2011.09.28. 04:33
Kampányszámla, egyfordulós választás - variációk az átláthatóságra
FMH - Miként javítható a pártok gazdálkodásának, a kampány finanszírozásának átláthatósága és elszámoltathatósága? Erre kerestek választ minap egy, az Állami Számvevőszéknél tartott konferencián.
Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint megteremtődtek a szakmai és politikai feltételek ahhoz, hogy ez a fontos kérdés egy átgondolt kétharmados törvény megalkotásával rendeződjön. Horváth Balázs, az ÁSZ felügyeleti vezetője kifejtette, hogy ellenőrzéseik szerint a pártok törvény által előírt éves pénzügyi beszámolója nem biztosítja a gazdálkodás átláthatóságát, összehasonlíthatóságát és értékelhetőségét, mivel a párttörvény előírása nincs figyelemmel a számviteli törvény egységes követelményére. A választás finanszírozása nem különül el a pártok gazdálkodásától, hiányoznak a zártság, azonosíthatóság garanciái, nincs előírás a források, felhasználások közlésére. Általánosan használt kiskapu, hogy a pártok a kijelölt határidőre - megfelelő szankció hiányában - nem teszik közzé beszámolóikat, s ezek a beszámolók (egy-két párt kivételével) nem valósak, így aztán nem is megbízhatóak.
Az ellenőrzés tapasztalatai alapján az ÁSZ javasolja a valós alapokra épülő pártbeszámolás jogszabályi hátterének kialakítását, az ellenőrzés szélesítését, a visszatartó erejű szankciórendszer kialakítását. Az éves beszámolási kötelezettséget fél évvel elmulasztó pártokat az ügyészség megszüntethetné. A javaslatok között hangsúlyt kapott a minden információt tartalmazó kampányszámla bevezetése.
Bienerth Gusztáv, a Nézőpont Intézet Alapítvány Kuratórium elnökének álláspontja szerint Magyarországon az állam szerepére és súlyára tekintettel nem lenne jó döntés, ha a pártokat közvetlenül támogathatnák az üzleti szféra résztvevői. Ez igen káros, sőt veszélyes lenne a magyar demokráciára, mert ezzel közvetlen politikai befolyást tudnának szerezni a cégek, ezért az állami támogatásnak kell elsődlegesnek lennie. Javaslatait összegezve leírható, hogy kiemelt fontosságú a pártok pénzforgalmi ellenőrzésének feladata, továbbá megfontolandó egy, a civil szféra által ellenőrzött kampányszámla bevezetése. A hatvan napnál rövidebbre szabott kampányidőszak, valamint az egyfordulós választás bevezetését a kampányköltségek csökkentésének egyik kézenfekvő, lehetséges módszereként említette.
Földes Ádám, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója megállapította: a pártok bevételi forrásai háromféle, azaz legális, illegális és tiltott formát ölthetnek. A legális források tükrözik a pártok és a párton belüli csoportok erőviszonyait, a másik két forrás pedig melegágya a korrupciónak, és igen nagy károkat okoz. A tiltott bevételek közé sorolhatóak a más államokból érkező, vagy be nem jelentett támogatások, amelyekkel cégek lobbiznak. Ezek elfogadása esetén jogosan merül fel a kérdés: az ilyen támogatást elfogadó képviselő végső soron kit képvisel a törvényhozásban? Az illegális támogatásoknál a képviselők nem csak pártjuk számára, hanem saját céljaik érdekében is elfogadhatnak pénzt. Ezek színtiszta korrupciós esetek, és leggyakrabban a közbeszerzéseknél, az (ön)kormányzati vagyonkezelésnél, hatósági ellenőrzésekkel és engedélyekkel kapcsolatos zsarolások formájában, vagy éppen felszámolás alatt lévő cégek vagyonának átjátszásával fordulnak elő - ilyen esetekben akár felmerülhet a szervezett bűnözéssel való kapcsolat is.
Fodor István, az egykori Bölcsek tanácsának tagja kifejtette: aránytévesztés azt hinni, hogy a pártfinanszírozás anomáliáinak megszüntetése a korrupció elleni harc legnagyobb eredménye, hiszen ebben a körben 3-6 milliárd forintról van szó, a közbeszerzések körül azonban több száz milliárd forintos korrupciós összeg forog. Morálisan persze igen nagy hatása lehet, de gazdaságilag kisebb a jelentősége.
Végül egy súlyos, sokatmondó adat: a parlamentbe legutóbb bejutott pártok a választásra a hivatalosan felhasználható összeg sokszorosát, cirka három-négyszeresét, összesen legalább 3260 millió forintot használtak fel, és ez így lehetett korábban is.
Így látják a legnagyobb pártok képviselői
- A rend és a tisztesség pártja vagyunk, s ha ez érvényesül a kampány- és pártpénzek területén, elégedettek leszünk. Amit költöttünk, az ellenőrizhető. Kevesebb pénzünk volt a kampányra, mint vetélytársainknak, de azt a keveset hatékonyan költöttük el. Ezt tervezzük a jövőben is - mondta Árgyelán János (Jobbik).
- A legfontosabb a kampányidőszak lerövidítése, így jelentősen csökken az az időszak, amíg van értelme a kampánynak. Másrészt az államtól e célra kapott pénz összegének csökkentése is elengedhetetlen, az ellenőrzésben pedig a kampányszámla tehet jó szolgálatot - fejtette ki Cser-Palkovics András (Fidesz).
- Már a Gyurcsány-kormány idején benyújtottunk egy törvényjavaslatot a pártfinanszírozásról, ám a Fidesz nem fogadta el. Mi érdekeltek vagyunk, hogy a finanszírozás átlátható legyen. Persze annyi pénz szükséges, amely valóban fedezi a kampányt - állítja Horváth András, az MSZP megyei elnöke.