3 órája
Hologram segítségével keresik a magyar szexmunkásnő gyilkosát (videó)
15 évvel ezelőtti gyilkosság rejtélyét akarja a holland rendőrség ezzel a technikával megoldani.
Forrás: Holland rendőrség
November 9-től megelevenedett egy 19 évesen elhunyt magyar származású szexmunkás hologramja Amszterdam piros lámpás negyedében. A híres-hírhedt negyed a város központjában nem csak kihagyhatatlan turistalátványosság, hanem ténylegesen működő bordély-zóna.
Szabó Bernadette, azaz Betty a negyed egyik kirakatában áll, kifakult rövid farmerben, melltartóban, hasán és mellkasán tetoválással. A számítógéppel háromdimenzióban vetített lány mozog, az ablakhoz közeledik és kopogtat rajta, hogy felhívja magára a figyelmet.
Előrehajol, párát lehel az üvegre, majd angolul megjelenik az ablakon a kézzel írt kérés: segítség!
A fiatal nőt néhány hónappal szülés után, 2009-ben gyilkolták meg. A tett kegyetlenségét mutatja, hogy több mint 70 szúrással végeztek vele.
Még mindig keresi a rendőrség a gyilkost
Betty 18 évesen ment Amszterdamba, és prostituáltként kezdett dolgozni a piros lámpás negyedben. Teherbe esett, de a terhessége alatt is végig dolgozott, majd nem sokkal a baba születése után újrakezdte. Három hónappal azután, hogy szült, brutálisan meggyilkolták szexmunka közben.
Egy hetes kampányuk során az amszterdami rendőrség így tesz még egy kísérletet annak kiderítésére, hogy ki ölte meg. A vörös lámpás negyedben különféle módszerekkel hívják fel a közvélemény figyelmét a fiatal nőnek a tragikus halálára. Ezek közül a legszembetűnőbb az említett hologram, amely arra kéri a járókelőket, hogy segítsenek megoldani a gyilkosságot.
A holland nyomozók először alkalmazzák az új technológiát egy olyan kirakatban, melynek szomszédságában a mai napig több száz fiatal nő ebben a hírhedten kockázatos iparágban keresi megélhetését.
A hatóság abban reménykedik, hogy az élethű hologram segít az emlékek felélesztésében, és felhívja a figyelmet az annyi éve megoldatlan gyilkosságra.
Bettynek nehéz élete volt a nyomozók szerint. Hamar teherbe esett, terhessége alatt végig dolgozott, és nem sokkal fia születése után visszatért a munkahelyére.
2009. február 19-én a hajnali órákban két szexmunkás átment megnézni a klienseik közötti szünetben, mert rájöttek, hogy nem szól Betty szokásos zenéje.
Amikor beléptek a bordélyházába, egy kis szobába, melyben műanyag borítású ágy és mosdó volt, megtalálták Szabó Bernadette holttestét.
A holland rendőrség szerint azért kell ismét felhívni a figyelmet az esetre, mert meggyőződésük, hogy van valaki, aki többet tud a bűntényről. Bettyt Amszterdam, sőt, talán Hollandia egyik legforgalmasabb helyén gyilkolták meg: szinte kizárt, hogy nincs még valaki, aki akkor látott vagy hallott valami szokatlant. Az is segíthet a bűnös megtalálásában, hogy a nyomravezető jutalmát 30 ezer euróra emelték.
A rendőrség megbeszélte a kampányt Betty családjával, s „elkötelezettek amellett, hogy ezt méltósággal tegyék, azzal az egyértelmű céllal, hogy gyilkosa vagy gyilkosai felkutatásával valamilyen formában igazságot szolgáltassanak Betty számára”.
Eline Roovers, az amszterdami rendőrség szóvivője azt mondta a CNN-nek, hogy „soha nem késő beszélni”.
„A kutatások szerint az ilyen bűncselekményt elkövetők általában több embernek – statisztikailag 2,2 személynek – elmondják, hogy mit tettek. Vagyis biztosan vannak, akik többet tudnak Betty haláláról” – magyarázza.
A negyed működik tovább
A vörös neonablakok mögött álldogáló, alig öltözött nőket szemlélő emberek többsége turista. A rendőrség azt gyanítja, hogy az elkövető esetleg szintén külföldről érkezhetett.
Amíg Amszterdam városa a bordélyok városon kívüli „erotikus zónába” helyezésének problémáival küszködik, a tinédzser prostituált digitális jelenléte megrendítően emlékeztet a szexmunkások sebezhetőségére.
Digitália
- Saját halálos mellrákját kezelte (sikeresen) egy tudós vírusterápiával
- A világ legkelendőbb telefonja: kitalálja, melyik az?
- Hazai tervezésű pilóta nélküli légijármű forradalmasítja a tisztítástechnológiát
- Ezért van mesterséges intelligencia a Samsung tévéiben
- Így torzítják a gondolkodásunkat az interneten látható képek