A NATO megkezdte a líbiai légtér folyamatos figyelését (frissülő hír)

Heves harcok dúltak a Moammer Kadhafi líbiai vezetőt támogató erők és az ellenzéki fegyveresek között szerda este a nyugat-líbiai az-Závija városában egy kormányforrás szerint, míg a felkelők arról számoltak be, hogy visszafoglalták a városközpontot.

MTI

Németország még korainak tartja egy átmeneti líbiai kormány elismerését

Kételyeinek adott hangot csütörtökön Werner Hoyer német külügyi államminiszter a líbiai ellenzék által létrehozott Átmeneti Nemzeti Tanácsnak mint Líbia egyetlen legitim hatóságának elismerésével kapcsolatban. Hoyer berlini sajtóértekezletén kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a líbiai helyzet egyelőre túlságosan zavaros ahhoz, hogy meg lehessen ítélni, milyen irányban fejlődik tovább. Igaz, hogy a jelenlegi kormány "diszkreditált", de egy átmeneti kormány struktúrái még nem világosak - mondta a német államminiszter.
A párizsi elnöki hivatal csütörtökön bejelentette, hogy Franciaország "a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjeként" ismerte el az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, és hamarosan nagykövetet küld a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés központjának számító kelet-líbiai Bengázi városába.

Martonyi: világos politikai üzenetet kell küldeni Líbiának

Az EU-nak világos politikai üzenetet kell küldenie Líbiába - hangoztatta Martonyi János külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben, az EU-tagállamok külügyminisztereinek e témával foglalkozó rendkívüli találkozójára érkezve. Moammer Kadhafi líbiai vezetőnek távoznia kell a hatalomból, és ha nem ezt teszi, országát politikai és gazdasági téren is teljesen elszigetelik - fejtette ki.
Kiemelte, hogy megkülönböztetett figyelmet kell fordítani a humanitárius helyzetre is. Az EU jelenleg meghatározó szerepet játszik a kimenekítési műveletekben, jóllehet az uniós állampolgárok túlnyomó részét már sikerült kimenekíteni az országból - tette hozzá.

Párizs hivatalosan elismerte az Átmeneti Nemzeti Tanácsot

Franciaország csütörtökön "a líbiai nép egyetlen legitim képviselőjeként" elismerte az ellenzéki Átmeneti Nemzeti Tanácsot és hamarosan nagykövetet küld a Kadhafi-rezsim elleni fegyveres felkelés központjának számító kelet-líbiai Bengázi városába - jelentette be a francia elnöki hivatal. Franciaország az első ország, amely hivatalosan elismerte a Moammer Kadhafi líbiai vezető ellenzékét tömörítő
testületet. Az Átmeneti Nemzeti Tanács Mohamed Abdel Dzsalil volt líbiai igazságügyi miniszter vezetésével alakult meg.  
A bejelentésre azután került sor, hogy Nicolas Sarkozy francia államfő hivatalában fogadta a tanács delegációját.
"Franciaország a líbiai nép törvényes képviselőjeként elismerte az Átmeneti Nemzeti Tanácsot" - erősítette meg a találkozó után újságíróknak Ali Eszavi, a líbiai delegáció tagja.

A NATO megkezdte a líbiai légtér folyamatos figyelését

A NATO csütörtök reggel megkezdte a líbiai légtér állandó, napi 24 órás megfigyelését - közölte a katonai szervezet egyik illetékese. Líbiában fegyveres felkelés zajlik az országot több mint 41 éve irányító Moammer Kadhafi ellen. A líbiai légierő többször támadta a lázadók állásait.
A légtérfigyelést a NATO Boeing E-3 Sentry (Őrszem) típusú gépeivel végzik, nyolcórás váltásban. A katonai szövetség 17 darabos flottával rendelkezik ebből a típusból. Az E-3-as repülőgépek közül több jelenleg Afganisztánban van bevetésen.

A Nemzetközi Vöröskereszt kiterjesztené tevékenységét Líbiában

Egyre több sebesült civil érkezik a kelet-líbiai városok kórházaiba - közölte csütörtökön a Nemzetközi Vöröskereszt elnöke, követelve, hogy a líbiai hatóságok bocsássák be a humanitárius szervezet munkatársait az ország nyugati részébe és a fővárosba, Tripoliba is. Jakob Kellenberger szerint a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) a legrosszabbra számít Líbiában. "Úgynevezett nem nemzetközi fegyveres konfliktussal, vagy ahogy önök mondanák, polgárháborúval van dolgunk. Egyre több sebesült érkezik a keleten lévő kórházakba, és nagyon aggódunk" - jelentette ki Genfben tartott sajtóértekezletén.
Jakob Kellenberger a tripoli vezetést és a Kadhafi uralmát megdönteni akaró lázadókat is figyelmeztette, hogy polgári személyeket és egészségügyi intézményeket ne támadjanak.

