2010.10.30. 04:46
A kegyelet napjai
Halottainkra emlékezünk, nyughelyükön meglátogatjuk őket, ha otthonunktól távoli vidéken van a sírkert, talán ez az egyetlen alkalom az évben. De hiszen csak az hal meg igazán, akit elfelejtenek mentegetjük magunkat, csitítjuk lelkiismeretünket, s veszünk minél nagyobb koszorút, minél szebb virágot, mintha ezzel engesztelhetnénk őket.
"Tekintetes nemes, nemzetes vitézlő felsőgelléri Vass János Úr Fejér és Győr vármegye táblabírája szabad királyi Székesfehérvár város tanácsnoka - elhunyt 1840 márciusában 71 évesen." Ez áll a székesfehérvári Hosszú temetőben azon a síremléken, amelyet Poklosi Péter, a Városszépítő Egyesület elnöke restaurált. A síron péntek délben Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Soós Gyula, a Fejér Megyei Bíróság elnöke, és Poklosi Péter az emlékezés koszorúját helyezte el. Soós Gyula rövid beszédében felidézte Vass János munkásságát, elmondta: a város főjegyzője és polgármestere volt, az ő időszaka alatt kezdődött el a reformkori városszépítés, sétányok kialakítása, a Halesz és a Sóstó parkosítása.
A halottak napja alkalmából péntek reggel hősi halottaikra emlékeztek a rendőrök is: a Hosszú temetőben Reé István egykori rendőr-főkapitány sírjánál koszorúztak, majd az 56-os forradalom halottaira emlékeztek. Megemlékezést tartottak a Szentlélek katonai temetőben is.
Amikor a lobogó gyertyák fényében elmormolunk egy imát, eszünkbe jut, hogy nélkülük is ment tovább a világ, s bizony nélkülünk is megy majd, ha eljő az idő... S a fájdalmon túl milyen gondot hagyunk hozzátartozóinkra! Nagyszüleinket hogy megmosolyogtuk, amikor mutatták pénzecskéjüket, "ezt a temetésünkre spóroltuk" és valaha harminc-ötvenezer tényleg elegendő is volt egy tisztességes búcsúztatásra. Manapság ennyiért (ahogy mondani szokás) szóba sem állnak velünk a temetkezési vállalkozások. Még Fehérváron sem, pedig, meséli összehasonlításként Csillahó Tamásné, a megyei önkormányzat temetkezési kft. felvételi irodavezetője, a budapesti árakhoz képest olcsóbb a temetés. A legszerényebb koporsós 180 ezer, az urnás 120 ezer, a határ pedig a csillagos ég. Maga a hamvasztás - amennyiben kórházban hal meg valaki - százezer forint. Ha otthonában éri a halál, ehhez még szállítási költség is jön. Budapesten a temetés ennél ötször magasabb árral kezdődik, s a sírhely is húszszorosa a fehérvárinak: itt a legolcsóbb egyes sírhely 16 500 forint, a kettes hasonló kategóriájú 20 900. A temetések nyolcvan százaléka már urnás, s ezeknek hatvanöt százaléka tényleges temetés, a többi pedig altemplomi nyugalomra helyezés. Nagyon sokan pedig otthonukban tartják szeretteik hamvát, vagy saját kertjükben alakítják ki a végső pihenőhelyet, esetleg síremlékkel. Síremléket egyébként nagyon sokan készíttetnek, a megyeszékhelyen tizenegy sírköves mester tevékenykedik. Egyikük Somogyi Imre, akitől nemcsak az árakról, hanem a sírkövek divatjáról is tudakozódtunk.
- Egyre többen a letisztult, kifinomult formát és a nemesebb anyagokat keresik. Igaz, hogy százezer forintért műkőből is készülhet síremlék, de készítettem már nemes gránitból másfél millióért is. Régen szokás volt különféle idézeteket, sírverseket is vésetni a táblára, ma már legtöbbször csak az elhunyt neve, születési dátuma és halálának éve kerül a síremlékre.
Amikor a lélek távozik, a hátramaradottak feladatává válik tehát a síremlékek gondozása. De ha ők is elmennek, az évszázados sírok, sírboltok egyre csak romosodnak, gazosodnak, borostyán és bozót növi be az eltávozottak kőemlékeit. Valódi megsemmisülés mindaddig nincs, amíg az utókor emlékezik, ezt vallja Poklosi Péter is, aki a Városszépítő Egyesület és a Magyar Hadisírgondozó Szövetség elnökeként már évtizedekkel ezelőtt felvállalta a város legrégebbi sírkertje, a Hosszú temető rendbetételét diákjai segítségével, egy kőrestaurátor igényességével. Volt idő, amikor nem ügyeltek a városlakók a régi sírok megőrzésére, a '60-as években pedig szándékosan törtek össze régi sírköveket, holott ide temetkezett a nemesség, a gazdag polgárok, a székeskáptalan, a táblabíró, orvosdoktor, rendőrkapitány, textilgyáros és a zeneköltő - sorolja Poklosi Péter.
- Három éve újítjuk fel itt a műemléksírokat. Az elmúlt évtizedek nemtörődömsége, lelketlen pusztítása szembetűnő. Most időtálló, drága viaszoló, zuzmótlanító, fényesítő anyagokat használunk.
Merengő hangulatban járjuk a temetőt Poklosi tanár úrral. Régen élt emberek kápolnái, sírboltjai előtt haladunk.
- Elvadult növényzet alól ástuk ki a törött, eldőlt, 1800-as években állított sírköveket. Ezeket az Országos Kegyeleti Bizottság a nemzeti sírkert részévé nyilvánította. Itt egy '48-as alezredes fekszik, ott, az a fekete kő Saj Móricz akadémikusé. Emitt nyugszik Horthy sógornője, Jószási Purgly Magda. Ez itt Fliegl Endre sírja, ő faragta a barokk Fehérvárt. Saj Ferenc sírját jövő tavasszal újítjuk fel, ő építette az Árpád-fürdőt. Megdöbbentő sírfeliratok, nyelvi érdekességek is felbukkannak a megszépített köveken. "Itt nyugszanak Kálmán Antal volt uradalmi igazgató hideg tetemei. Élni megszűnt 1847. év szeptember 24-én." És itt van Slamadinger Jenő bíró, vaskereskedő család fia, aki saját pénzéből alapította a zeneiskolát. Ez a temető a város történelmi, kulturális öröksége - mutat végig az emlékek kertjén Poklosi Péter.