2019.11.09. 15:30
Az immunrendszert nem csak vitaminokkal lehet erősíteni, más is szerepet játszik
Nyakunkon a tél, ami a szervezetünk számára „ínségesebb” időket jelent a vitaminok tekintetében, ami az immunrendszerünket is gyengítheti. Pont akkor, amikor még inkább ellenállóbbá kellene válnunk a betegségekkel szemben. Érdemes tehát felkészítenünk a szervezetünket! A témában Honos Anasztázia, háziorvos, pszichiáter volt segítségünkre.
A mozgás, az élményekkel való töltekezés az immunrendszert is erősíti, ráadásul segíthet a téli depresszió legyőzésében is
Fotó: Shutterstock
– Nyáron az anyagcsere-folyamataink is mások, és persze természetes úton sok vitaminhoz is hozzájut a szervezetünk. Az egyik ilyen fontos a D-vitamin, amiből a szürke, téli napokon 2-3 naponta 3000 NE-t (nemzetközi egység) szoktam javasolni. De lehet ilyenkor több tejet, májat, tojást, csukamájolajat, vagy vargányagombát is fogyasztani, mert ezekben természetes módon viszonylag nagy mennyiségű D-vitamin található. Mivel a D-vitamin zsírban oldódik, egészséges embernél nem tartom a mindennapos szedését szükségesnek – kezdte a doktornő, majd hozzátette, bizonyos betegségben szenvedőknek persze magasabb lehet a D-vitamin-szükséglete. A másik vitamin, amiről már rengeteget beszéltünk itt, az Életmódi hasábjain is, a C-vitamin. Azért azt most is szögezzük le, hogy lázas állapotokban kifejezetten nagy a szervezet C-vitamin-igénye, és ugyancsak érdemes napi szinten szedni a dohányosoknak, illetve azoknak, akik valamilyen oknál fogva nagyobb stressznek vannak kitéve.
De mit tehetünk még a vitaminok szedése mellett? Semmiképp sem feledkezhetünk meg a rendszeres mozgásról, ami – ahogy azt szintén sokszor hangsúlyoztuk már – nem kell, hogy komoly, megerőltető sportolás legyen, a gyaloglás, a séta is tökéletesen megteszi. A szauna és a gőzkabin – utóbbi jótékony hatásairól éppen a múlt heti Életmódiban írtunk – is kiváló immunerősítő módszer, amelyet évezredek óta használnak a különböző kultúrákban betegségmegelőzésként és gyógyírként. Ráadásul egyszerre élvezhetjük méregtelenítő és bőrszépítő hatásait is, amit gyógyteákkal, pakolásokkal és krémekkel is fokozhatunk. Igyekezzünk kúraszerűen, legalább hetente egyszer beiktatni, hogy megfelelő mértékig erősítsük szervezetünk védekező mechanizmusait.
8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás!
Még nem aktuális, de a témához kapcsolódó kérdés: tehetünk-e valamit a tél végére sokaknál kialakuló depresszió ellen? Amikor a mindennapi események már nehezen mozdítják ki az embert a szürke gondolatok köréből, és olyan kedvtelenné válik, ami befolyásolja a szokásos életvitelét, és rányomja a bélyegét a család életére is.
– Ahogy Nagy Feró is megénekelte: 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás! Ez talán alapnak hangzik, de sok betegnél látom, hogy nem figyel oda a megfelelő mennyiségű, pihentető alvásra, márpedig a szervezet ettől tud reggelente a normális alaphelyzetében ébredni.
A másik a kikapcsolódás, amelynek módja nyilván egyénenként változik, de az élmények, a társasági élet képes feltölteni az embert pozitív energiával, amely segít átlendülni a szervezet számára nehezebb időszakokon – magyarázta Honos Anasztázia. Az élmény pedig bármi lehet: egy jó film, egy kosármeccs, szánkózással összekötött kirándulás, vagy egy jó beszélgetés a barátokkal némi forralt bor mellett.
Ebből a szempontból B1-vitaminnal is megtámogathatjuk kicsit a szervezetünket. A lényeg azonban, hogy megtanuljanak pozitívan gondolkodni, a gondolataikat átformálni. Máskülönben csak a gyógyszeres kezelés segíthet, az pedig nem mindig a tökéletes megoldás.