Gazdaság

2011.01.26. 06:17

Nagy úr a kényszer

Budapest, Fejér - Egyre többen kényszerülnek ingatlanukat szükségből eladni. Ma már minden tizedik értékesítő kénytelen fizetési nehézség miatt megválni ingatlanától.

Klecska Ernő

Tavaly már megjelentek, idén várhatóan még nagyobb arányban lesznek jelen az ingatlanpiacon a kényszerértékesítők.  Az Otthon Centrum (OC)  felmérése szerint ez a jelenség leginkább a budapesti agglomerációban és az ország nyugati megyéiben figyelhető meg. Az olcsó lakások piacra kerülésével megjelentek a befektetési céllal vásárló vevők, akik jellemzően ár alapján döntenek egy-egy ingatlan megvásárlásakor.


 Az ingatlanpiacot leginkább az befolyásolja, hogy a hitelből vásárolt ingatlanok tulajdonosai hogyan viselik az egyre nehezedő hitelterheket. Deviza alapú lakáshitelek esetében 6 százalék, forint alapúak esetében 4 százalék körüli a 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya. A nehéz helyzet ellenére, a megszorult tulajdonosok még nem szánták rá magukat tömegesen az eladásra, de a kényszer-értékesítés már megjelent a piacon.  2009-ben még csak elvétve találkozhattunk kényszer-értékesítéssel, tavaly már szemmel látható volt azon eladók részaránya, akik fizetési nehézségek miatt voltak kénytelenek megválni otthonuktól, idén várhatóan nőni fog ez a szám  mondta Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.
Az OC tapasztalatai szerint országos szinten a teljes tranzakciószám 10 százalékát teszik ki azok az eladások, ahol a tulajdonos fizetési nehézség miatt kénytelen megválni ingatlanától. A területi eltéréseket az ott élők jövedelmi viszonyai, az ingatlanok értéke és a felvett hitelek nagysága határozza meg.
  A nagyobb hitelek nagyobb tőketartozást és nagyobb törlesztő részletet jelentenek, amiket kedvezőtlenebbül érint devizahitelek esetében a forint árfolyamának gyengülése, mint például egy kisebb, budapesti peremkerületi 10 milliós lakásra felvett 2-3 milliós hitel esetén  tette hozzá Déry Attila, az OC vezető elemzője.
 Egy másik, széles körben tapasztalható jelenség, hogy az eladók nem akarják tudomásul venni az árak csökkenését, ezért az értékesítés megkezdésekor akár 20-30 százalékkal is túlárazzák ingatlanjaikat. Azok, akiket fizetési nehézségeik kényszerítenek az eladásra, vagy valamilyen határidő szorítja őket, hamarabb elfogadják a piaci realitásokat, és engednek az árból, ami gyakran jelentős áralkukhoz vezet.
A kényszerből értékesítőknek van egy egyre növekvő csoportja, amely a banknak visszafizetendő tőke miatt nem mehet egy bizonyos ár alá. Ők megpróbálják veszteségeiket minimalizálni, akár kivárással is. A devizahitellel rendelkező eladók esetében az árfolyam aktuális állapota szintén befolyásolja az árengedmény mértékét, ám a gyengülő forint mellett egyre kisebb mozgásterük marad az alkura.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!