2019.03.15. 07:05
Legyen minőségi és mennyiségi idő is, amit a gyerekünkkel töltünk
Az Alfa generációhoz tartozó gyerekek jellegzetességei például a gyors élettempó, a fejlett digitális kompetenciák.
A közös evés is összehozza a családot, de csak ha közben nincs kütyüzés
Forrás: Pixabay
Az Alfa generáció a 2010 után született gyerekeket takarja. Szokás őket digitális bennszülötteknek is nevezni, mert hamar és szinte magától értetődően kezelik az okoseszközöket. Az Alfák igényeire, jellemzőikre világít rá egy Kádár Annamária pszichológussal, adjunktussal készült interjú az Anya a hős című blogoldalon.
A szakember szavaiból kiderül, hogy az említett gyerekek egyik jellemzője a gyors élettempó. A programok sűrűsége, a környezeti hatások miatt olyan, mintha ezek a gyerekek szinte folyamatosan egy akciófilmben lennének, amelynek ők a főszereplői. Éppen ezért gyors alkalmazkodóképességre van szükségük, ráadásul a szabad játékidejük is csökkent. Mindig van valami elfoglaltság, vagy a digitális tér szippantja be a kicsiket, ezért nincs alkalmuk kötetlenül tenni, venni, a szabadban tevékenykedni. A sok inger miatt pedig hamar kifáradnak, nem tudnak eleget pihenni.
Kádár Annamária szerint nagyon fontos lenne, hogy a szülők minél korábban és minél többet meséljenek könyvből vagy fejből ezeknek a gyerekeknek, mert a hallott mese által fejlődik a belső képalkotásuk. Az is lényeges, hogy a sokat hangoztatott minőségi idő mellett mennyiségi idő is legyen, tehát a szülők foglalkozzanak eleget a gyerekükkel. A közös együttlétek idejét pedig nem szükséges mindig programokkal telezsúfolni, hogy a család megélhesse a spontán létezés, játék örömét.