Frissen Fejérből

2021.09.30. 20:00

Nappal, éjszaka, háton, hason – Mindegy, milyen pózban alszunk?

Az alvás mennyiségének és minőségének fontos szerepe van az egészségünk szempontjából. De vajon mindegy, hogy milyen pózban alussza át az ember az éjszakát, illetve segít-e a délutáni szieszta, a rövid szunyókálás? Erről kérdeztük Varga Judit tüdőgyógyászt, alvásszakértő adjunktust.

Borsányi Bea

Hogy kinek melyik a kényelmes alvási póz, azt főként az egyéni preferencia határozza meg

Fotó: shutterstock

– Az ebéd utáni vagy délutáni pihenés, ami nem is alvás, inkább szunyókálás, valóban segíthet, de egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit és milyen rendszeresen alszunk így. A szieszta egészségügyi szempontból is kimutatható pozitív hatásai hosszú távon csak akkor jelentkeznek, ha rendszeresen – ha nem is mindennap, de hetente többször – lepihenünk ebéd után – kezdte a szakember.

Legfeljebb fél órát!

Kutatások azt bizonyítják, hogy a rövidebb-hosszabb, ebéd utáni pihenés csökkenti a szervezetben lévő stresszhormonok szintjét, így segíthet megelőzni a szívbetegségek kialakulását, sőt a stressz miatt kialakult, enyhén magas vérnyomást is mérhetően csökkenti. A frissítő alvás után jobban tudunk koncentrálni és a memóriánk is javul. De mennyit kell ehhez aludni?

– Napi szinten legfeljebb 20-30 perc napközbeni pihenés elegendő. Ha ezen túlmegyünk, belecsúszhatunk a mélyalvási szakaszba, amiből egyrészt nehezebb ébredni, másrészt előfordulhat, hogy egy ideig még „kóválygunk”, és lassabban zökkenünk vissza a napi munkamenetbe. Ha már fél óránál tovább alszunk, akkor a jó ébredéshez nagyjából másfél órát, azaz egy teljes alvásciklust kell végigaludnunk. Ez viszont már befolyásolhatja az éjszakai pihenésünket – magyarázta a doktornő, aki arra is kitért, hogy azoknak, akik nehezebben alszanak el, és gyakran, esetleg többször is megébrednek az éjszaka folyamán, az ebéd utáni szunyókálás inkább ellenjavallt.

Hogy kinek melyik a kényelmes alvási póz, azt főként az egyéni preferencia határozza meg
Fotó: shutterstock

Nem pótolja az éjszakát

A délutáni alvást ugyanakkor az éjjeli, normális pihenés pótlására sem ajánlott használni. A szieszta elsősorban a szellemi felfrissülést kell hogy szolgálja, így, ha azért aludnánk napközben, mert kifejezetten álmosak vagyunk, akkor figyeljük meg, hogy éjjel eleget és jó minőségben alszunk-e! Nem mellesleg a napközbeni álmosság és a szundikálás vágya jelezhet depressziót vagy pajzsmirigy-problémákat is.

A jó minőségű éjszakai alvás számos tényezőtől függ – például a szoba hőmérséklete, hang- és fényviszonyai, a matracunk minősége, sőt még a lefekvés előtti rítusok is. Azonban azzal is érdemes tisztában lenni, hogy hatással lehet az egészségünkre az, hogy milyen pózban alszunk. – Hogy kinek mi a kényelmes, azt főként az egyéni preferencia határozza meg, de nem feledkezhetünk meg az egyéb tényezőkről sem. Ilyenek például a különböző betegségek, amelyek esetén az egyes testhelyzeteknek megvannak az előnyei és hátrányai. Ezért mindenki számára ideális alvási pózt nehéz lenne meghatározni – mondta Varga Judit.

Háton, hason, oldalt?

A háton alvás a gerinc számára a legpihentetőbb, ez a póz ugyanis nem terheli a gerincet, illetve a csigolyákat. A hát- és derékfájósoknak tehát leginkább ez ajánlott, de a háton alvás azoknak is előnyös – különösen, ha párnával is feltámasztják magukat –, akik refluxszal küzdenek, gyomor­égésre hajlamosak. Mivel ilyenkor a fej és a nyelőcső a gyomor szintje fölé kerül, a gyomorsav nem csorog vissza a nyelőcsőbe. Nem ajánlott a háton alvás a horkolóknak, az alvási apnoéban szenvedőknek, mert háton fekve nehezebben kapnak levegőt, de a pocakosoknak sem praktikus ez a testhelyzet, mert a gyomor felnyomja a rekeszt, így légzésük felületesebb lesz.

Az alvásszakértő szerint az oldalt fekvésnek van a legtöbb pozitívuma és a legkevesebb negatívuma. Felmérések szerint azok élvezhetik a legpihentetőbb éjszakákat, akik oldalt alszanak. Hacsak nem teszünk a fejünk alá magas párnát, ebben a pózban a gerinc megtartja a természetes görbületét. Az oldalpozíció a legelőnyösebb a várandós kismamáknak is, mert sem a növekvő pocakra, sem pedig a gerincre nem nehezedik nagy nyomás. Az oldalsó pozíció váll-, esetleg nyakfájást okozhat és előfordulhat, hogy ronthatja a gyomorégéssel küzdők állapotát, ha a jobb oldalukon alszanak. Ezeket a kellemetlenségeket részben a gyakoribb pozícióváltással előzhetjük meg, és az is segít, ha a térdeink közé párnát teszünk.

A hason fekvés talán a legrosszabb alvási pozíció, hiszen ahhoz, hogy levegőt tudjunk venni, a fejünket oldalra kell fordítanunk. Ez a helyzet megterheli a gerincünket, feszíti az izmainkat, az oldalra fordított fej miatt pedig a nyakunk is elgémberedhet, romlik a vérkeringésünk. Ha mégis a hasunkon szeretünk a legjobban aludni, tegyünk egy laposabb párnát a hasunk alá, hogy a gerincünket pihentetőbb pózban tartsuk, a fejünk alá pedig ne tegyünk magas és kemény párnát.

Éjszaka persze álmunkban többször is fordulunk, így az, hogy valaki ugyanabban a helyzetben ébredjen, ahogy elaludt, nem jellemző.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában