Felső-Szabolcsban és Újfehértón továbbra is súlyos a helyzet (frissülő hír)

Csökkent a belvízzel elöntött terület a hideg, csapadékmentes időjárás hatására Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, de Felső-Szabolcsban és Újfehértón továbbra is súlyos a helyzet - közölte Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője pénteken az MTI-vel.

MTI

Több utat is elöntéssel fenyeget a belvíz Jász-Nagykun-Szolnok megyében

 Tovább nőtt a belvizes területek nagysága a Közép-Tisza vidéken, ahol több közutat is elöntés fenyeget. Eközben több szivattyútelepen is műszaki problémákat okoz a kemény hideg – közölte a regionális  Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezetője pénteken az MTI-vel. Lovas Attila tájékoztatása szerint a Tisza újabb árhulláma jelenleg Tokaj térségében tetőzik, ott a vízállás péntek reggel 722 centiméter volt. A folyó Tiszalök és Tiszadorogma között tovább árad.
 A Közép-Tisza Tiszafüred és Csongrád közötti szakaszán alig változó vízállások figyelhetők meg. Szolnoknál jelenleg 829 centimétert mutat a vízmérce. A legfrissebb számítások szerint a Tisza felső szakaszáról érkező árhullám Kiskörénél 800 és 830 centiméter között január 3-án, illetve 4-én, a megyeszékhely térségében 820-840 centiméteres szinten január 4-én, illetve 5-én tetőzik majd.
A folyónak ezen a részén pillanatnyilag 10-20 százalékos a jégzajlás. Mivel a következendő napokban marad az igen hideg idő, mínusz 15 fok alatti legalacsonyabb hőmérsékletekkel, a fagyok hatására a Tiszán megerősödik a jégzajlás, amelynek mértéke a jövő hét elejére eléri az 50 százalékos borítottságot. A Közép-Tiszán csütörtökön a legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 17,2 fok volt. Ebben az évben a zord napok száma – amikor a napi átlaghőmérséklet mínusz 10 fok alatti - 50 százalékkal haladta meg a sokéves átlagot. A folytatódó hideg időre  tekintettel az árvízvédelmi töltésen továbbra is korlátozzák a közlekedést a fokozott balesetveszély miatt.
Az igazgatósághoz tartozó 640 kilométeres szakaszon árvízvédelmi készültséget tartanak fenn. A Zagyván megindult apadás miatt csütörtökön elsőfokúra mérsékelték a készültséget a folyó jobb és bal partján, Újszász és Jászberény között. Harmadfokú a riasztás a Hortobágy-Berettyón, a Tiszán és a Zagyván, összesen 304, másodfokú ugyancsak a Tiszán, a Hármas-Körösön és a Hortobágy-Berettyón, 262, míg elsőfokú a Zagyván, 74 kilométeren. A Zagyva és Tarna apad. Előbbi mellékfolyón kisebb megszakításokkal áll a jég.
 A Hármas-Körös Mezőtúr-Árvízkapuig apad, alatta gyengén árad. Pénteken reggel itt 690 centiméteres vízállást mértek. A Hortobágy-Berettyó a felső és középső szelvényekben napi 3-5 centiméterrel még ugyancsak árad.
A tartósan magas vízállás miatt egyre nagyobb területen mutatkoznak árvízi jelenségek. A töltéseken elszórtan, összességében csaknem 97 kilométeren alakult ki fakadóvíz, míg talpszivárgás majdnem 10, szivárgó víz pedig több mint 6 kilométeren tapasztalható. 
 Az igazgatóság területén csütörtök reggel óta kis mértékben nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága,  jelenleg 525 négyzetkilométer. Ebből Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen 48,5 négyzetkilométert borít belvíz, amely Fegyvernek és Bánhalma között a 34-es utat is veszélyezteti, ám útlezárást egyelőre nem kellett elrendelni. A Szolnok és Kőröstetétlen közötti út mellett fekvő Közös belvízcsatorna környékén szintén jelentős az elöntés mértéke. A Jásztelek és Jászapáti közötti műutat helyenként már víz borítja.
A nagy hideg hatására több szivattyútelepen is lefagytak a szállítószalagok, ami megnehezíti a berendezések üzemeltetését. Az elmúlt 24 órában 40 stabil és 14 mobil szivattyútelep összesen 4,4 millió köbméter vizet emelt át a befogadókba. Az átemelt vízmennyiség 2010-ben már meghaladta a 110 millió köbmétert. A főcsatornák teltsége 80-100 százalékos.
 Az igazgatóság két szakaszon tart fenn harmadfokú, míg további 8 szakaszon másodfokú belvízvédelmi készültséget. Ugyanezen a területen 9 önkormányzat tart fenn elsőfokú, 24 helyhatóság és vízgazdálkodási társulás másodfokú, míg további 8 harmadfokú belvízvédelmi készültséget. A belvíz elleni védekezésben a győri székhelyű vízügyi igazgatóság gépészeivel együtt az elmúlt nap folyamán 114 ember vett részt.

