2018.10.12. 10:00
Csapadék híján még várat magára az őszi gombaszezon megyénkben
Az idei ősz, eddig nem kedvezett a gombakedvelőknek.
Sárga rókagomba/ehető/Lomb és fenyőerdőben terem. Finom gomba.
Ha ősz, akkor túra! Nincs is kellemesebb, mint szeretteinkkel karöltve a természet lágy ölén csatangolni a szépen megsárgult falevelek között. De vajon mi bújik meg az avar alatt? Például gomba. Várhidy Zsuzsanna, a dr. Dravecz Tibor Gombász Baráti Kör Székesfehérvár vezetőjével beszélgettünk arról, vajon milyen gombákkal találkozhatunk őszi túráink során az erdő mélyén, és hogyan járjunk el, ha magunk szeretnénk szedni.
Szinte végtelenbe menően lehetne sorolni azokat a gombafajokat, amikkel szemben találhatják magukat a túrázók a Fejér megyei erdőkben, de a ősz mostanában nem volt túl kegyes, csapadék híján pedig várat magára még az őszi gombaszezon. Ellenben, ha kellő csapadékmennyiség esett volna, megfulladnánk, annyi gomba borítana be mindent. A gyilkos galócától kezdve, a tinóru és vargánya féléken át a pereszkék és őzlábgombákig és még sorolhatnánk.
Hol találhatunk gombát Fejér megyében?
Fejér megye területén a Vértesben, a Velencei-hegységben, a Bakonyban de még a Pentelei erdőben is jó területek vannak, ahol gombát lehet találni.
Mire ügyeljünk oda, ha egy túra során megszednénk magunkat a finom csemegével?
Ha magunk szeretnénk gombát gyűjteni, a gyilkos galócát mindenképpen ismernünk kell. Ha gombát gyűjtünk, azt mindig kosárba tegyük, hogy ne fülledjenek be és papír tasakokat is vigyünk magunkkal, hogy az ismeretlen fajokat el tudjuk különíteni az étkezésre szánt gombáktól.
Hol érdemes gombát vásárolni?
Ha gombát szeretne vásárolni bárki, a nagy áruház láncok kínálatából biztonságos, termesztett gombafajokból lehet választani. Alkalmas lehet még természetesen a helyi piacon fellelhető, vadon termett és gyűjtött, szakellenőr által vizsgált is. Mindig friss árut keressünk, és mielőbb készítsük el! Sokáig ne tároljuk a gombát és a gombás ételeket, mert hamar romlanak.
A gombák egyedülálló ízvilága változatosságot hozhat konyhánkba, főleg, ha gyűjtött gombákból készítjük az ételeket – zárja a beszélgetést Várhidy Zsuzsanna.
Top 10 gomba, amikkel túráid során találkozhatsz az erdőben
Hozzávalók:
Elkészítés:
2 evőkanál forró zsiradékon megdinszteljük a vöröshagymát, majd benne a fokhagymát. Rádobjuk a gombát, a zöldséget, a kakukkfüvet, borsozzuk, sózuk, és folyamatos kevergetés mellet ezeket is megdinszteljük. Felengedjük kb. 1,5 liter vízzel, felforraljuk, majd alacsony hőfokon tovább főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak.
Egy kisebb edényben 2 evőkanál olajat hevítünk, megszórjuk a liszttel, és világos rántást készítünk belőle. Megszórjuk pirospaprikával, kikeverjük hideg vízzel, és a leveshez adjuk, utána fűszerezzük.
A tejfölt kikeverjük egy kevés forró levessel, hozzáadjuk, és egy pici cukorral, kevés citromlével ízesítjük, ízlés szerint.
A vajgaluskához összekeverjük a tojást annyi liszttel, hogy sűrű, már éppen nem folyékony tésztát kapjunk, majd hozzákeverjük a puha vajat is. Az ismét forrásig hevített levesbe szaggatjuk, és 1-2 perc alatt készre főzzük a nokedliket, miközben megszórjuk aprított petrezselyemmel.
További gombás receptekért, kattintson ide!
Vezető képünket Várhidy Zsuzsanna készítette