2019.12.14. 15:00
„A globális problémákkal csakis globális szemlélettel tudunk megküzdeni”
Svéhlik Csaba professzor kalandos utazása Fokvárosban, valamint elképzelése a jövőről – saját szavaival.
Svéhlik Csaba professzor a díjnyertes előadásért kapott oklevelével Afrika déli részén, a Jóreménység fokánál Fotó: Svéhlik Csaba
Folyamatosan járva a világot, tavaly májusban éppen Kínában voltam üzleti úton, amelynek során a számos tárgyalás mellett előadásokat is tartottam főként innováció és vezetéstudomány témakörökben helyi és más feltörekvő országok vállalati szakembereinek. Elismeréssel szólva az előadásaim színvonaláról, megkérdezte akkor ott az egyik résztvevő, egy dél-afrikai egyetemi oktató, látok-e rá módot, hogy esetleg az ő hazájában is egy kis kurzus keretében előadjam a hallottakat. Jóllehet sokszor kapok ilyen-olyan meghívásokat, ebben az esetben úgy éreztem, hogy eleget teszek a megtisztelő felkérésnek. Az idén ősszel, egy néhány hetes dél-afrikai utazás keretében tudott ez megvalósulni. A kinn tartózkodás idejét hozzáigazítottam egy nemzetközi konferencia időpontjához, amelyen előadóként vettem részt. Persze a jól megérdemelt nyaralási cél sem volt utolsó szempont.
Vendégprofesszorként a felkérésnek eleget téve tartottam Fokvárosban egy rövid kurzust dél-afrikai hallgatóknak, vállalati szakembereknek vezetéstudomány témakörben, amelynek során két területet különösen kiemeltem: a folyamatos kutatás-fejlesztés és az innováció fontosságát, illetve a nemzetközi környezetben való cégvezetés egyediségét és kihívásait. Mivel jómagam kétszer sohasem tartom meg pontosan ugyanazt az előadást, új gondolatokkal, kutatási eredményekkel aktualizáltam a mondandómat, és persze nagy hasznomra válnak az oktatásban saját hazai és nemzetközi közép- és nagyvállalati vezetői tapasztalataim.
Egyre globalizáltabb a világ (ennek minden előnyével és hátrányával), ezért különösen fontos egy vállalkozás számára bárhol a világban, hogy nemzetközi méretekben tudjanak a vezetők mint döntéshozók gondolkodni. A globalizáltság figyelembevétele mint vezérlő elv a többnapos nemzetközi konferencián is visszaköszönt, hiszen a globális problémákkal csakis globális szemlélettel, nemzetközi összefogással tudunk megküzdeni. Az erőtlenné vált, úgynevezett fenntartható fejlődés évtizedekig való szajkózása nem járult hozzá kellőképpen az egyre égetőbb problémák megoldásához. Most már elérkezett a világ oda, hogy valamit tényleg tenni kell.
Kiváló, intő példa erre éppen Fokváros esete. Korábban elképzelhetetlen volt, hogy a világ bármely nagyvárosában elfogy az ivóvíz. A túlnépesedés, a korábban sohasem látott szárazság és a döntéshozók szűklátókörűsége miatt a négy és fél milliós Fokvárosban 2018 elejére katasztrofálissá vált a helyzet: napi ötven literben kellett korlátozni a lakosság vízfogyasztását. Még a palackos víz is eltűnt a boltokból. Kiapadt utcai vízlelőhelyek és óriási, kígyózó sorok flakonokkal és kannákkal jellemezték a világváros utcáit. Szerencsére a lakosság önfegyelme és összefogása példamutató és sikeres volt, azóta megoldódott a helyzet, a lakosság is tudatosabbá vált. Mindez intő példa volt arra, hogy már nem elegendők a szavak, a lózungok, valamit tenni kell, a világ társadalmának szemléletén mindenképpen változtatni kell.
