2018.01.17. 11:30
Disznótor és zászlófelvonás: évösszegzés Bodajk és Mór környékén
Pezsgő és színes volt az elmúlt esztendő a környék településein. Alább a helyi oldalakon megjelent cikkekből mazsolázunk.
NJn
A tavalyi kemény tél igazán ideális volt a disznóvágáshoz is. A Márkus-hegyi bánya, hazánk utolsó mélyművelésű szénbányája ugyan 2016-ban végleg bezárta kapuit, ugyanakkor a korábban ott dolgozók továbbra is ragaszkodnak szakszervezetükhöz és a hagyományos disznótoros közös ebédhez. A nyugdíjas bányászok Vince-naphoz közeledve ünnepélyes külsőségek közepette főzik, sütik meg a disznótoros ebédet – adtuk hírül januárban.
Kincsesiek a Nemzeti Színházban
Nemcsak a községüket, de Fejér megyét is Kincsesbánya frissen alakult színtársulata képviselte a Nemzetiben. A kincsesi Tótágas színtársulat kapta meg a lehetőséget, hogy bekapcsolódjon az országos Pajtaszínház programba. A három hónapon át tartó próbák után először saját településén mutatta be az amatőrökből álló lelkes csapat a produkciót, majd a Nemzeti Színház – ahogy mondani szokták – világot jelentő deszkái következtek – számolt be lapunk februárban.
Rekordszámú részvétel a fesztiválon
Csúcsot döntött a résztvevők számát tekintve a tavalyi Móri Diák Művészeti Fesztivál. A seregszemlére 127 produkciót neveztek a város általános iskoláiból, a résztvevők száma pedig megközelítette a kilencszázat.
Újabb fasor „nőtt ki” Bakonycsernyén egyik óráról a másikra hetven család munkája nyomán – írtuk áprilisban a község határában végzett fásításról. Bakonycsernye önkormányzata – a polgárok bevonásával – tavaly tavasszal folytatta fatelepítési programját. A cél az, hogy minél több családnak legyen a közterületen is „saját” fája.
Lóra pattantak az iszkaszentgyörgyi kastélyiskola hatodikosai. A diákok – összesen tíz alkalommal – heti két órában látogattak egy lovardát, ahol nemcsak lovagolni tanultak, de a lóápolással is megismerkedtek.
A bor nem maradhatott ki az ételekből
Gyakorlatilag nincs étel, amibe ne lehetne bort is rakni, a közös főzés pedig a jókedv egyik forrása. A májusi móri fakanálforgató, a boros ételek országos versenye kiemelkedik a főzőversenyek sokasága közül. Nemcsak a résztvevők sokasága miatt, de az igényessége okán is. Nem lehet gázpalackot használni, és a zsűrizéskor a tálalás, a főzőhely kialakítása, a szakácsok esetleges formaruhája is szempont – írtuk.
A lassan feledésbe merülő régi szokást, a májusfa kitáncoltatásának hagyományát elevenítették föl Bodajkon. Móron pedig immáron ötödik alkalommal nyerhettek bepillantást a fogyatékkal élők világába a város lakói – adtuk hírül június elején a helyi oldalon.
Öt jelölt is indult a polgármesteri székért
Pusztavámon időközi önkormányzati választásokat tartottak 2017. június 25-én. Erre azért volt szükség mert a képviselő-testület feloszlatta önmagát. Lapunk bemutatta mind az öt jelöltet.
Jubilált Bakonycsernye balatoni falutábora. Az ötvenéves évforduló alkalmával zászlófelvonást tartottak és napiparancsot olvastak fel – tudósított az FMH júniusban.
Városnap, immáron kilencedszer
Járdaavatással és kitüntetések átadásával kezdődött, szórakoztató programok sokaságával folytatódott Bodajkon az immár kilencedik alkalommal megrendezett városnap.
Óriási graffitivel „dobták fel” Bakonycsernyén azt a hosszú támfalat, amely a falut átszelő út mellett húzódik. A hatalmas képet középiskolás diákok készítették, a festék árát az önkormányzat állta – volt olvasható július elején.
Egy percig sem unatkoztak
Tavaly ünnepelte 20. születésnapját a magyaralmási alkotótábor. A kézműves-foglalkozások mellett számos színes program várta a látogatókat. Hamar elröppent a néhány mozgalmas nap, a résztvevők azzal vigasztalhatták magukat, hogy csak a következő nyárig szól a búcsú...
Hetven esztendeje zajlott a „lakosságcsere”
A magyar–szlovák „lakosságcserére” emlékeztek Bakonycsernyén, amelyet a török kiűzése után a Felvidékről telepítettek újra. Csernyéről is több száz szlovák ajkú lakos települt át önként Csehszlovákiába, ahol azonban sokukra súlyos csalódás várt. (A lakosságcsere a felvidéki magyarok kitelepítését szolgálta, az ő esetükben már szó sem volt önkéntességről.) A megemlékezésre Szlovákiából is érkeztek olyanok, akik – vagy akiknek felmenői – Csernyéről települtek át – derült ki augusztusi tudósításunkból.
A móriak tapsoltak külföldön is
A móriaknak tapsoltak Szlovákiában és Itáliában is: e két országban turnézott ugyanis múlt nyáron a móri fúvószenekar. A jó bor mellett az együttes az, amely a legmesszebb viszi a kisváros hírét. Most is sok tapsot arattak külföldön is, és többször kellett ráadást adniuk – írtuk.
Új színfolttal gazdagodott tavaly a hagyományos velegi falunap: először rendezték meg a Nagyveleg férfija elnevezésű tréfás vetélkedőt, ahol például gumicsizmával kellett célbadobni a jelölteknek.
Megünneplik a bányásznapot
Szeptember első szombatján tartották a bányásznapot Kincsesbányán, ahol korábban bauxitot bányásztak. Ez alkalomból harangot szenteltek, s kitüntetéseket nyújtottak át.
Tizenhét amatőr fotós műveiből nyílt kiállítás a Lamberg-kastélyban.
Halálának 96. évfordulóján a nevét viselő alapítvány koszorúzást szervezett a móri Wekerle-szobornál – íme néhány szeptemberi híreink közül.
Huszonöt éves a Bodajk és Rödemark közötti testvértelepülési kapcsolat. A bodajkiak delegációjának a jubileum alkalmával tett németországi látogatásáról októberben adtunk hírt.
Tíz helybeli ingatlan nyerte el a Bodajkért Közlapítvány kuratóriumától a Szép ház, virágos porta kitüntető címet. Az elismerést novemberben, ünnepélyes keretek között adták át.
Iskolában töltötte az őszi szünetet az iszkaszentgyörgyi kastélyiskola több pedagógusa is: az önkormányzat támogatásával finnországi tanulmányúton vettek részt. A tanárok cseréjét a tervek szerint diákcsere követi – volt olvasható lapunkban.
Nem csak az ezerjó városa lesz
Mór ezután nemcsak az ezerjó, de Wekerle Sándor, a dualizmus korának, móri születésű legendás államférfijének városa is lesz. Ezt a célt tűzte ki a Wekerle alapítvány novemberben újjáalakult kuratóriuma.
És végezetül néhány a december hírei közül:
Az adventi gyertyagyújtások és különböző karácsonyi műsorok mellett hírt adtunk arról is, hogy felújították Bodajkon az első és második világháborús emlékművet, amelyre – a meglévők mellé – további 230 név is felkerült, olyanoké, akik a háborúban vesztették életüket.