Légitámadások a tengerparti fronton

A líbiai kormányhadsereg csütörtökön újabb légitámadásokat indított a felkelők állásai ellen a tengerparti fronton, a Tripolitól 550 kilométerrel keletre fekvő, stratégiailag fontos Rász-el-Unúfban és környékén, szárazföldi erői pedig területet nyertek - jelentették tudósítók a helyszínről. A felkelők frontharcosai szerda reggel még Rász-el-Unúftól mintegy 20 kilométerrel nyugatra voltak, de a heves légi- és tüzérségi támadások miatt csütörtökre vissza kellett vonulniuk a város felé, nyolc kilométernyire megközelítve azt. Ezzel párhuzamosan a hadsereg tüzérsége előrenyomult kelet felé, és lövedékei már a lakott területek közelében csapódtak be.
 A tudósító újságírók szerint az esz-szidri olajfinomító, amely előző nap kereszttűzbe került a frontharcokban, és kigyulladt, csütörtökön már nem lángolt, de még erősen füstölt.

Liam Fox: A repüléstilalmi zóna nem kívánja meg a légvédelem megsemmisítését

A Pentagon álláspontjával ellentétben Liam Fox brit védelmi miniszter úgy véli, a Líbia feletti repüléstilalmi zóna bevezetéséhez nem feltétlenül szükséges a légvédelem megsemmisítése. A BBC-nek csütörtökön adott interjúban Liam Fox Irak példájára emlékeztetett, ahol a légtérzár nem jelentette a légierők megtámadását. "Léteznek alternatívák" - tette hozzá a brit védelmi tárca vezetője.

Németországban befagyasztják a líbiai kormányzat bankszámláit

A német kormány elrendelte csütörtökön a líbiai központi bank, az olajbevételeket kezelő befektetési ügynökség és másik két líbiai állami pénzintézet németországi bankszámláinak befagyasztását - közölte a berlini gazdasági minisztérium. Az intézkedésnek egy e heti európai uniós döntéssel összhangban az a célja, hogy megfosszák Moammer Kadhafi líbiai vezetőt a pénzügyi eszközöktől - közölte a tárca.
A kőolaj- és földgázeladásból befolyó pénzeket kezelő befektetési ügynökség (LIA) 70 milliárd dolláros vagyont kezel; befektetett több európai bankba és egy hadiipari vállalatba is.
A 27-ek kedden döntöttek arról, hogy újabb büntetőintézkedéseket hoznak Líbia ellen a korábban bevezetett szankciókon felül; befagyasztják öt líbiai állami pénzintézet számláit.
 Az EU előzőleg zárolta Kadhafinak és a líbiai rezsim másik 25 funkcionáriusának vagyonát, vízumtilalmat, fegyverembargót rendelt el, és megtiltotta olyan eszközök, például könnygáz és rohamrendőr-felszerelés eladását Líbiának, amelyeket a tüntetők ellen vethet be a vezetés.

Medvegyev elnök megtiltotta a Líbiába irányuló fegyverszállításokat

Dmitrij Medvegyev orosz elnök csütörtökön rendeletet írt alá, amellyel Oroszország végrehajtja az ENSZ Biztonsági Tanácsának Líbia elleni szankcióit; ezek értelmében tilos bármiféle fegyver eladása, szállítása vagy átadása Líbiának. A rendelet visszamenőleges hatállyal érvényes, február 26-tól.

 Heves harcok az-Závijában - kié a város?

