2 órája
Egészséges városok tanácskoztak Székesfehérváron (galéria)
Székesfehérváron tartja éves rendes közgyűlését és 36. szimpóziumát az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete. A Hotel Magyar Királyban tartott tanácskozás célja az aktuális helyzetjelentés, a jövőbeni feladatok megtárgyalása, valamint a jógyakorlatok bemutatása, átadása a csatlakozott városok körében.
Fotó: Fehér Gábor / FMH
Az Egészségügyi Világszervezet, vagyis a WHO Európai Regionális Irodája volt az elindítója az Egészséges Városok Hálózatának, még 1987-ben. Az akkori kezdeményezés kapcsán létrejövő szövetség mára világméretűvé vált. Közel 1400 város vesz részt abban a közös munkában, melynek célja, hogy az egészségügyön kívüli szektorokat, az önkormányzatokat és a közösségeket bevonják az egészségfejlesztésbe. A hálózat magyarországi része, vagyis az Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége 11 taggal alakult meg 2012-ben Székesfehérváron, mely természetesen szintén tagja a szervezetnek, melyhez 2014-ben kapcsolódtak a határon túli, magyarlakta területek is. Így a név is megváltozott, azóta Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesület a civil szervezet hivatalos elnevezése. A Kárpát-medencei egyesület 25 tagvárost számlál, és ezek közül 9 határon túli település.
Tanácskozott az Egészséges Városok Hálózata
Legutóbb 2013-ban ülésezett Székesfehérváron az egyesület, és most, 2024-ben ismét itt tartották a megyeszékhelyen a két napos rendezvényüket, melynek első fele a taggyűlés volt, míg a második nap a sorban 36. szimpózium ideje volt.
– A két nap közül az elsőn az egyesületünk formális döntéseit hozzuk meg. Közgyűlést tartottunk, felügyelőbizottsági és irányítóbizottsági ülésen vettünk részt. A mai napon pedig a tagjainkkal, illetve a vendégeinkkel kimondottan az egészség társadalmi környezetének kérdéskörével foglalkozunk, ami azt hiszem talán alapja az egészség holisztikus szemléletének, hiszen többször bebizonyosodott, hogy az egészség csupán 10-15-százalékban az egészségügy felelőssége. A többi, az életmód, a genetika, a környezet és sok más dolog függvénye. Amit ma a tagvárosaink elő fognak adni az egészség társadalmi környezetéről, az egy nagyon fontos dolog, hiszen az egészség egy kiemelt társadalmi ügy. Az nem egy adott szektor ügye csupán, ezért is építünk mi a többszektorúságra, valamint arra, hogy az önkormányzatok tegyék magukévá az egészség prioritását. – mondta De Blasio Antonio, a Kárpát-medencei szervezet elnöke, aki felhívta a figyelmet a Székesfehérváron működő, bevált, másutt még ki sem próbált Nyitott Tornatermek Programra.
Megismerni és átadni a jógyakorlatot
Az esemény házigazdája Székesfehérvár volt, így Cser-Palkovics András is köszöntötte mindkét napon az egyesület tagjait, vendégeit.
– Nagyon fontos ennek az egyesületnek a munkája. Városunk is nagyon régóta része a szervezetnek, és rendkívül hasznos az a szemléletmód, amivel az egészség kérdéséhez viszonyul. Ez a közösség példaértékű, megelőzte a korát annak idején, ebben biztos vagyok, és azóta is segít abban, hogy megismerhessék a városok egymás jó gyakorlatait, megismerhessék és át is vehessék ezeket, emellett arra is lehetőséget ad, hogy az állami döntéshozók és a települések között ebben a témakörben is legyen folyamatosan kommunikációs lehetőség. Ismerjük meg egymás nézeteit, egymás szakmai javaslatait, és majd így tudjuk döntéseket, akár állami, akár települési szinten meghozni. – fogalmazott Székesfehérvár polgármestere, aki arra kérte a szimpózium résztvevőit, hogy akár egy következő találkozó esetén, akár magánemberként térjenek vissza máskor is Székesfehérvárra.
