2010.04.17. 04:57
Kullancsinvázió - egyszerre 120 vérszívó tapadt az áldozatra!
Idén korábban jelentek meg a kullancsok, ráadásul tömegben támadnak állatra, emberre. Szakemberek azt mondják, a tavalyi száraz időjárás kedvezett elszaporodásuknak meg egy európai uniós tiltás is. Tavaly óta egészségügyi okokból határozat korlátozza, hogy permettel irtsák őket.
Márton Edit erdész, természetvédelmi őr. Évtizedek óta közvetlen közelségben él a természettel. Járja az erdőt, és pontosan tudja, mit jelent a kullancsveszély. Ilyen invázióra azonban egyetlen évben sem emlékszik. Azt mondja, már nem csak az erdőben támadnak. A városok parkjai, ligetei is erősen fertőzöttek, sőt a gyerekek már a játszótéren sincsenek biztonságban. Edit nagyon fontosnak tartja ezért felhívni a kisgyerekes anyukák figyelmét arra, hogy minden esti fürdetésnél tetőtől talpig figyelmesen vizsgálják át gyermeküket, ez számít pillanatnyilag a legbiztosabb védekezésnek.
A kutyatulajdonosoknak is nyomatékosan ajánlja ezekben a napokban az állatok tüzetes átvizsgálását. Ezt tapasztalatból mondja, mivel kutyája néhány napja kiszökött a kerítésen, és amikor néhány óra múlva hazajött kóborlásából, Edit nem akart hinni a szemének. Nem kevesebb, mint 120 kullancsot szedett ki belőle!
Edit azóta önmagát is jobban figyeli, esténként munka után tüzetesen átvizsgálja egész testét, különösen a hajban tűnhetnek el láthatatlanul az apró vérszívók. Szakértője eltávolításuknak, és rögtön egy tévhitet is eloszlat. Az ő módszere az, hogy csipesszel kicsípi őket. Azt mondja, nem szabad tekergetni, kenegetni! Ha nem fertőzött a kullancs, és bennszakad a feje, nem okozhat problémát.
Az idei kullancsveszély nem hagyományos feladatok elé állít minket. Korábban sosem látott tömegben támadnak Székesfehérváron, a megyében, az ország egész területén. Eddig csak nyáron keserítették életünket, most az előző évektől eltérően már április elején megjelentek. Ennek okát szakértők is találgatják. Egyrészt a tavalyi száraz évnek tudják be tömeges megjelenésüket, másrészt egy európai uniós szigorításnak. Gyulai Balázs, a korábban a permetezésért felelős Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Növény- és Talajvédelmi Intézet károsító diagnosztikai laborvezetője megerősítette információnkat: valóban igaz, hogy tavaly év eleje óta egy európai uniós tiltás miatt nem lehet permetezni őket.
Nem csak hazánkra, egész Európára érvényes ez a tiltás - mondja a szakember. A tiltás okáról nem tud felvilágosítást adni, ugyanis korábban a permetezés utóhatásaival kapcsolatban soha, egyetlen reklamáció sem érkezett hozzájuk, pedig közel egy évtizeden keresztül használták ezt a szert! Ezzel szemben a kullancsok okozta betegségek következményeiről annál többet lehetett hallani.
- Sajnos igaz a hír- mondja Gyulai Balázs. - Uniós elvárás, hogy egész Európa területén úgynevezett egészségügyi kártevőirtás kullancsok ellen ne történjen. Különböző kozkázatokra hivatkozva pillanatnyilag semmilyen engedélyezett készítményt nem használhatunk kullancsok ellen. Idáig az egész unió területén ugyanaz a szer volt forgalomban, most pedig a tiltás érvényes minden országra. Más szer kikísérletézéséről egyelőre nem hallottam, vagyis nincs információm arról, hogy a következő egy évben újabb permetező szert vezetnének be. Magánvéleményem szerint elhamarkodott ez a döntés. Túlzott a félelem a kemikáliákkal szemben. A permetezést mindig a legnagyobb elővigyázatosság mellett végeztük. A permetezett területen napokon keresztül feliratok hívták fel erre a járókelők figyelmét.
Európa különböző országai különböző mértékben fertőzöttek kullanccsal. Az interneten találtunk egy térképet, ami azt mutatja: a tőlünk nyugatabbra fekvő országok kevésbé fertőzöttek. Ennek oka szakértők szerint az éghajlati különbözőségben keresendő. A kullancs az óceáni klíma csapadékosabb időjárását nem kedveli. A legfertőzöttebb a térkép Közép-Európában, illetve Oroszország északi területén. Hazánkban a legsúlyosabb a helyzet Zalában és az Északi-középhegységben.
Megállt a tudomány? Nem egészen. Védőoltás létezik, de csak vírusos agyhártyagyulladás, illetve agyvelőgyulladás ellen, a Lyme-kór ellen az oltóanyag nem véd, viszont az időben elkezdett antibiotikumos kezeléssel az egyébként könnyen felismerhető tünetekkel jelentkező betegség jól gyógyítható. De érdemes-e, lehet-e még oltakozni? Feltétlenül, hiszen mint a közelmúltban egy kullancskongresszus után lapunknak Schneider Ferenc infektológus főorvos elmondta, még időben vagyunk a védekezéshez. A klasszikus séma szerint egy hónapon belül két alapoltást kell beadni, a harmadik oltás pedig egy év múlva esedékes. Ezt követően, annak érdekében, hogy a védettség folyamatos legyen, három évenként kell úgynevezett emlékeztető oltást felvenni. Az oltóanyagból egyébként választék is van, létezik egy drágább, tb-támogatás nélküli változat, ennek ára valamivel több mint 5 ezer forint. Az olcsóbbért 1800 forint körüli összeget kell fizetni, a teljes ára 2823 forint. Mint minden védőoltást, a kullancs encephalitis ellenit is csak recept ellenében adják ki a patikákban. Az oltás tényét a beteg dokumentációjában is feltüntetik, s ez nemcsak a szabályok miatt lényeges, hanem azért is, mivel a kétféle oltóanyagot nem lehet keverni, vagyis ugyanabból a típusból kell megkapni az ismétlő, illetve az emlékeztető oltást. A gyorsított sémában beadott oltásnál is gyorsan, néhány nap alatt kialakul a védelem.
Ha valaki mégsem oltatná be magát, vagy éppen erdei iskolába készülő gyermekét, annak más módon ugyan, de feltétlenül védekeznie kell! Kullancsból egyébként több fajta is van - Magyarországon tizennyolcféle él -, ezeknek a fele képes betegséget terjeszteni. Sőt, van vak és látó kullancs, előbbiek föntről, a bokrok fölső részéről, fákról vetik magukat áldozatukra, a látók pedig a fűszálakon másznak fel, s telepednek meg nedves, meleg testrészeken. Ezért fölülről és alulról egyaránt védekeznünk kell: sapkával, kendővel, zárt nyakú felsővel, illetve cipőbe tűrt szárú nadrág viselésével. Emellett használjunk kullancsriasztó krémet vagy permetet, de azt gyakran, két-három óránként újra kell kenni vagy fújni.
Egyébiránt egy friss, pénteken érkezett információ szerint a Börzsöny barlangjaiban a szakemberek tömeges denevérpusztulást észleltek, s a vizsgálat során az elhullott állatokban rengeteg kullancsot találtak. Ez is arra utal, hogy idén valóban a szokottnál is nagyobb invázióra lehet számítani...