2011.04.08. 15:48
Támadás a bíróságok ellen? A független szervezetet, ítélkezést féltik
FMH - Hihetetlen nagy a bírák körében az elkeseredés, a bizonytalanság, és hihetetlen nagy a felháborodás is, mondta Baka András pénteken a Fejér Megyei Bíróságon.
A Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási tanács elnöke részt vett a Fejér megyei összbírói értekezleten, és az azt követő sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy milyen kérdések, jelenségek foglalkoztatják és nyugtalanítják ma a bírákat. Baka ezek közül kiemelte, hogy folyamatos támadások érik a szervezetet. Néhány hete az újságokban "a diktatúra bírái", "a diktatúra bíráinak mennie kell" megfogalmazásokkal jelennek meg írások. - Nem tudom, hogy kik a diktatúra bírái - tette hozzá az OIT elnöke, utalva arra, hogy Európában példátlanul fiatal a magyar bírói kar. Az átlagéletkor alacsony, a bírák 72 százaléka 1990 után kapta meg kinevezését. Az elnök megjegyezte: sok vonatkozásban gondot is jelent az alacsonyabb életkor, a kisebb tapasztalat. Az a terv pedig (Lázár János módosító indítványa, a szerk.), hogy a bírói korhatárt (a jelenlegi 70-ről) nyolc, de akár öt évvel is csökkentik, olyan problémákat okozhat, amelyet a szervezet évek alatt heverhet ki, ha egyáltalán képes lesz erre.
Nyugat-európai példákat hozott fel Baka András, bizonyítván: mindenütt magasabb a bírói korhatár, mint az általános nyugdíjkorhatár. Nem véletlen: a munka természete olyan, hogy a kor, a bölcsesség, a tapasztalat az ítélkezés színvonalán is meglátszik. Ráadásul amikor minden ország nagy erőfeszítéseket tesz azért, hogy a nyugdíjkorhatárt emelje, az alkotmányügyi bizottság javaslatát nehéz másképp értelmezni, mint a bíróságok elleni támadást.
- Így fogalmaztak a bírók, és én erre magyarázatot nem tudok adni, értetlenül állok az események előtt - folytatta a főbíró. Aki úgy számol, az intézkedés nem csak a 300 szóba jöhető bírót érinti, de azzal a következménnyel is jár, hogy több mint 30 ezer ügyet másra kell majd szignálni, azon egyszerű oknál fogva, hogy a bírák tanácsban ítélkeznek.
Fennáll az Országos Igazságszolgáltatási Tanács megszüntetésének lehetősége is, hiszen az új alaptörvény-tervezet nem említi az alkotmányos intézmények között. Ez azt is jelentheti, hogy a személyi kinevezésekkel és anyagi ügyekkel foglalkozó önigazgatási szervezet helyett esetleg a kormányzati befolyás nő, foglalta össze a bírák körében terjedő feltételezéseket Baka. A kérdés: van-e összefüggés a tervezett intézkedések között, amelyeket - miután más szervezeteket alig érintenek - a jelek szerint a bíróságokra szabtak.
Az OIT elnöke csütörtökön összehívta a bírósági vezetőket. Szakmai álláspontot fogalmaztak meg, amelyet elküldtek az országgyűlési képviselőknek. Akárki akármit akar belemagyarázni, a megközelítés nem politikai, hangsúlyozta Baka. Nem értjük, mi az oka a példátlan javaslatoknak, folytatta. Emlékeztetett rá, hogy 1990-ben a bírói kar 90 százaléka 55 év alatt volt, ami magától értetődően kizárja, hogy az 1956-ban és az azt követő években tevékeny szerepet vállalhattak volna. Az akkori parlamenti napló tanúsága szerint példátlanul jól teljesítettek az igazságszolgáltatás munkatársai. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy ha akkor nem volt indokolt, akkor ma mi indokolja az igazságszolgáltatás politikai szempontú kritikáját? Ezek a kérdések foglalkoztatják a bírákat, mondta Baka András. Megismételte: nagy a felzúdulás a bírósági szervezetben.
Mindnyájan féltjük a jogállam alapintézményét, a független bírósági szervezetet és a független ítélkezést, hangsúlyozta. Lapunk kérdésére ezt kiegészítette azzal: a független bírói szervezetet mindenki félti, aki a jogállamban és ebben az országban tisztességesen gondolkodik.