2011.12.26. 16:20
Révész Sándor, a békesség keresője
Székesfehérvár - Révész Sándor a '70-es években az akkori korosztály igazán nem könnyű sorsú rockereinek volt a példaképe. A Piramis zenekarral a csövesek szószólóiként írták dalaikat.
Ugye emlékszik még hajdan ifjú kedves olvasó, hogy a Becsület, a Szállj fel magasra! és a többi örökzöld dal az akkori életérzés himnuszai voltak. A Piramis megszűnése után az énekes eltűnt a zenei életből. Nagy ritkán megjelent egy- egy szólóalbuma, de messze került a reflektorok fényétől. Amikor találkoztunk, azzal kezdtem: ha azt mondom, Révész remete, mi a válasza? Mert rajongói számára eltűnt...
- Soha nem voltam remete, ahhoz közelítő életet sem éltem, mindig volt társam, nem zárkóztam el semmi és senki elől. De a békesség keresése mindenkinél egyénre szabott, Budapesttől 200 kilométerre találtam meg azt, ott dolgozom, amikor kell, előjövök. Mindig kerestem az élet tiszta körülményeit, a fizikai közeget, ahol tisztább a levegő, ahol áttekinthetőbb, tágasabb az élet tere. Régóta olvasom a világ zenei szakirodalmát, öröm a számomra, hogy egykori példaképeim - a Led Zeppelin tagsága, a Pink Floyd-fickók - mind vidéken élnek. Az ideális iránti vágy régóta motivál.
- Ez szép, de az emberi tisztasággal is tud találkozni?
- Ó, 58 éves koromra olyan szűrőim fejlődtek ki, hogy jól meg tudom egymástól különböztetni a dolgokat. Keresem a tiszta emberi kapcsolatokat, és hála Istennek, ez igen jól működik az esetemben.
- Nézzünk vissza a múltba: milyen érzés volt hajdan egy generáció bálványának lenni oly' fiatalon?
- Nehéz ezt ma megítélni, mert sohasem az vezérelt, hogy a dalainkkal kikhez és hogyan szóljunk. Énekeltük a szívünkből jövőt, de hogy ez kinek a lelki rezonanciájával találkozott, kinek az életérzésével volt rokonságban, az mindenki esetében másképp jelentkezett.
- Ez empátia nélkül nem megy. Bennük volt ez, átélték azt, amit a követőik?
- Egyszerű polgári családból jöttünk, igaz, szerencsére nem kellett nélkülöznünk. Negyedik emeleti, körfolyosós házba születtem a 7. kerületben. Lélekben, viseletben, küllemünkben azonosak voltunk a srácokkal. Jólesik ma is arra gondolni, hogy milyen sokan szerettek bennünket, és követik az életpályánkat ma is.
- Ebben az esetben mondhatjuk: a lelke hozza létre a zenét, csakhogy: a zene mennyire simogatja a lelkét, amiből aztán újabb zenék születhetnek?
- Az emberi kreativitás mindig egyénre szabott. A zene olyan experimentális alapanyag, ami anyagtalan, a lélek hangjaival, annak rezonanciájával dolgozik. Ezzel kísérletezni izgalmas, megvigasztal és felemel. De ma már nemcsak a zenével vigasztalódom, a filozófia, az olvasmányaim tesznek rendet bennem. Ám a zene örök játékszer marad.
Kérdem: tudatában volt, hogy a révészi hang egyedülálló volt a világban?
- Amikor az ember ráébred, megkapta a talentumot, a készséget, az boldog felismerés. Ezzel visszaélni nem szabad, örülök, hogy ez nekem megadatott, és sokszor felnézek az égre, mert Szakcsi Lakatos Béla egyszer kijelentette: mi égi infúzió alatt vagyunk...
- Ha a hajdani bálvány visszanéz az akkori idők, illetve a mostani zenei munkásságára, akkor elégedett?
- Igen! Sokszor rám olvassák, hogy többet is tehetnék ma. De sajátos időrendben dolgozom, és rendre megtalálom azokat a pillanatokat, amikor szívesen szólalok meg.
Végezetül: mit mond: mit csináltak mára azzal a zenével, amit elkezdtek?
- Nagyon sok éve nincs televízióm, nem követem a mai eseményeket. Megmaradtam a bakelit-zene gyűjteményemnél. Ha a rádióban hallok tehetséget, felkapom a fejem, de hűséges vagyok a kortársaimhoz, és az így is marad!