2011.10.24. 12:23
Négy parlamenti hely - Az ellenzék bírálja a választójogi törvényről szóló elképzelést
Székesfehérvár - A nyilvánosságra került fideszes jogszabálytervezetekkel főleg az az ellenzék baja, hogy nem ad elég kompenzációt, növeli a győztes befolyását.
Az alaptörvény tavaszi elfogadása után még egy sor fontos törvényt kell az ősz során elfogadni ahhoz, hogy az Alkotmány január elsejei életbelépése után meglegyen a jogharmonizáció. A T. Ház elé kerülő törvények egyike a választójogi törvény lesz. Ennek lényeges elemeit Lázár János fideszes frakcióvezető már ismertette. Ezek szerint korábbi ígéretükhöz híven jelentősen csökken a parlament létszáma, választójogot kapnak a határokon túl élő magyarok. Az elképzelés kétszavazatos, egyfordulós választásról beszél; képviselethez jutnának a kisebbségek is.
Fejér megyében jelenleg hét egyéni választókörzet van. Ha 176-ról 106-ra csökken az egyénileg választható képviselők száma, akkor nyilván itt is kevesebb körzet lesz. Bő két évtizede nagyjából 60 ezer lakosonként alakították ki a körzeteket, most 95-96 ezer lakó juthat egy körzetre. A 110 ezer lakosú Székesfehérvár minden bizonnyal egy körzet lesz, s a maradék 300-310 ezer főt kell még körzetekbe sorolni. Ebből az következik, hogy a megyének valószínűleg négy országgyűlési kéviselője lesz. Mivel a megyei listák is megszűnnek - ez nekünk hat mandátumot jelentett -, Fejér megyének 13 helyett 4 hely juthat - nem számolva az esetleges országos listás helyet vagy helyeket. A Fidesz elképzelése szerint a Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező határon túli állampolgárok csak az országos listára szavazhatnának. A magukat valamelyik kisebbséghez tartozónak vallók kisebbségi listára szavazhatnának, ám az országos listáról történő bejutáshoz a kisebbségek kedvezményt kapnának. Ha így sem jutnak mandátumhoz, úgy szószólójuk lenne az országgyűlésben.
A Fidesz tervezetét, illetve annak egyes elemeit az ellenzéki pártok bírálják. Horváth András az MSZP megyei elnöke véleménye:
- A kisebb parlament létrehozásával egyetértünk, ám nem ilyen módon. Az elképzelések nem oldják meg igazán a kompenzáció kérdését. Ha ugyanis egy párt elviszi a megye mind a négy képviselői helyét, akkor senki sem fogja képviselni az itt élő, de más politikai elképzeléseket támogatókat. Ez a győztes párt teljes hegemóniájához vezethet. Ami a határon túl élőket illeti: az a véleményünk, hogy aki itt él, itt adózik, az szólhasson bele az ország gazdasági, politikai rendszerébe. A kisebbségek parlamenti képviseletét tényleg meg kell oldani.
A Jobbik az ajánlószelvények gyűjtésének fennmaradását (750-ről 1500-ra emelkedne) kritizálja. Árgyelán János megyei elnök szerint:
- A Jobbik már az előző választásnál is feltárt az országban kopogtató cédula vásárlást, hamisítást. Azt gondoljuk, hogy amelyik párt az előző választáson 1 százalékot elért, azt mentesíteni kellene az ajánlószelvények gyűjtése alól. A határon túl élők szavazati jogával egyetértünk, mert nemzetben kell gondolkodni, s a nemzethez nem csak a trianoni határon belül élők tartoznak. A kisebbségeknek jár a képviselet, ezért azt támogatjuk. A Fidesz elképzelésének egyik fő negatívuma, hogy a győztest még jobban támogatja. Most 51-52 százalékot értek el a választáson és kétharmados többségük van. Az új szisztéma ezt tovább erősítené. Mi viszont úgy véljük, a parlamenti megoszlásnak minél inkább a tényleges választási eredményeket kellene tükröznie.