Tovább nőhet a belvíz borította terület az Alsó-Tisza vidékén

A becslések szerint 833 négyzetkilométert boríthat belvíz az Alsó-Tisza vidékén, de a hótakaró miatt nehéz felmérni az elöntött terület nagyságát. A jövő héten várható felmelegedés miatt a helyzet romlására számítanak - tájékoztatta a regionális vízügyi igazgatóság vezetője pénteken az MTI-t.   Az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság működési területén 272,5 négyzetkilométer vetést és 253,5 négyzetkilométer szántót borít víz - közölte Kozák Péter.
A belvíz gyorsabb levezetése érdekében 28 munkagéppel folyamatosan kotorják a csatornákat, vágják a nádat. A másod-, illetve harmadfokú készültség mellett üzemelő 29 szivattyútelepeken naponta átemelt víz mennyisége 4,9 millió köbméter. A védekezésben 234-en vesznek részt - tudatta az igazgató.
 A vízgazdálkodási társulásoknál másodfokú készültség mellett folyik a munka. Negyven településen van érvényben helyi vízkár-elhárítási készültség, a legrosszabb a helyzet Csanyteleken, Csongrádon, Kunszentmártonon és Pálmonostorán, ahol harmadfokú a készültség.
 A közelmúltban 2000 januárjában volt a legmagasabb - 1080,5 négyzetkilométer - az elöntött területek nagysága az igazgatóság területén.

Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Kettős-Körösön

Megszűnt az árvízvédelmi készültség a Kettős-Körösön, a Hármas-Körösön pedig megkezdődött az apadás - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság pénteken az MTI-vel.  A tájékoztatás szerint a vízügyi szervezet 340 kilométer hosszúságú védvonalaiból a riasztás által érintett szakaszok hosszúsága egy nap alatt 71 kilométerrel, 189 kilométerre csökkent. Továbbra is másodfokon védekeznek a Hármas- és a Sebes-Körösön, a Berettyón és a Hortobágy-Berettyón. Az árhullám levonulása zavartalan.
Az igazgatóság működési területén a belvízzel elöntött területek nagysága változatlanul több mint 626 négyzetkilométer. A tíz belvízvédelmi szakaszból még mindig négyben harmadfokon, ötben másodfokon, míg egyben a legalacsonyabb szinten védekeznek. A szivattyútelepek és a mobil szivattyúk egy nap alatt 6 millió köbméter vizet emeltek át a főbefogadó folyókba és csatornákba.
Kétsoprony önkormányzata megszüntette a legmagasabb szintű belvízvédelmi készültséget, így a térségben 9 településen másodfokon, 10-ben pedig első fokon védekeznek az elöntések ellen.
Az árvízvédelmi és belvízvédelmi munkálatokban az elmúlt 24 órában 621-en vettek részt.

Összeérhetnek az árhullámok az Alsó-Tiszán

Utolérheti a Felső-Tiszáról érkező következő árhullám a folyó alsó szakaszán tetőző áradást; jelenleg másod- és elsőfokú készültség mellett folyik a védekezés, de egyre nagyobb kockázatot jelent a magas vízállás mellett a kialakuló jégtakaró - tájékoztatta  a regionális vízügyi igazgatóság vezetője pénteken az MTI-t. A Körös és a Maros áradása jelentősen késlelteti a tiszai árhullám levonulását, emiatt a vízállás a következő napokban Csongrádnál és Mindszentnél másod- (750 centiméter), Szegednél első fok (650 centiméter) fölött marad - közölte Kozák Péter.
A Tisza felső szakaszáról érkező újabb árhullám az új év első napjaiban az Alsó-Tiszán utolérheti az előzőt, Csongrádnál és Mindszentnél 10-20 centiméteres további áradást okozva. A jövő hét első felében várható tetőzéskor mindkét vízmércénél kevéssel 800 centiméter felett lehet a vízállás. Szegednél az akkor már apadó Maros miatt nem várható visszaáradás - tudatta az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője.
 A tartós hideg miatt a következő napokban fokozott jégképződésre, eleinte erősödő zajlásra, majd a jég beállására is kell számítani. A jelenlegi magas vízállás mellett kialakuló jégtakaró és az annak felszakadásakor meginduló zajlás az árvízi kockázatot jelentősen növeli. 
 Az Alsó-Tiszán a mindszenti vízmércéhez tartozó szakaszon másod-, a szegedi vízmércéhez tartozó szakaszon elsőfokú készültség van érvényben. A védekezésben 272-en vesznek részt, ők főként a figyelőszolgálatot látják el, de munkájukat nehezíti, hogy a burkolatlan töltésszakaszok sok helyütt járhatatlanok - közölte Kozák Péter.

