2019.08.27. 22:08
Van remény az északi szélesszájú orrszarvú megmentésére
A tudósok arra számítanak, hogy legalább a petesejtek egy része fejlődésnek indul.
Sikerült mesterségesen megtermékenyíteni az utolsó két északi szélesszájú orrszarvúból kinyert petesejtek egy részét – jelentette be hétfőn a csehországi Dvur Králové-i állatkert, amelynek szakértői részt vettek az olaszországi Cremonában vasárnap végrehajtott beavatkozáson.
Kenyai, német és cseh tudósok augusztus 22-én nyertek ki tíz petesejtet Najintól és Fatutól a kenyai Ol Pejeta vadvédelmi területen, ahol a két nőstény él. A szakemberek tízből hét petesejten hajtottak végre vasárnap mesterséges megtermékenyítést északi szélesszájú orrszarvúbikák lefagyasztva őrzött spermáit felhasználva.
Szeptember 10-ére várható a bejelentés azzal kapcsolatban, hogy fejlődésnek indultak-e a megtermékenyített embriók. Az embriót a tervek szerint lefagyasztják, majd később dajkaanyába, egy déli szélesszájú orrszarvúba ültetik be.
Az in vitro megtermékenyítést az olasz Avantea biotechnológiai laboratórium végezte. A projektben a Dvur Králové-i állatkert mellett a kenyai Ol Pejeta vadvédelmi terület, a Kenyai Vadvédelmi Szolgálat és a berlini székhelyű Leibniz Zoológiai Kutatóintézet is részt vesz.
A tudósokat meglepte a megtermékenyült petesejtek nagy aránya. Mint a kísérletet vezető Cesare Galli, az Avantea alapítója, az állatklónozás szakértője elmondta, a déli szélesszájú orrszarvúnőstények európai állatkertekben végzett mesterséges megtermékenyítésében nem sikerült ilyen magas arányt elérni.
Galli arra számít, hogy legalább a petesejtek egy része fejlődésnek indul.
Najin, Fatu és párjaik, Sudan és Suni 2009-ben a csehországi állatkertből kerültek az Ol Pejetába abban a reményben, hogy természetes úton lesznek borjaik. Vemhesség azonban nem jött létre, Suni 2014-es, az alfaj utolsó hímje, Sudan 2018-as halála előtt spermájukat lefagyasztották.
Az északi szélesszájú orrszarvú egykor általánosan elterjedt volt az afrikai kontinens északi részén, Ugandában, Dél-Szudánban, Kongóban és Csádban. Az évtizedekig tartó orvvadászat azonban megtizedelte a populációt.
A tudósok végső célja, hogy legkevesebb öt példányt tudjanak szabadon engedni az afrikai vadonban, ennek megvalósításához évtizedekre lenne szükség.
Borítókép: wikipedia