2020.02.29. 16:00
Átalakított, használt tárgyakat szólaltattak meg a fehérvári gyerekek
Billentyűzet-shaker, szférafon is készült a Csók Képtárban, a Bélaműhely útmutatásával.
Rimóczi István itt épp két érdeklődő fiatalembernek mutatta meg, hogy készül a szférafon
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
A budapesti Bélaműhely jópofa formáció: tagjai 2007 óta foglalkoznak hangkeltő eszközök készítésével, illetve hangszeres játékkal. Jellemzően ipari hulladékokat, számítógép-alkatrészeket, dobozokat, háztartási hulladékot használnak föl ahhoz, hogy különleges „hangszerek” szülessenek. Koncerteket adnak, színházi munkákban vesznek részt, és workshopokat is szerveznek, hogy minél többeknek mutassák meg: szinte bármiből lehet hangszer, vagyis hangkeltő eszköz.
Székesfehérváron a Szent István Király Múzeumból hívták meg a csapatot, hogy a Csók István Képtárban egy délután erejéig adjanak ízelítőt tudományukból.Az aulában, az aktuális kiállításnak köszönhetően Ujházi Péter alkotásai között sok gyerek próbálkozott azzal, hogyan lehet kiszanált billentyűzetből shakert, műanyag gégecsőből szférafont, illetve üres konzervdobozból húros hangszert alkotni.
Ebben a Bélaműhely több tagja volt a segítségükre. Közülük Szegő Dávid tudott pár percet szánni ránk, hogy elmondja: csapatukat annak idején Rimóczi István alapította egy társával, nevük pedig onnan jött, hogy kezdetben Béla műhelyében volt lehetőség az alkalmi barkácsolásra. Azóta jelentősen megszaporodott a formáció tagjainak száma, a koncerteken azonban általában nem vesz mindenki részt, mert nagyon sokan vannak. A műhelyhez tartozók közül mindenki komolyabban foglalkozik zenéléssel, akár amatőr, akár profi szinten.
Vannak zeneakadémiát végzettek s hobbizenészek is. Koncertjeik iránt nagy az érdeklődés, és vegyes korosztályt tudnak megszólítani. A hangszerkészítő workshopjaik is népszerűek, elég sokfelé hívják őket. Az ilyen alkalmakon felnőttek is részt vehetnek, de a gyerekeket jellemzően könnyebben be lehet vonni, ők még nyitottabbak, jobban elengedik a fantáziájukat.
Ez utóbbi látszott a Csók Képtárban is, amelynek falait hamar betöltötték a kibelezett és újra összerakott billentyűzetek rázásával és a szférafon mozgatásával keletkezett különleges hangok.