2024.11.11. 10:00
Szorul a hurok: mi lesz a Dunai Vasmű sorsa?
A Kormány a leghatározottabban felszólítja a Liberty Steel acélipari vállalatot, hogy fizesse ki a Dunai Vasmű dolgozóit, eleget téve a törvényi kötelezettségének – számolt be a duol.hu.
Forrás: ZSE / archív
Mint ismert, a Liberty cégcsoport tavaly június végéig jelentős kormányzati támogatást kapott, amellyel sikerült megőrizni a vállalat munkahelyeit, az érintett családok megélhetését – idézi fel a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI-nek eljuttatott közleményében. Kiemelték, hogy az indiai-brit cégcsoport eddig nem tartotta be sem a Vasmű fejlesztésével kapcsolatos ígéreteit, sem a termelés újraindításával kapcsolatos kötelezettségeit, ehelyett az elmúlt időszakban folyamatosan hitegette a közvéleményt.
A duol.hu a szaktárca közleményéből idézve kiemeli, a Dunai Vasmű jelenlegi tulajdonosa állítása szerint nem tudja kifizetni a cég több ezer dolgozójának bérét. Ez elfogadhatatlan, a kormány felszólítja a Libertyt, hogy tegyen eleget kötelezettségének és fizesse ki a dolgozók bérét! A szaktárca közleményéből kiderül, hogy a Kormány mindenre felkészült, a dolgozók védelme érdekében készen áll az azonnali beavatkozásra, így szükség esetén a Bérgarancia alapból ismételten segítséget nyújthat. A Kormány látva a vállalat utóbbi időszakban mutatott hozzáállását, már korábban megteremtette a bérek kifizetésének jogi lehetőségét, így szükség esetén haladéktalanul cselekedhet. Amennyiben erre sor kerül, úgy elkerülhetetlenné válik, hogy a Liberty cégei rövid időn belül felszámolás alá kerüljenek. A Kormány, ahogy eddig is, úgy ezek után is a dolgozók pártján áll és mindent megtesz annak érdekében, hogy mindenki megkapja a neki járó bérét.
Nem hangzik túl jól...
Társlapunk ezt követően a portfolio.hu cikkét idézi a témában, mivel a dunaújvárosi szerkesztőség bár kért, nem kapott állásfogalalást az illetékestől. A polfolió anyagában a Liberty szemszögéből írja le a cég átvételének sarokpontjait, említést téve az európai acélipari, acélpiaci helyzetről. Majd ezt írja a Portfolio: „Kérdéseinkre válaszolva a társaság azt is megosztotta velünk, hogy "a Liberty Dunaújváros sikeres működéséhez szükséges feltételek teljesítésére vonatkozó egyeztetéseink nem az elvárások szerint haladtak". „Az előző hónapban a bérek kifizetése megtörtént annak reményében, hogy így lehetőség nyílik az érintett felekkel a vállalat támogatása érdekében a tárgyalásokat folytatni, de a szükséges előrelépés nem valósult meg a tervezett újraindításhoz. Megerősítik az elmúlt napok híreit, miszerint az ideiglenes vagyonkezelő a Bérgarancia Alapon keresztül fogja elindítani az alkalmazottak munkabérének kifizetését, hogy ne érje hátrány a dolgozókat. Majd sejtelmesen hozzáteszik: miközben megfontoljuk a cég jövőjére vonatkozó stratégiai lehetőségeinket."Továbbra is nyitottak vagyunk minden féllel való együttműködésre a vállalat működésének fenntartása és a gyors újraindulás érdekében" – teszik hozzá.
A cikk folytatásában azt közlik, hogy a Liberty-nek „rövid távú kormányzati és egyéb támogatásra lenne szüksége a működés fenntartására. Majd a cikk idézi az állásfoglalás vonatkozó részét eképpen: „ha a résztvevők úgy döntenek, hogy nem támogatják az üzem jövőjét, akkor mérlegelni fogjuk stratégiai lehetőségeinket a vállalkozás folytathatósága érdekében.” Ezek a lehetőségek magukban foglalják a potenciális új befektetőkkel folytatott tárgyalásokat is – jelezték a Portfolio-nak.
Újabb közleményt adott ki a tárca
A Nemzetgazdasági Minisztérium ismételten felszólítja a dunaújvárosi Vasmű tulajdonosát, hogy haladéktalanul rendezze adótartozását, továbbá semmilyen módon ne akadályozza a munkabérek Bérgarancia Alapból történő kifizetését. A Liberty mai napon közzétett közleményében megfogalmazottak részben fedik a valóságot. A Kormány ugyanis folyamatosan nyomon követte a vállalat sorsát és számos esetben segítséget nyújtott ahhoz, hogy Dunaújvárosban a nehéz iparági körülmények ellenére az acélgyártás újrakezdődhessen. Míg a kormány erején felül folyamatosan segítette a Vasművet és teljesítette a vállalásait, addig a Liberty ígéreteinek nem tett eleget és a dolgozók bérének kifizetése is többször akadozott, sőt az elmúlt időszakban immáron a beszállítók és a Magyar Állam felé is jelentős tartozásokat halmozott fel. A Liberty bár jelezte, hogy kész a Bérgarancia Alapból kifizetetni a dolgozók esedékes munkabérét, erre ezidáig nem került sor. Ezért a kormány nyomatékosan felszólítja a Liberty-t, hogy haladéktalanul rendezze az adótartozását, valamint tegye lehetővé, hogy az állami Bérgarancia Alapból a dolgozók megkaphassák a nekik járó munkabérüket. A Kormány, ahogy eddig is, úgy ezek után is a dolgozók pártján áll és mindent megtesz annak érdekében, hogy mindenki megkapja a neki járó bért.