2019.04.03. 07:30
Fehérváron is bemutatkozott a Várva Várt Alapítvány
Nemrég a megyeszékhelyen is bemutatkozott a Várva Várt Alapítvány, amely azért jött létre, hogy krízishelyzetben lévő pároknak, kismamáknak segítsen.
Lukács József elnöktől tudjuk, hogy eddig több mint 300-an fordultak hozzájuk
Fotó: Koppán Viktor Dávid / Fejér Megyei Hírlap
Pár hete szörnyű eset borzolta föl a kedélyeket a megyében: egy 23 éves sárkeresztúri nő világra hozta, majd megölte gyermekét Zichyújfaluban. Sajnos még mindig akad példa hasonlóra, ezért is volna jó, ha az ilyen esetek megelőzhetők lennének. Például azzal, hogy valaki kiutat mutat a valamilyen krízishelyzetben lévő várandós nők számára, s támogatja őket születendő babájukkal együtt.
A 2013-tól hivatalos keretek között működő Várva Várt Alapítvány a jövő és az élet védelmével foglalkozik – hangzott el a Hiemer-házban rendezett bemutatkozásukkor Petőcz Júlia szakmai vezetőtől. Szervezetük egy baráti körből alakult ki, amelyben egyre többen és többet foglalkoztak az örökbeadás, a meddőség témájával. Amióta alapítványként működnek, azt szeretnék elérni, hogy lehetőség szerint minden gyermek „várva várt” legyen, megfelelő környezetbe szülessen. Működésükkel ahhoz is hozzá kívánnak járulni, hogy hazánkban minél kevesebb abortusz történjen. A krízishelyzetekben nyújtanak segítséget, összefogással, például beszélgetések révén, vagy konkrét tárgyi eszközök adományozásával.
Lukács József, az alapítvány elnöke lapunknak elmondta: a válsághelyzetben lévő várandós nők vagy családtagjaik e-mailben, telefonon, a közösségi oldalon keresztül keresik fel őket. A kismamák általában azért választják az abortuszt, mert egyedül maradnak és elkeserednek. Az alapítvány e folyamatba szeretne beavatkozni, megelőzve a bajt, életvédő szakemberek, orvosok, pszichológusok, lelkészek közreműködésével. Éreztetik, hogy az anya mellett állnak, felkészítik lelkileg arra, ami vár rá, és ha kell, babakelengyével is segítenek.
A konkrét megyei ügy kapcsán az elnök hozzátette, hogy ezeket az eseteket pszichológiailag és kriminológiailag is tanulmányozták. Az derült ki, hogy sokszor nem a hölgyek a vétkesek, hanem a környezet, amely tud a titkolt terhességről, viszont nem ad támogatást. Mivel a nő egyedül nem talál kiutat, és esetleg külső segítséget sem tud kérni, a szülés közben kialakult stresszhelyzetben, elborult elmével elhallgattatja gyermekét.
Az alapítvány egyik célja, hogy lehetőleg minél több településen tudjanak róluk, és merjenek hozzájuk fordulni a nők. Elindítottak továbbá egy virtuális inkubátor programot, amelynek lényege, hogy megpróbálnak fölállítani egy szakmai gárdát, amely reagál a nonstop krízisvonalon érkező hívásokra, és helyszínre tud menni egy mobil inkubátorral.
Az önálló alapítvány legnagyobb támogatója a Hit Gyülekezete, de egyre több külső segítőjük is akad. Eddig körülbelül 340 esetük volt, s ezek nagy részében a baba saját családjában maradt.