2011.01.19. 15:52
Az öt évvel ezelőtti hejcei repülőbalesetre emlékeztek
FMH - A Hejce környékén öt évvel ezelőtt történt légikatasztrófa áldozataira emlékeztek szerdán a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településen. Először a tragédia helyszínén, a Borsó-hegyi emlékhelyen, majd a községben lévő emlékműnél helyezték el a magyar és a szlovák résztvevők a kegyelet virágait.
A szlovák légierő AN 24-es csapatszállító repülőgépe 2006. január 19-én este zuhant le a Hejce fölött magasodó, több mint hétszáz méteres Borsó-hegyre. A gép a koszovói békemisszióból szállította haza a szlovák békefenntartókat. A katasztrófa a kassai repülőtér közelében, a leszállópályától alig harminc kilométerre történt. A repülőgépen utazó negyvenhárom szlovák katona közül csak egy élte túl a szerencsétlenséget.
A Borsó-hegyen szerda délelőtt a fél évtizeddel ezelőtti körülményekhez hasonló, ködös, párás időjárás fogadta az emlékezőket.
A településen tartott megemlékezésen Lubomír Galko szlovák védelmi miniszter úgy fogalmazott: január 19-e a tisztelet és a kegyelet napja. A tragikus körülmények között elhunyt katonák és honvédelmi minisztériumi alkalmazottak küldetésük befejezésétől már csak néhány percre voltak, a sors azonban másként döntött.
"Ők életükkel és munkájukkal bizonyították be, milyen fontos az emberi értékek védelme", és a béke érdekében tett erőfeszítések - tette hozzá. Hangsúlyozta: negyvenkét kiváló ember előtt fejezik ki tiszteletüket és kegyeletüket, haláluk mélyen megrázta nemcsak egész Szlovákiát, hanem más országokat is.
Lubomír Galko köszönetet mondott a hejceieknek, a környező települések lakóinak, a magyar mentőegységeknek, hatóságoknak, a katonaságnak, azoknak, akik részt vettek a mentésben.
Hende Csaba magyar honvédelmi miniszter beszédében azt mondta, a balesetben elhunyt katonák a legnagyobb dologra vállalkoztak: szolgálták hazájukat, Szlovákiát, és a közös ügyet, a közös szövetséget, azért mentek Koszovóba, hogy békét teremtsenek.
Hozzátette: azon a szörnyű éjszakán egy emberként "ugrott talpra" a határ mindkét oldalán a katonaság, a katasztrófavédelem, a mentőalakulatok minden tagja és a hejcei lakosság. Utalt arra, hogy akkor embert próbáló körülmények között, csontig hatoló hidegben sikerült egy ember életét megmenteni.
Hende Csaba az MTI-nek úgy fogalmazott: mélyen megrendítő minden ilyen esemény, különösen azért, mert a túlélő, illetve a hozzátartozók fájdalma ilyenkor mindig felidéződik. A negyvenkét áldozat után harmincöt, tizennyolc évesnél fiatalabb árva maradt - fűzte hozzá. Kiemelte továbbá azt a példátlan összefogást, embermentő igyekezetet, amely Hejce lakói, a magyar hatóságok és a magyar katonák részéről annak idején megmutatkozott.
A szerencsétlenség helyszínén obeliszket és 42 kopjafát emeltek az áldozatok emlékére, Hejce központjában pedig emlékművet avattak. A légikatasztrófa áldozatairól minden évben megemlékeznek Hejcén a hozzátartozók, a katonatársak, a szlovák és a magyar honvédség vezetői, a mentés egykori résztvevői és a helybéliek.