2023.10.19. 16:19
Negyed évezredes múltra tekint vissza a magyar műkereskedelem legfontosabb vállalata (videó, galéria)
A 250 éves jubileumát ünneplő BÁV Zrt megnyitotta kiállítását, ahol – az elmúlt éveket jelképezve – mintegy 250 különleges műtárgy, festmény, ékszer és bútor mutatja meg, milyen remekművek futottak át a vállalat becsüseinek és kereskedőinek kezén.
A BÁV Zrt. jubileumi kiállítással ünnepli 250. születésnapját
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Kurucz Árpád
A BÁV Art Aukciósház és Galériában november 12-ig látható tárlaton a Magyar Nemzeti Múzeumtól, a Szépművészeti Múzeumtól, az Iparművészeti Múzeumtól, a Magyar Nemzeti Galériától és a Hadtörténeti Múzeumtól kölcsönzött tárgyak láthatók. Ezeknek a műtárgyaknak a különlegessége, hogy valamikor a BÁV Zrt.-n keresztül kerültek közgyűjteményeinkbe.
A nagyszabású kiállítást Latorcai János köszöntötte. Az országgyűlés alelnöke emlékeztetett arra, hogy a hitelezés, azon belül a biztosítékadás, a zálogtárgy fejében történő kölcsönnyújtás jóformán egyidős az emberiséggel, és sok évezreddel megelőzi a pénzgazdálkodás kialakulását.
Hozzátette:
amikor 250 évvel ezelőtt megalapították a BÁV Zrt. jogelődjét olyan alapelvet fektettek le, amelyek a mai napig meghatározzák a társaság működését.
Nagy Elek, a BÁV igazgatóságának elnöke a megnyitón azt hangsúlyozta, hogy mekkora az összefonódás a pénzügy és a művészet területén. Azonban a bemutatón végig sétálva látszik, hogy a művészet–, és kultúrtörténeten keresztül is kirajzolódik a magyar nemzet történetének utolsó negyed évezrede a kiállításon.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója kiemelte,
hogy az intézmény, amelyet évszázados kapcsolat köt össze a BÁV-val, 113 műtárgyat – majdnem a kiállított tárgyak felét – kölcsönözte a jubileumi kiállításra. Komoly kvalitású, csúcsdarabokat hoztak el az Eötvös-gyűjteményből, az üvegkerámia-gyűjteményből, az óragyűjteményből, a fegyvergyűjteményből és az éremtárból.
A kiállításon megtekinthető a magyar koronázási palást egy darabja, amit annak idején rekordáron vásárolt meg a Magyar Nemzeti Múzeum. A XIX. századi magyar romantika egyik legjelentősebb festőjének, Székely Bertalannak az Önarcképe is helyet kapott a kiállításon.
A kiállított tárgyakról a képgalériát itt tekintheti meg:
Negyed évezredes múltra tekint vissza a magyar műkereskedelem legfontosabb vállalata
Ezeken a műkincseken felül iparművészeink remekeit, ötvösművészeink lenyűgöző alkotásait, történelmi relikviákat és egyedi kuriózumokat is láthatók.
A kiállított festmények, grafikák, bútorok, ezüsttárgyak, ékszerek, órák, érmék, üveg- és porcelántárgyak, kerámiák, legyezők és textiltárgyak bepillantást adnak abba a sokszínűségbe amit a BÁV képvisel a műkereskedelemben.
Az izgalmas válogatás azért is rendkívüli, mert megmutatja, milyen értékes szerepük van a műgyűjtőknek, műgyűjteményeknek a kulturális emlékezetünkben, milyen fontos ezek korrekt kereskedelme, illetve mennyire jelentős az a lehetőség, hogy a nyilvános műkereskedelem révén nemzeti értékeink könnyen utat találhatnak közös gyűjteményeink felé.
A teljes cikk a Magyar Nemzeten olvasható!