Felső-Szabolcsban és Újfehértón továbbra is súlyos a helyzet

Felső-Szabolcsban és Újfehértón továbbra is súlyos a helyzet

A vízzel borított határrész 450 négyzetkilométerről (45 ezer hektárról) 400 négyzetkilométerre (40 ezer hektárra) csökkent az utóbbi 24 órában - mondta az igazgató. Kiemelte azonban, hogy Felső-Szabolcs három öblözetében és a települések közül Újfehértón változatlanul harmadfokú védekezésre van szükség.     A Tisza-Túr-közben és a Szamos-Kraszna-közben másodfokúra mérsékelték a készenlétet, s további négy szakaszon védekeznek még ugyanilyen riasztási fokozat keretében, három helyen pedig elsőfokú a készültség.     Jelenleg 13 szivattyútelepet működtetnek, ezek csaknem hárommillió köbméter belvizet emelnek át a csatornákba, folyókba és tározókba. Folyamatosan tisztítják az átereszeket, a zsilipeket, és folytatják a kotrásokat is a csatornákban.     A vízgazdálkodási társulatok közül a felső-szabolcsi, a nyírségi és az ecsedi lápi tart fenn készültséget a területén, másodfok keretében víztelenítik az elöntött határrészeket.     Szabolcsban a harmadfokon védekező Újfehértó mellett 30 település önkormányzata másodfokú, 6 pedig elsőfokú belvízvédelmi készültséget tart fenn.      Nagy Sándor, a Nyíregyházával szomszédos Újfehértó független polgármestere elmondta: változatlanul kétszáz lakóházat fenyeget a belvíz a városban. A védekezést nehezíti a nagy hideg, a szivattyúzásnál használt tömlők közül több is szétfagyott az utóbbi napokban. A téli, csapadékmentes időjárás ugyanakkor lehetővé teszi a belvíz gyorsabb elvezetését, így a lezárt Munkás utcát már megnyithatták a teljes forgalom előtt. Öt utca - a Honvéd, a Görgey, a Kölcsey, a Rákóczi és a Part utca - viszont továbbra is részlegesen le van zárva az elöntések miatt.     Az utóbbi napok nagy igénybevétele miatt több szivattyú is javításra szorul Újfehértón, ezért szilveszter napján valamennyin karbantartási munkálatokat végeznek, s nap közben csak vészhelyzet esetén helyezik üzembe azokat az elöntéstől fenyegetett házaknál - tette hozzá a polgármester.

Mérsékelték a készültséget a Felső-Tisza tiszaberceli szakaszán is

Folytatódik a múlt heti olvadás és esőzés hatására kialakult újabb árhullám levonulása a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei folyókon, így a Felső-Tisza tiszaberceli szakaszán mérsékelték, a Túron pedig meg is szüntették az árvízvédelmi készültséget - közölte a nyíregyházi vízügyi igazgatóság vezetője pénteken az MTI-vel.
A Tisza gátjainál, Nagyhalász és Gávavencsellő között másodfokúról elsőfokúra mérsékelték a készenlétet, így a folyó felső szakaszán már csak Szabolcsveresmart és Tokaj között van figyelőszolgálat - mondta Bodnár Gáspár.     Az igazgató tájékoztatása szerint a Túr töltéseinél csütörtökön szüntették meg a készültséget, miután teljesen levonult az árhullám a folyóról.
A Kraszna viszont továbbra is csak lassan apad, a gátjainál változatlanul szükség van a másodfokú készültségre.
Apad a nyírségi belvizeket összegyűjtő Lónyay-főcsatorna is, a tiszai torkolati, a Kótaj és Gávavencsellő közötti szakaszon már csak elsőfokú a készültség, Kótaj fölött azonban még másodfokú.     Bodnár Gáspár megemlítette, hogy árvízi jelenségeket elsősorban a Lónyay-főcsatorna mentén észlelnek, a gátaknál több helyen jelentkező szivárgásokat fokozottan figyelik és megteszik a szükséges beavatkozásokat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!