Músza Ibrahim kormányszóvivő kijelentette, hogy a hadsereg ellenőrzése alá vonta a Tripolitól mintegy 40 kilométerre nyugatra fekvő települést, de vannak még ellenállási gócpontok.
A szóvivő azt állította, hogy (a helyi lakosok) órák óta ünnepelnek az-Závijában. A líbiai állami televízió szerda este pedig egy Kadhafit támogató megmozdulásról sugárzott felvételeket, azt állítva, hogy a képsorokat az-Závijában rögzítették.
A líbiai hatóságok már egy hete bizonygatják, hogy leverték a Kadhafi távozását követelő felkelőket a városban.
Egy ellenzéki fegyveres ezzel szemben telefonon azt közölte a Reuters brit hírügynökséggel, hogy a felkelők este visszafoglalták az-Závija központját a kormányerőktől.
A város szerdán a jelek szerint kétszer is gazdát cserélt - jegyezte meg a Reuters.
Egy orvos a nap folyamán közölte, hogy sok holttest hever az-Závija utcáin. A halottak számát legalább negyvenre tette; az áldozatok között öregek, nők és gyermekek is vannak.
 Az-Závija volt az a pont, ahol a felkelők a legközelebb jutottak a fővároshoz a húsz napja kitört Kadhafi-ellenes lázadás során, és a település hosszú időn át kitartott a visszafoglalására tett erőfeszítésekkel szemben.
A kelet-líbiai Bengáziban - a Kadhafi-ellenes mozgalom fellegvárában - orvosok közölték, hogy a keleti országrészben a lázadás február közepi kitörése óta összesen legalább 400 halálos és kétezer sebesült áldozatot követeltek az összecsapások.
 Az Emberi Jogok Líbiai Ligája nevű szervezet március 2-án hatezer halálos áldozatról számolt be, megjegyezve, hogy egyedül Bengáziban kétezren lelték halálukat a harcokban. Helyi orvosi források azonban túlzónak minősítették ezeket az adatokat.

lyosan bántalmaztak egy BBC-stábot a líbiai kormányerők

Elfogták és súlyosan bántalmazták a BBC brit tévé egy forgatócsoportját a líbiai kormányerők. A BBC szerda esti beszámolója szerint a háromfős csoport a nyugat-líbiai az-Závija városába próbált eljutni, amikor a biztonsági erők és a hadsereg fegyveresei hétfőn feltartóztatták őket. A 21 órás fogság során a stáb tagjait ököllel, puskatussal ütlegelték, rugdosták, és egy alkalommal falhoz is állították, mintha kivégzésükre készülnének.
A csoport egyik tagja, Chris Cobb-Smith elmondta, hogy miközben a falnál álltak, egy civil ruhás ügynök félautomata fegyvert nyomott mindegyikük nyakához, és ordítozott velük, sőt a fegyvert kétszer el is sütötte. "A fülem mellett zúgtak el a lövedékek, közben a katonák nevettek" - mondta Cobb-Smith.
A beszámoló szerint a líbiaiak a legsúlyosabban Feras Killanit, a BBC palesztin származású tudósítóját bántalmazták.
 A BBC-stábot végül elengedték, és a csoport elhagyta Líbiát.

London és Berlin: az EU ne működjön együtt Kadhafival!

 Németország és Franciaország felszólította az Európai Unió (EU) tagországait, hogy ne működjenek együtt Moammer Kadhafi líbiai vezető - felkelés által szorongatott - rendszerével. A felhívást William Hague brit és Guido Westerwelle német külügyminiszter fogalmazta meg Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének írt közös levelében, az EU-tagországok csütörtöki brüsszeli rendkívüli külügyminiszteri találkozója előtt.
 Hague és Westerwelle levelében úgy vélte, az EU "földközi-tengeri szomszédságában" kitört válság ugyanolyan léptékű kihívás, mint amilyen a berlini fal leomlása volt.
A két külügyminiszter szerint az unió tagországainak ki kellene dolgozniuk egy nyilatkozatot, amelynek értelmében az EU és tagállamai nem működnek együtt Kadhafival, a líbiai vezetőnek pedig távoznia kell a hatalomból, hogy lehetővé váljon egy valódi demokratikus átmenet az észak-afrikai arab országban.
 Az EU-tagországok csütörtöki rendkívüli külügyminiszteri találkozóján az egyetlen napirendi pont az észak-afrikai helyzet. Pénteken az uniós tagországok állam- és kormányfői szintén rendkívüli csúcstalálkozón vitatják meg a líbiai helyzetet.
Catherine Ashton szerdán kétségeinek adott hangot azon lépésekkel kapcsolatban, amelyekkel az uniós országok meg akarják akadályozni, hogy a Líbiát 41 éve vezető Kadhafi leverje a lázadást. Ashton nem volt hajlandó támogatni a líbiai ellenzék által megalakított Líbiai Nemzeti Tanács ama kérését, hogy ismerjék el a testületet Líbia egyetlen törvényes képviselőjének, jóllehet az Európai Parlament ezt kérte. A főképviselő súlyos fenntartásait hangoztatta a líbiai légtérzárlat megvalósíthatóságát illetően is.
A repüléstilalmi övezet létrehozása azt lenne hivatott meggátolni, hogy Kadhafi bevethesse a líbiai légierőt a lázadók ellen.



Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!