2019.02.13. 15:03
Mégis káros a mobilok sugárzása az emberi szervezetre
Mondhatni örökzöld téma, mióta csak van mobiltelefon, azóta vitatják, veszedelmes-e a sugárzásuk. Úgy tűnik, az.
Mint nemrég írtunk róla, a német Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal megvizsgálta a legtöbb forgalomban lévő okostelefont.
Nem mindegy, hogy az agyunk közelében, vagy a zsebben tartott, éjjel pedig az éjjeliszekrényen töltődő mobil
káros hatást gyakorol-e?
Ötven gyártó közel háromezer készülékének sugárzását mérték be. A nyilvánosságra hozott adataikból kiderült, hogy a Der Blaue Engel (Kék angyal) német környezetvédelmi tanúsítványban meghatározott fajlagos sugárzás határértékét számos telefoné kétszeresen meghaladja.
A legrosszabb adatot a Xiaomi Mi A1-es, a legjobbat a Samsung Galaxy Note8 hozta.
További részletekről, saját mobilunk minősítéséről, a lehetséges védekezésről ebben a cikkben olvashatunk.
Óvatosságra int a fizikus
Friss hír, most Härtlein Károly fizikus az M1 aktuális csatornán hívta fel a figyelmet arra, hogy a magas sugárzást kibocsátó mobilok károsok lehetnek az emberi szervezetre.
Elmagyarázta, egy mobiltelefon sugárzása attól függ, hogy felhasználójához képest milyen messze van a mobilállomás. Ez azt jelenti, hogy
vidéken nagyobb a telefonok által kibocsátott sugárzás,
mint a városban.
Ha telefonálva végig sétálnánk a budapesti Boráros tér és a Jászai Mari tér között, 70 adóantenna-váltást tapasztalnánk.
Vidéken viszont ennél sokkal távolabb vannak az adók, így a mobiltelefonoknak ott lényegesen nagyobb energiával kell sugározniuk, hogy „elérjék” a legközelebbi antennát.
Egy határ fölött kockázatos
Härtlein Károly szerint a sugárdózis hatásáról vitatkoznak a kutatók, de az biztos, hogy van határ, amikor az elektromágneses hullám energiája képes például a DNS-molekulákra hatni.
Ráadásul a wifihálózaton történő hanghívásokat biztosító technológia megjelenésével újabb kockázat áll fenn, a wifi sugárzása ugyanis szintén kockázatos.
Borítókép: Shutterstock