Összefogás a nigériai keresztény gyerekekért

2024.08.02. 19:00

A terror árnyékában építenek iskolát a magyarok

A 28 éve Fejér vármegyében alapított és Pákozdon logisztikai központot üzemeltető Baptista Szeretetszolgálat munkatársai és önkéntesei az eltelt évek alatt egy sor afrikai országban végeztek már humanitárius munkát: például Nyugat-Szaharában, Szudánban, Malawiban, Sierra Leonéban, Kenyában, legújabban pedig Csádban. A tervek szerint az üldözött keresztények érdekében végzett karitatív tevékenység következő állomása egy nigériai iskola felépítése lehet.

Tihanyi Tamás

Szakmát is tanulhatnak Csádban azok, akiknek sikerült elmenekülniük a Boko Haram és más szervezetek terrorja elől. Az oktatótermet magyarok újították fel

Fotó: Baptista Szeretetszolgálat

A Boko Haram terrorszervezetet iszlamista szektás mozgalomnak is hívják, amelyet az al-Kaida mintájára valamivel több mint húsz évvel ezelőtt Nigéria északkeleti részén alapítottak meg szélsőségesek. Jelszavaik hangzatosak voltak, hiszen a korrupció és az igazságtalanság felszámolásának céljával szólították fegyverbe követőiket, ám az, hogy elképzeléseik között az iszlám törvénykezés jövőbeni bevezetése is szerepelt, nem hagyott kétséget módszereik felől. Egy ideig kerülték a nyílt erőszakot, de aztán ahogyan az lenni szokott, egyre jobban radikalizálódtak, 2009 és 2014 között pedig már több mint ötezer polgári személy meggyilkolásáért voltak felelősek, miközben százezrek menekültek el lakóhelyükről, hogy ne jussanak ugyanerre a sorsra. Éppen idén augusztusban lesz tíz éve, hogy új iszlám állam létrejöttét kiáltották ki Nigéria általuk ellenőrzött részén, majd tagjai hűséget fogadtak az Iszlám Államnak.

MALI-FRANCE-CONFLICT
A Boko Haram fegyveresei a szélsőséges iszlám nevében gyilkolnak és rabolnak Afrika több országában
Fotó: AFP

A Boko Haram egymás után követte el a terrorcselekményeket és nem válogattak az eszközökben: keresztény templomokat, rendőrőrsöket, börtönöket támadtak meg, gyújtottak fel, és ha lehetett, kiszabadították nagy nehezen rácsok mögé dugott tagjaikat. Bombákat robbantottak – ilyenkor ENSZ-alkalmazottak is áldozatul estek –, vagy más támadásokat indítottak, hogy megöljék a számukra ellenséges politikusokat. Az akciók során gyakran iskolák, azaz diákok és tanárok jelentették a célpontokat, akiket megöltek vagy elraboltak, hogy váltságdíjat követeljenek értük. Az Unicef 2018-as beszámolója szerint a terroristák 2009-től 2018-ig legalább kétezer tanárt gyilkoltak meg, miközben iskolák százait támadták meg, vagy rombolták le teljesen.

Az egyik legnagyobb nyilvánosságot kapott akciójuk az volt, amikor 2014. április 14-én éjjel keresztény diáklányokat, 276 gyereket raboltak el egy állami gimnáziumból Chibok városában. A támadók jelentős része a Nigériai Fegyveres Erők egyenruháját viselte, ezért nem mindenki ijedt meg, mikor a felfegyverzett férfiak megjelentek a helyszínen. A környéken tudtak a Boko Haram támadásairól és sokan féltek az emberrablásoktól, de a lányoknak a vizsgaidőszak miatt meg kellett jelenniük az iskolában, amely bentlakásos intézményként működött. A nigériai kormány később beismerte, hogy értesült a készülő támadásról, de a kevés katona és a nagy távolság miatt nem tudtak segítséget küldeni Chibokba. Igy aztán a terroristák akadálytalanul teherautókra terelték azokat, akik nem menekültek el, majd elindultak velük a bizonytalanság felé. A lányokat azért tartották életben, hogy túszként áttérítsék a kereszténységről az iszlámra, eladják feleségnek vagy szexuális rabszolgának őket. Az évek során a legtöbben kiszabadultak, de tíz évvel az emberrablás után még mindig nem térhetett haza mindenki az iskolások közül. Érthető, hogy az új életet kezdett lányok féltek visszatérni régi oktatási intézményükbe, aki tudott, máshol ült iskolapadba és érettségizett le.

A csádi menekülttáborokban élőkön magyar humanitárius programokkal is igyekeznek segíteni
Fotó: Baptista Szeretetszolgálat

– A magyarországi Baptista Szeretetszolgálat humanitárius segítséget nyújtott a Nigériai Baptista Szövetség számára, támogatta az érintett diákok családját, segítette költözködésüket, mert a közösség a továbbiakban nem tudja rendeltetésének megfelelően használni azt az iskolát, ahol az emberrablás történt – mondta Szilágyi Béla, a segélyszervezet elnöke. – A nigériai keresztények azt kérték tőlünk, hogy amennyiben lehetséges, segítsünk felépíteni egy új iskolát a korábbinál védettebb, biztonságosabb, nyugodtabb helyen. Ezen dolgozunk együtt a Nigériai Baptista Szövetséggel, keressük annak a lehetőségét, miként lehet ezt az elképzelést a legmegfelelőbb módon megvalósítani. Reményeink szerint a Hungary Helps program segítséget nyújt majd ebben, hiszen velük nagyon jó együttműködésben dolgozunk Afrika több országában, például Csádban is, ahol szintén szerepel a céljaink között egy iskola felépítése. Nigériai partnereinktől tudjuk, hogy a kiszabadult gyerekek sok viszontagság mellett, szörnyű körülmények között éltek fogva tartásuk éveiben, azonban fizikai bántódás nem érte őket. Mi továbbra is elkötelezettek vagyunk a nigériai keresztény közösség támogatásában és bízunk abban, hogy az új iskola magyar segítséggel épülhet fel.

A nigériai Lagosban tartott ülésén a Baptista Világszövetség Főtanácsa nemrégiben egyhangúlag tizenhárom új tagot hagyott jóvá, ezzel a szervezet teljes tagsága 134 országot képviselve 266-ra emelkedett. Az új tagszervezetek közül tíz afrikai, ám a tagsággal elismerték a Fejér vármegyei gyökerekkel rendelkező magyarországi Baptista Szeretetszolgálat tevékenységét is. Az 1905-ben alapított Baptista Világszövetség 51 millió keresztény hívő közössége. A szövetség 2023-ban döntött arról, hogy a tagságra való jogosultságot az egyházak mellett a baptista szervezetek szélesebb körére – a missziós tevékenységgel, oktatással, segélyezéssel és fejlesztéssel foglalkozókra – is kiterjeszti. A lagosi találkozón három szervezet belépéséről döntöttek: az egyik az 1845-ben a texasi Waco-ban alapított Baylor Egyetem, az ugyancsak texasi székhelyű Buckner International, amely 1869-ben alakult és kiszolgáltatott gyermekeket, családokat és időseket szolgál, a harmadik pedig az 1996-ban a Fejér vármegyei Velencén alapított magyar Baptista Szeretetszolgálat.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában