2017.11.08. 10:30
Napfényben szegény idők jönnek
A korai sötétedés, az egyre gyakoribb hűvös időjárás sokakat a négy fal közé szorít.
kl-m-
Nem véletlen, hogy az őszi, téli időszakban csökken a szervezet D-vitamin raktára, amely pedig nagyban hozzájárulna ahhoz, hogy e borongós szezonban is egészségesen, energiával telve éljük a mindennapokat. Érdemes tehát kihasználni a gyengülő napsugarakat!
Még a gyengén vibráló novemberi napsütésben eltöltött 20-30 perc is sokat számít abban, hogy a szervezetünk felkészüljön a vitaminokban, ásványi anyagokban és természetes hatásokban szegény időszakra. Az őszi szabadtéri elfoglaltságok ezért felértékelődnek, azaz minden perc számít – hiszen most még természetes módon juthatunk hozzá például a D-vitaminhoz, amely manapság az egyik méltán „legnépszerűbb” táplálékkiegészítő azok számára, akiknek fontos az egészségmegőrzés. Az UV-B sugarak hatására termelődő hormon előanyag, azaz a D-vitamin azonban fokozatosan ürül ki a szervezetből... A napfényben szegény tél végére ugyanis a magyarok 95 százaléka szenved e vitamin hiányában, amelynek pedig szinte egyenes következménye az immunrendszer lanyhulása.
A D-vitamin pótlásával tehát nem érdemes várni tavaszig, ugyanis a kutatások szerint azok, akik a napfényszegény időszakban is odafigyelnek a pótlására, ritkábban lesznek betegek. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a D-vitamin nemcsak a nátha és influenza ellen vértez fel: erősíti az immunrendszert, a csontokat, a szívet, szabályozza a vérnyomást és csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának esélyét.
Sajnos azt már kimondták a szakemberek, hogy a szolárium használatával nem tudjuk pótolni a napfényt, hiszen az javarészt UV-A sugarakat bocsát ki, viszont más módon lehet. Az is szomorú tény, hogy táplálkozással nem nagyon lehet pótolni a szükséges mennyiséget, mert nincs olyan étek, amely megfelelő mennyiséget tartalmazna. A piacon éppen ezért ma már ezerféle készítmény kapható a cseppektől a kombinált megoldásokon keresztül a tablettákig. A D-vitamint egyébként a háziorvos és a gyermekorvos is felírhatja receptre a pácienseknek. A legújabb ajánlások szerint a gyerekeknek az első évben napi 400-1000 NE egységet javasolt szedni, 18 éves korig 500-1000 NE-t, ezt követően, illetve várandósoknak, szoptatós anyukáknak 1500-2000 a D-vitamin hiány megelőzésére szolgáló mennyiség.
A D-vitamin sztárolása óta (és a gazdag kínálat megjelenésével) persze nem nehéz átesni a ló túloldalára: túladagolása sem lehetetlen ma már, ám szerencsére rendkívül ritkán fordul elő, ugyanis a túladagoláson felül a szervezet különböző folyamataiban történő elváltozásoknak is együtt kell állniuk ahhoz, hogy gondot okozhasson az extra nagy mennyiség. Ilyenkor azonban izomgyengeség, fáradtság, fejfájás alakulhat ki.