A legszeretettebb szeglete a világnak
– Nagy megtiszteltetés, hogy én lehetnek és a rendezvény fővédnöke, hiszen ez a szervezet már 36. alkalommal bizonyítja a tagok mérhetetlen elkötelezettségét, az egészséges városok koncepciójának szélesebb körül megismertetése és azon keresztül a társadalom érzékenyítése, a felelős szemléletformálás területén. Napjainkban, amikor a városok szerepe folyamatosan változik, és egyre nagyobb tömegeknek kell magas színvonalú életkörülményeket biztosítaniuk, az egészséges városok koncepciója kiemelt fontosságúvá válik. Nem csak a fizikai egészségről van szó, hanem a környezetvédelem, a fenntarthatóság integrációjáról is, sőt ide sorolható a lelki jóllét megteremtésének fontossága is. Nekünk magyaroknak a Kárpát-medence a világ legszebb és legszeretettebb szeglete, mert szülőföldünk, bölcsőnk és bizony temetőnk is, bárhogy mozgassa is hazánk határait a történelem. Éppen ezért arról sem mondhatunk le, hogy Kárpát-medence szerte olyan élhető városokat hozzunk létre, mi magyarok, amelyek hosszú távon biztosítják az ott élők jólétét és jólléttét. A ma kérdéseire tehát olyan válaszokat kell keresni, amelyek gyerekeink és unokáink számára is egy jól élhető környezetet eredményezhet. Számtalan eredményt tudhat magáénak az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete, több országban is tetten érhető a tevékenységük hiszen Bajától Budapestig, Erdőszentgyörgytől Szabadkáig, Székelyudvarhelytől Zentáig számos hazai és határon túli településen keresik azokat a módszereket amelyekkel az egészséges városok koncepciója hosszú távon működőképes. – fogalmazott Latorcai Csaba parlamenti államtitkár, miniszterhelyettes.
Nemsokára átadják a modern tömbkórházat
Székesfehérvár országgyűlési képviselője is mondott néhány mondatot, közvetlenül a szakmai előadások előtt.
– A szimpózium kapcsán az első gondolatom nekem is az egészségügy volt, illetve az, amire elnök úr is utalt korábban, hogy mennyivel olcsóbb nem egészségügyre költeni a pénzt, ami igazából a betegség gyógyításának az ügye, hanem jobb lenne, ha nagyobb hangsúlyt kapna a megelőzés. Ugyanakkor Székesfehérvár sokat tett az elmúlt években azért, hogy az egészségügy itt helyben jobb legyen. A kórházunk sem csak Fehérvár kórháza, és nem csak Fejér Vármegye kórháza, hanem egy sokkal nagyobb és népesebb térség kórháza, amiért sokat tudtunk tenni az elmúlt esztendőkben. Most is egy fejlesztés végén járunk, és hamarosan átadhatjuk az új kórházi részleget. A nagy régi, pavilonrendszerben gondolkodó kórház kialakítást változtattuk át egy modern, 21. századi tömbkórházzá. Ám ez önmagában még nem elég, így megújítottuk több háziorvosi rendelőt is, és a gyógyulni vágyók körülményein is kellett és tudtunk javítani. Sokat tettünk az orvosok és a nővérek megbecsülésének érdekében is, de ahogy annyi más területen, még itt is van dolgunk, nem állhatunk meg! – hangsúlyozta Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki arra is rámutatott, hogy milyen fontos, hogy egy ekkora iparral rendelkező, nagy lélekszámú városban hogyan lehet jól élni, hogy milyen fontosak a ligetek, a zöld felületek, természetvédelmi területek, amelyek a környezetünk megújulását is szolgálják. Arra is kitért, hogy a létrehozott parkok nem csak játszóterek, hanem a szabadidő eltöltésére, edzésre alkalmas terek is egyben, mint például a Sóstó.
A vezetők köszöntőit követően kezdődött a szűkebb körű szakmai tanácskozás az adott téma körül.
Egészséges városok tanácskoztak Székesfehérváron
Fotók: Fehér Gábor