2011.11.21. 12:42
A töltött káposzta sikere
Velence, Ravenna - Az Entz Ferenc szakképző iskola már hetedik éve pályázik diákjainak külföldi gyakorlatára. Az idén nyáron is Olaszországban jártak a falusi vendéglátók.
A hatszáz éve álló építményben több mint tíz esztendeje hamisítatlan családi vállakozásban működik a vendéglátóhely, a fogadó.
- Rokoni kapcsolatokra kiterjedő családi vállalkozással állunk kapcsolatban hét éve - mesélte Mátyás Julianna, aki férjével, Mátyás Jenővel együtt gondozza a pályázatot, kint vannak a gyakorlaton a fiatalokkal.
- A panzióban a férj és a feleség a fővállakozó, az anyós a szakács, a gyerekek, a rokonok a pincérek, minden alkalmazott rokon valamilyen formában. A kilencven feletti nagynénik kicsit pihennek, de előfordul, hogy besegítenek a tésztakészítésbe. A család agroturizmussal foglalkozik, így a diákjaink mindenbe belekóstolhattak, ami ezzel kapcsolatos. Etették a tyúkokat, összeszedték a tojásokat, szedték a barackot, takarítottak, főztek - a töltött káposzta hatalmas sikert aratott -, terítettek, tálaltak. A család egy ravennai iskolával is kapcsolatban áll, van gyakorlatuk a tanulók foglalkoztatásában, így a légkör az első három nap után teljesen családiassá vált.
A tanintézmény pályázatának címe szakmai Gyakorlat a falusi vendéglátásban, a pályázatuk a Leonardo programban, az egész életen át tartó tanulás szellemében kiírt megmérettetésben lett sikeres. A két csoport tagjai három-három hetet töltöttek olaszországi munkával - kirándulással, ismerkedéssel az ottani hagyományokkal, a mai élettel -, a hét-hét diák a falusi vendéglátós és panziós osztályból, illetve a vendéglősök közül került ki. A csoportokba bekerülni jó tanulmányi átlaggal, jó magaviselettel, pozitív tanári vélemények alapján lehetett.
A család elégedett volt velük, értékelték a munkájukat, a gyakorlatukat.
Agárdi Vivien, Baranyai Evelin, Pajor Fruzsina, Máté Bettina, Kerkuska Attila, Bencsik Dániel, Kaszás Vivien, Sárosi Norbert, Lázi Viktória, Vajk Dorina, Bogdán Rozália, Tóth Alexandra, Deák Gábor és Szabó Dávid számára a három hét igazi gyakorlat volt, ahol idegen nyelvi környezetben, egyhónapos kemény felkészítés után kellett tudásukról, talpraesettségükről számot adni.