2024.01.29. 12:10
Egy nap alatt két konyhatűz, holott ezek megelőzhetőek lennének!
Szerencsére nagyobb volt a füstje, mint a lángja, mondhatnánk az alábbi esetekre. Vasárnap ugyanis két konyhatűz is történt a megyeszékhelyen: dél után nem sokkal a Vásárhelyi utcában kigyulladt az olaj egy társasházi lakás konyhájában, majd este egy Lövölde utcai lakás telítődött füsttel a tűzhelyen felejtett vacsora miatt.
Fotó: Mediaworks-archív
Szabó-Bisztricz Anett, a katasztrófavédelem Fejér vármegyei szóvivője telefonos megkeresésünkre elmondta az esetekkel kapcsolatban, hogy szerencsére személyi sérülés nem történt, ugyanakkor könnyen lehetett volna nagyobb baj is. Ezt követően szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében fontos tanácsokkal látta el az ingatlantulajdonosokat.
„Fejér vármegyében 268 lakás gyulladt ki tavaly. A legtöbbször a konyhában, kéményben, hálószobában és tárolóban csaptak fel a lángok, a leggyakrabban nyílt láng használata, a fűtési rendszer hibája, elektromos probléma, főzés, dohányzás vezetett tűzhöz. A 268 tűzzel érintett Fejér vármegyei ingatlan közül csak egyben volt füstérzékelő, holott ez a készülék idejekorán, a tűz kezdeti fázisában, hangos sípolással hívja fel a lakók figyelmét a tűzre, a füstre akkor, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. A kezdeti tüzek oltásához javasolt otthon egy porral vagy habbal oltó tűzoltó készüléket tartani." – olvasható a tájékoztatójában. Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados kiemelte, fokozott elővigyázatossággal és megelőző intézkedésekkel elejét lehet venni az otthoni tűzeseteknek. Rendszeresen ellenőrizzük az elektromos készülékeket és vezetékeket. Kerüljük a hálózat túlterhelését, és csak jó állapotú, engedélyezett elektromos eszközöket használjunk. Tartsuk távol a gyúlékony anyagokat a hőforrásoktól, és megfelelően tároljuk azokat. Ügyeljünk arra, hogy a fűtési rendszerek karbantartottak legyenek, és csak megfelelően engedélyezett fűtőberendezéseket használjunk – fűzte hozzá.
Végül hangsúlyozta azt is, hogy a nyílt láng használatára fokozottan figyeljünk, minden esetben győződjünk meg róla, hogy biztosan eloltottuk a gyufát, gyertyát, vagy éppen a cigarettát. A tűzhelyre tett olajat melegítés és sütés közben ne hagyjuk felügyelet nélkül, ne menjünk ki a konyhából, a hosszabb ideig készülő ételeknél használjunk időzítőt. Baj esetén a 112-es segélyhívó számon azonnal értesítsük a tűzoltókat!