A konferencia témája, az úgynevezett kék gazdaság megvalósítása mint igazi 21. századi szellemiség sokat segíthet a globális problémák megoldásán, helyére lépve a „fenntartható fejlődés” hiteltelenné vált eszmeiségének. A konferencián elhangzott előadások részletesen körüljárták az ökológiai rendszereken alapuló gazdaság megteremtésének fontosságát. A természet és a fizikai törvények kell hogy adják a jövőben a gazdaság alapjait. Léteznek már a világban azok a technológiák, amelyekre alapozva sokkal kevesebb energiára lenne szükség a jövőben, jóval kevesebb hulladékot termelnénk, töredékére csökkenne a Föld ásványkincseinek kiaknázása, persze okos módszerekkel a fejlett világ társadalmainak fogyasztási és vásárlási lázának értelmetlenségét is tudatosítani kell (lásd karácsonyi őrület, amely már nem a meghittségről, szeretetről, gesztusértékű ajándékozásról, hanem valami egészen másról, értelmetlen, haszontalan pénzpocsékolásról szól). A konferencián elhangzott számos pozitív esetpélda: a feleslegesnek hitt kávézaccnak mintegy tucatnyi értelmes funkciót lehet adni. A társadalmi egyenlőtlenségeken is mindenképpen változtatni kell: normális dolog az, hogy vízzel, ráadásul ivóvízzel öblítjük a vécét? Miközben egy afrikai bennszülött nő akár napi ötven kilométert is gyalogol a család ivóvizéért.
Az én előadásom a kék gazdaság szellemiségét figyelembe véve arra kereste a választ, hogy miképpen tudunk a jövőben egy olyan közlekedési eszközt megalkotni, amely gyártásával és alkalmazásával a lehető legkevesebb sebet ejtjük a környezetünkön. Bár még nem ez a trend, de a kicsit távolabbi jövőben jóval kevesebb gépkocsit fogunk használni, az autó birtoklása helyett inkább a közösségi közlekedés fog teret nyerni, csak akkor hívunk majd egy (önjáró) gépkocsit, amikor valahová el szeretnénk jutni. Ez a gépkocsi egyébként nagyon egyszerű szerkezet lesz, a világban néhány gyártó fogja összeállítani azokat egy beszállítói parkban, ahol is mindegyik beszállító ott helyben lesz. A következő időszakban az autóiparban nagy elbocsátásokra kell felkészülni, először a beszállítók zöme fog bezárni, később a mai autógyárak szűnnek meg a teljesen más gyártási struktúra miatt. Szerencsére nemcsak a műszaki, hanem a társadalmi hozzáállás is változni látszik. Az autónak mint státuszszimbólumnak a szerepe sokadrangúvá válik, a világ nagyvárosaiban a Z generáció többsége már nem szeretne saját autót (jogosítványt sem), a vásárlási prioritásukban a gépkocsi már nincs az első tízben (korábbi generációk számára a lakás után az autó még a második helyen szerepelt).
Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az előadásom elnyerte e rangos konferencián a legszínvonalasabb előadás díját. Jóllehet itthon és külföldön (Izrael, Hongkong) is többször kaptam hasonló díjat, ez az elismerés azért is kedves számomra, mivel a világ legszebbnek tartott városában nyertem el. Örömmel tölt el, hogy munkásságom nemzetközi szintű elismertségét tovább tudtam növelni. Köszönet a családnak és kiváló (móri) iskoláimnak.
Az 57 milliós Dél-Afrika csodálatos, gazdag történelmű ország, nagyon jól éreztem magam az ott eltöltött idő alatt. A szakmai programok mellett sok időt szántam városnézésekre, kirándulásokra is. Lenyűgözött a városok modernsége, sokszínűsége és nem utolsósorban makulátlan tisztasága. Minden olyan, mintha most épült volna, kiváló az infrastruktúra, profi módon szervezett a helyi és távolsági közlekedés. Rengeteg a múzeum, a programlehetőség, ámulatba ejtő az állatvilág, varázslatos a tengerpart és persze a Jóreménység foka. Erős a gazdaság, egész Afrika termelési értékének negyedét Dél-Afrika állítja elő. Kiválók a dél-afrikai borok.
Jóllehet magam is számos idegen nyelvet ismerek, lenyűgözött a nyelvi sokszínűség: összesen tizenegy hivatalos nyelv van. Legtöbben a zulut, a xhosát és a németalföldi eredetű afrikaanst beszélik, az angollal (ez is hivatalos nyelv) mindenhol jól el lehet boldogulni.
Habár a feketéket és színes bőrűeket elnyomó rendszer, az apartheid az 1994. évi választásokkal megszűnt, azóta igen nagy társadalmi változások történtek. Az utóbbi időszakban sajnos a fehér lakosság elleni erőszak jellemzővé vált, amelynek következtében több millió fehér elköltözött az országból. Arányuk mára már nyolc százalék alá csökkent. A társadalmi gondok ellenére (az országban ugyanúgy jelen van a gazdagság és a bádogvárosokban tetten érhető mélyszegénység) turistaként – betartva a szükséges általános szabályokat – egy nagyon szerethető, varázslatos természeti értékekkel rendelkező, jól szervezett országot ismertem meg.