben, tisztálkodásban, de akár a gyógyszereik beszerzésében vagy az egyszerű bevásárlásban is.
„Házi segítségnyújtásban részesülhetnek többek között idősek, pszichiátriai betegek, egészségi állapotuk miatt rászoruló személyek, vagy épp olyanok, akik rehabilitációjuk után a visszailleszkedéshez vannak segítségre szorulva. Ezek az intézkedések mind azt szolgálják, hogy a rászoruló helyzetben lévők életét könnyebbé, teljesebbé tegye” – közölte Rétvári Bence.