2010.08.13. 04:54
Szökevény - Olaszországból indult útnak a 15 éves gyermek
A Romániába tartó 15 éves fiúról nem lehet tudni, hogy életében hányszor indult már el egyedül a világba. A megyében állami gondoskodásban élő gyerekek közt van néhány, akikről tudják a nevelők, ha beviszik a kapun, az első ablakon át újból eltűnik. A családokból világgá induló apróságok estére biztonságban hazatalálnak, de vannak, akikért nem megy az apuka.
Hetekig beszédtéma volt az utcánkban - nem pletyka, hanem igazi aggodalom -, hogy az egyik család gyereke eltűnt. Évekig nem tudtunk róla semmit, de végül kiderült, hogy él, egészséges, haza is tért, a többit senki nem firtatta. A kivülállóként elképzeltük a család aggodalmát, amíg kételyek közt életek, vajon hová vetette a sors, az önfejűsége, az akarata a gyereket, és él-e még? Vörös Ferencné alezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának munkatársa és kollégái ha nem is naponta, de elég gyakran találkoznak a helyzettel, elszökött egy család gyereke.
- A gyerekkorú szökésben lévők után azonnal ki kell adnunk a keresést - kezdte az alezredes asszony. - Az a fontos, hogy a gyermek mielőbb visszakerüljön a családjához, másrészt nehogy áldozattá, netán elkövetővé váljon.
A sokáig távol lévő gyerek éhes, szomjas, nem lát más megoldást, elcsen - ellop - valamit az egyik üzletből. Az is előfordulhat, hogy a kiskorú, a fiatalkorú olyan társaságba keveredik kóborlása során, amely rábírja valamilyen bűncselekményre. A fiatalkorú szökötteket 24 óra elteltével kezdi körözni a rendőrség, de ha beteg, szellemileg sérült fiatalról van szó, a keresés társszervek - polgárőség, tűzoltóság bevonásával - a bejelentés után azonnal megkezdődik. Az alezredes asszony hozzátette, szerencsére a gyerekek többsége csak belefeledkezik a játékba, ezért késik el otthonról, estére hazatér.
- Vannak viszont olyanok is, akik messzire jutnak - folytatta Vörös Ferencné. - Ha megállapítottuk a személyazonosságát, felhívjuk a hozzátartozókat, a szülőket, jöjjenek el a gyerekükért. Nem mindenki képes erre, ilyenkor meg kell találnunk a megoldást, hazajuttatni a gyereket.
Micsoda buli, ha rendőrautó érkezik a ház elé és kiszáll belőle a kis világjáró, gondolom ezt érzik a hátukra batyut kötő ifjak. Az Olaszországból vonatozó fiúval egészen más volt a helyzet, a rendőrség állapította meg a személyazonosságát, mivel semmilyen okmány nem volt nála.
- A rendőrség még aznap éjjel értesítette a gyermekvédelmi szolgálatot - mondta Deresné Tanárki Mária, a megyei gyermekvédelmi központ igazgatója. Éjszakára kiderült a személyazonossága, az állampolgársága, amit ellenőriztek a román félnél. Az 1995-ös születésű fiú édesapja, édesanyja elérhetőségéhez is hozzájutottak a rendőrök. A vonaton a fiú gyakorlatilag felügyelet nélkül maradt, így megalapozott volt az ideiglenes gondozásba vétel. A hivatalos eljárás szerint ilyenkor ki kell rendelni a gyermek mellé az eseti gondnokot, aki törvényesen képviseli. A gyereket azért hoztuk Sárbogárdra, mert ez a ház kis létszámú, könnyebb a felügyelete, az otthon lakói megtalálták vele a hangot, kicsit angolul, kicsit olaszul, kicsit roma nyelven. Itt jobban meg tudjuk tartani, hogy ne induljon tovább. Az elhelyezéséről megküldtük a határozatot a fővárosi, V. kerületi gyámhivatalnak, a további sorsát ők veszik kézbe. Hivatalos megkeresés megy - vagy már ment is - a magyarországi román nagykövetségre, ott megteszik a szükséges intézkedéseket, hogy a gyermek hazakerüljön.
A sárbogárdi házvezető telefonon értesült az érkező fiúról, a ház hét lakója az éjszaka közepén, fél egy tájban izgalommal várta a jövevényt.
- Megérkezett egy alacsony fiú, igen fáradtan - mondta Czeinerné Takács Tünde házvezető. - Másnapra kipihente magát, kapott ruhákat, hétfő estére kicsit kivirult, még incselkedett is a lányokkal, arról nem beszélt, miért indult útnak egyedül.
- Fél év alatt körülbelül hat-hét gyerekről tudunk, aki elkóborol otthonról - mondta Deresné. - Minden otthonunk kijelölt ideiglenesen hatályú elhelyezésre, illetve minden otthonunk befogadja átmeneti gondozásra - ez három nap - az otthonából elkóborolt gyereket. Négy lány és három fiú szökött el az idén a családjától, ők kapcsolatba kerültek a megyei gyermekvédelmi központtal. Négyükért a családfő érkezett meg, három gyermeket ideiglenes hatállyal helyeztünk el a rendszerben. A legtöbb gyerek nem is kerül ideiglenes hatályú elhelyezésre. Egy nap megérkeznek, másnap már otthon alszanak.
Az ideiglenes hatályú elhelyezés előírásai szerint a határozatot megküldik a gyámhivatalnak, ahol vizsgálják az elhelyezés szükségességét, meghallgatják a gyereket, a szülőket, ennek az átfutási ideje hatvan nap.