2022.11.06. 06:00
A Tesla autók szellemet észlelnek, amikor áthaladnak egy temetőn
Teslával temetőbe menni? Óvatosan, mert az önvezető rendszer megijesztheti.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Zaleman
Szellemek nincsenek? Úgy tűnik, a Tesla autók okosrendszere úgy gondolja, igenis léteznek. A TikTok olyan forrás, amilyen, de mégis már többször is vírusként terjedő videóján rögzítettek Teslával kísérteteket.
Mert nem az alábbi az első TikTok- és YouTube-videó, amelyik azt rögzíti, hogy az autó önvezető rendszere kísértet lát. Néhányan elmentek autókázni a temetőbe, s ahogy a sötétben haladtak, az önvezető rendszer hirtelen figyelmeztette őket, hogy egy személy áll az út szélén.
A riasztásnak az a dolga, hogy figyelmeztesse a sofőrt: valaki van a közelben és ki kell kerülnie. Amikor azonban kinéztek az ablakon, a jelzett helyen nem volt kint senki – csak egy sírkő. A videón pedig sikoltoznak, hogy szellem üldözi őket.
A sofőr, aki eleve azért ment oda, hogy bizonyítsa az ijesztő jelenséget, folyamatosan üvölt: „Megmondtam! Megmondtam!”
Egyik utasa azt mondja: „Rendben, hiszek neked!” Közben valaki sikoltozik a háttérben, egy negyedik szerint: „A Teslád halottakat lát!”
Ezeket az autókat számtalan elektronikával, radarral, kamerákkal és egyéb érzékelőkkel szerelik fel, hogy minél nagyobb biztonságban tudják az utasokat. Sajnos néha nem így sikerül. A rendszerek meghibásodhatnak, és összezavarhatják az illesztőprogramokat. Annyira, hogy pánikba sodorhatják az utasaikat, mint ezeken a videókon.
A Tesla fantomfékproblémáját és a gépkocsi egyéb „kísérteteit” már jól ismerik a szakértők és számos tulajdonos is. Ebben a halloweenes szezonban azonban újra elterjedt a hír: szabad szemmel nem látható halottakat mutat a rendszer.
A The Verge-nek Sam Abuelsamid önvezetőautó-szakértő magyarázza a jelenséget:
annyi az egész, hogy az autó fedélzeti számítógépe „látja” a sírköveket, és emberként azonosítja őket, mert nem tanították be ezek felismerésére.
Még a szellemlátás lenne a legkisebb baj
A Tesla úgy döntött, hogy vezetőt segítő funkcióik kialakításában kizárólag a kamerákra hagyatkozik. A kamerák pedig passzív érzékelők: olyan fényt rögzítenek, ami más tárgyakról visszaverődik.
A Jalopnik számtalan elrettentő példát szedett össze az önvezető kocsi hírhedt tévedéseiről. Összetéveszti a holdat egy sárga lámpával, de ettől még nem lesz vérfarkas. Szintén keveri a mosó- és szárítógépet a busszal.
De akad rosszabb is: a hirdetőtáblát a stoptáblának nézi, a rendőrautót nem látja és nekimegy, az emberekkel teli járdákat pedig szabad útvonalnak gondolja:
Ezek után az a legkevesebb, hogy összekeveri a sírköveket az emberekkel.
Így nézve joggal találják ijesztőnek az infotainment képernyőjén megjelenő szellemeket: számos szakértő szerint a Tesla úgynevezett Full Self Driving szoftverének legújabb frissítése nem érdemli meg a béta minősítést sem.
A minap az amerikai szövetségi hivatal bűnügyi nyomozást jelentett be a Tesla Autopilot rendszerével kapcsolatban. A több mint 800 000 jármű, amely jelenleg ezzel a szoftverrel gurul a forgalomban, potenciálisan súlyos baleseteket okozhat. Ami viszont tényleg elég félelmetes.
Digitália
- Segítség! Houston, idefent az agyunk nem működik jól
- Akkor most utáljuk a karácsonyi videót?
- „Kérlek, halj meg!” – mi is megkérdeztük, miért adott ilyen tanácsot a chatbot egy egyetemistának
- Hogyan műt ez a robot csupán videókból tanulva úgy, mint az emberi orvosok?
- Ki hinné? Az első tömeges virtuális találkozót 1916-ban tartották