Bulvár-celeb

2 órája

Ivott már kék teát? Itt az új őrület, ami ráadásul még egészséges is

A tél slágere lesz a kék tea, amit még kevesen ismernek, pedig érdemes megkóstolni. Ugyanis nemcsak menő a kinézete, de nagyon egészséges is.

MW

Ivott már kék teát?

Forrás: Shutterstock

A természetes alapanyagokból készült különleges színű ételek és italok mindig nagy népszerűségnek örvendenek. A kék tea pont ilyen: nincs benne mesterséges színezék, mégis ámulatba ejtően néz ki.  A kékes-lilás gyümölcsök, például az áfonya, a szilva és a szeder alkalmasak ételek és italok színezésére. A kék tea is egy természetes összetevőnek, a pillangóborsó virágának köszönheti gyönyörű színét.

Blue,Flower,On,A,Butterfly,Pea,(clitoria,Ternatea),Plant,In
A kék tea a pillangóborsótól lesz különleges színű
Forrás: Shutterstock

Világhódító kékség

A Clitoria ternatea Ázsia egyenlítői részén elterjedt és ott őshonos rendkívül sokoldalú növény. A virága valószínűtlenül kék színét a benne felhalmozódott természetes színanyagnak köszönheti. Dísznövényként termesztik, és elsősorban oda ültetik, ahol szükséges a talaj minőségének a javítása, mert képes a talajban a nitrogént lebontani, ráadásul nem túl igényes növény és különösebb gondozást sem igényel.

A kék virágokat festékanyagként hasznosítják: Malajziában a kivonatával festik kékre a ragacsos rizst, Kínában az édes-sós rizsgombócot színezik vele. Thaiföldön kék szirupot állítanak elő a virágból, Burmában pedig tésztába csomagolják a virágokat és kisütik. De használják még fagylaltok, jégkrémek vagy vattacukor színezésére is.

Színváltó frissítő koffein nélkül

Egy csésze kék teához 4-5 levelet leforrázunk, 5-7 percig állni hagyjuk, majd fogyaszthatjuk is a világoskék színű italt. Ha  néhány csepp citromlevet adunk a teához, a pH-érték megváltozása miatt csodás kékre változik a színe. Több citromlétől lila lesz, a méztől pedig rózsaszínűvé válik. Az íze természetes, enyhén virágos és édes, kamillához hasonló, és nem tartalmaz koffeint. 

Különlegesebbé tehetjük a teázás élményét  mentát, levendulát vagy vaníliát hozzáadva az italunkhoz. Ezek ugyanis nagyon jól harmonizálnak a pillangóborsó ízével. Koktélok készítésénél is szívesen használják a pillangóborsót: ha a virágát ginben áztatják, ragyogó kék színű lesz az ital, tonikot hozzákeverve pedig rózsaszínűvé változik a frissítő.

Ezekre jó a kék tea

Íme néhány indok, hogy miért érdemes kék teát fogyasztani:

  1. A pillangóborsó virágában található antocianid és flavonol nevezetű antioxidánsok semlegesítik a szabad gyököket, így hatékony lehet szív- és érrendszeri betegségekben, neurológiai, autoimmun vagy daganatos betegségek esetén.
  2. Gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazható láz- és fájdalomcsillapítóként, légúti megbetegedéseknél, de segít húgyúti fertőzések esetén, sőt a máj méregtelenítésében is. 
New,Coronavirus,Covid-19,Outbreak,Situation,With,Pandemic,Epidemic,Warning,-
Lázas betegség esetén is segíthet a kék tea
Fotó: Shutterstock

3. Nyugtató, hangulatjavító, így fogyasztása esetén csökkenhet a szorongás és a depresszióra való hajlam, javulhat a kedélyállapot, pihentetőbb lehet az alvás.

4. Segíti a vércukorszint szabályozását, elősegíti a zsírégetést és így a fogyást is.

Nincs ismert káros mellékhatása, de rendszeres fogyasztása előtt érdemes szakember véleményét is kikérni. 

Hogy mire jó még a kék tea, kiderül a Mindmegette cikkéből

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!