2017.12.10. 15:30
A heti üzenet: csak mértékkel!
Szent Mihály arkangyal ünnepétől, azaz szeptember 29-től egészen Jézus születéséig tart a megpróbáltatások ideje, hiszen a Nap egyre kevesebbet süt, a sötétség sokkal tovább tart.
Az adventi koszorún az igazságosság után a mértékletesség gyertyája lobban lángra
Fotó: Nagy Norbert
Ilyenkor alkalmasabb magunkba nézni, küzdelmeinkre egy szélesebb perspektívából tekinteni. Erkölcsi-szellemi erőink megerősítésére fordíthatjuk az elnyúló sötétséget: lehetőségünk van új tulajdonságok kifejlesztésére, advent mindegyik hetében egy-egy erényünk sikeres erősítésének tiszteletére gyújthatjuk meg a gyertyákat.
Az első hét az igazságosságé, a második a mértékletességé, a harmadik a bátorságé, a negyedik a bölcsességé. Mindenki maga tudja, hogy advent első hetében milyen formában mozgósította az igazságosság erényét. Igazságossá a megismerés útján válunk, azaz megtapasztaljuk az igazságtalanságot. A magunk igazságai megszületnek, Isten igazságaihoz igazodva.
Ez a hét a mértékletesség erényének kifejlesztését segíti. Az emberi vágyak jelenléte lényeges, hiszen ezek életünk mozgatórugói. Akinek nincsenek vágyai, megszűnik létezni. Azonban önző, mértéktelen megnövekedésük saját magunk pusztulását eredményezheti.
Ezen a héten a mértékletesség az ember fegyvere! Mértékletesek nem csak az étkezésben lehetünk. A költekezésben is – valóban szükséges? Tegyük fel magunknak a kérdést, mielőtt a milliomodik felesleges kacatot dobjuk a bevásárlókosarunkba. A mértékletesség megnyilvánulhat a beszédünkben: ezen a hétvégén nem káromkodom, nem szitkozódom, nem füllentek. Ugye nem is olyan könnyű? Ugyanígy alkalmazhatjuk a mértékletesség elvét a gondolkodásban, a bűnügyi, öldöklős, a középszerű sorozatok vagy a hírek megtekintésében. A Szentírás szerint Jézus önuralmát, ítélőképességét is próbára tették. Ebben a kísértő arra akarja rávenni Krisztust, hogy vesse le magát egy templom tetejéről, hisz úgysem eshet baja. Jézus persze győzelmet aratott a második kísértés felett is. Így válaszolt a kísértőnek: „Ne kísértsd az Urat, a te Istenedet!” – írja a Szentírás.