2019.05.30. 07:00
Békefenntartók napjának adott otthont Pákozd
Idén a pákozdi Katonai Emlékpark adott otthont a Magyar Honvédség által szervezett Békefenntartók napjának. Az ünnepségen rótták le tiszteletüket a jelenleg is szolgáló bajtársak előtt, illetve emlékeztek azokra a katonahősökre, akik életüket áldozták a békéért.
A magyar békefenntartókat köszöntötték, előttük tisztelegtek a katonák Pákozdon szerdán
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap
„Őrzők, vigyázzatok a strázsán!” –Ady Endre intelmével köszöntötte a békefenntartó katonákat Mihócza Zoltán altábornagy, a Magyar Honvédség Parancsnokságának törzsfőnöke a Békefenntartók napja alkalmából rendezett ünnepségen, a pákozdi Katonai Emlékparkban. – Ennél keresve sem lehetne jobb hitvallást találni a békefenntartók számára – fogalmazott az altábornagy, aki emlékeztetett arra, hogy napjainkban is számos békefenntartó misszió működik, az Egyesült Nemzetek Szervezete Biztonsági Tanácsának felhatalmazása alapján.
Idén a pákozdi KEMPP adott otthont a Békefenntartók napjának
E pillanatban is több ezer fegyvertelen katonai megfigyelő, s több tízezer fegyveres békefenntartó katona – köztük hétszáz magyar honfitársunk – néz szembe a veszélyekkel. A magyar békefenntartók az elmúlt évtizedekben sok helyen vigyázták, s vigyázzák a törékeny békét. Mihócza a békefenntartókat így jellemezte: ők azok, akik eddig is, s ezután is reményt jelentenek az ott élőknek. Szétválasztják és tárgyalóasztalhoz ültetik a szemben álló feleket, segítik a segélyek szétosztását, részt vesznek a fegyverek begyűjtésében, valamint akadályozzák a konfliktusok elmélyülését.
Tizenhét éve
A békefenntartókról való megemlékezés tizenhét évre tekinthet vissza: az Egyesült Nemzetek Szervezete 2002. decemberében döntött arról, hogy május 29-ét a Békefenntartók nemzetközi napjává nyilvánítja, 2004 óta pedig Magyarország is ezen a napon ünnepli a magyar békefenntartó katonákat. A magyar békefenntartói szerepvállalás nem új keletű, hiszen története a 19. századig nyúlik vissza. Kréta szigetén már 1896-ban jelen voltunk, ettől az időponttól számítható, hogy magyar katona szinte minden földrészen részt vállalt a béke fenntartásának feladataiból.
A magyar békefenntartókat Benkő Tibor, Magyarország honvédelmi minisztere és Korom Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka levélben köszöntötte. ”Hazánk a NATO és az Európai Unió tagjaként azóta is jelentős szerepet vállal a világ különböző válsághelyzeteinek rendezésében, megoldásában, a konfliktus-sújtotta térségek életének normalizálásában. Napjainkban is mintegy ezer bajtárs szolgál a világ minden pontján annak érdekében, hogy megteremtse vagy fenntartsa a békét. Azt a békét, amely nekünk a mindennapjaink része„ – többek közt ezekkel a szavakkal kívántak erőt, egészséget a katonáknak a Magyar Honvédség vezetői.
Az ünnepségen elismeréseket is átadtak magyar békefenntartóknak. Róluk és bajtársaikról Mihócza Zoltán altábornagy mondta azt, hogy „a katonák a fegyveres erejüket hazájuk, nemzetük érdekében alkalmazó hazafiak, akik ismerik igazán a háborúk és a fegyveres harcok veszélyeit és annak súlyos következményeit. Így hát az igazi jó katona a béke legelkötelezettebb híve. Erejét és képességeit nemzete békéje érdekében tartja magas szinten. A magyar honvédek pedig elkötelezettek. A hazájukat szerető, igaz ügyet szolgáló jó katonák.”