2021.01.30. 15:45
Így működik a koronavírus elleni oltás
December vége óta több mint százezren kapták meg Magyarországon a koronavírus elleni, az Európai Unióban elsőnek engedélyezett vakcinát, a Pfizer és a BioNTech cég által közösen fejlesztett Comirnatyt.
Budapest, 2021. január 16. Egy egészségügyi dolgozó elõkészíti a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját a beadás elõtt a budapesti Semmelweis Egyetem Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinikáján 2021. január 16-án. MTI/Illyés Tibor
Forrás: MTI
Fotó: Illyés Tibor
Az oltóanyag első szállítmánya az előző esztendő végén, december 26-án érkezett meg hazánkba, amit azóta további három követett. Mint ismert, a vakcina Karikó Katalin magyar származású biokémikus – aki egyben a németországi BioNTech vállalat alelnöke is – és kutatótársa, Drew Weissman szabadalmán alapszik.
Az oltóanyagból két adag szükséges a védettséghez, ezeket 21 nap különbséggel kell beadni. A vakcina létrehozásával, valamint annak működésével kapcsolatban megkerestük a Pfizer vállalat magyarországi képviseletét.
– A hagyományos vakcinák inaktivált vagy elölt vírusokat vagy vírusrészecskéket tartalmaznak az immunválasz kiváltása érdekében. Az mRNS-vakcina abban különbözik ezektől, hogy olyan utasításokkal látja el a szervezet sejtjeit, hogy azok az immunrendszer által felismerhető vírusfehérjéket állítsanak elő – közölte kérdésünkre Vereckei Péter, a Pfizer Kft. ügyvezető igazgatója.
– A mi vakcinánk esetében ez a SARS-CoV-2 vírusból származó tüskefehérje genetikai információja. Miután a vakcinában lévő mRNS, vagy más néven hírvivő (messenger) RNS bekerül a szervezet sejtjeibe, a sejtek követni kezdik a fehérjék vagy antigének termelésére vonatkozó utasításokat. Ezek aztán megjelenhetnek a sejtfelszínen, és a beoltott személy immunrendszere felismerheti őket, s ez immunválaszt vált ki a vakcinában lévő antigénnel szemben – magyarázta a Naplónak nyilatkozva az ügyvezető. Egyúttal megjegyezte, a Pfizernek több mint 130 éves múltja van a vakcinafejlesztés és -gyártás területén.
– Semmifajta nyomásnak nem engedtünk a vizsgálatok kivitelezése, az eredmények értékelése során. A vakcina fejlesztése a nyilvánosság előtt zajlott, minden jelentős mérföldkőről tájékoztattuk a hatóságot és a szabályzatoknak megfelelően a laikus közönséget. A vizsgálati protokollokat a hatóságokat bevonva alakítottuk ki, a vizsgálati eredményeket már publikáció előtt nyílt szervereken tettük közzé – fogalmazott Vereckei Péter. A 2020 nyarán kezdődött klinikai vizsgálatokba mintegy 43 ezer embert vontak be. Nagyjából a résztvevők fele kapott placebót, közel 21 ezren pedig a Pfizer-BioNTech hatóanyagot tartalmazó vakcináját. A klinikai vizsgálat eredménye szerint a vakcina 95 százalékos hatásossági rátát mutatott ki a második dózis beadását követő hetedik naptól kezdve.
A placebót kapó személyek közül 162-en kapták el a Covid–19-et, míg azok között, akik a Pfizer védőoltásával lettek beoltva, mindössze nyolc fertőzöttet jegyeztek fel. Vereckei Péter elmondta, a 95 százalékos védettség az első oltástól számított 28. napra vonatkozik, addig azonban előfordulhat, hogy az oltott megfertőződik és megbetegszik, ezért fontos, hogy a beoltottak is viseljenek maszkot, mossanak rendszeresen kezet, és tartsák be a kétméteres védőtávolságot. Fontos információ, hogy az idősek esetén is csaknem eléri ezt a hatékonyságot a Pfizer-vakcina: a 65 évesnél idősebbeknél a hatásossági ráta meghaladta a 94 százalékot.
A vizsgálat folyamatának előrehaladását mind a gyártó, mind pedig egy külső, független szakértőkből álló csoport, az úgynevezett adatelemző bizottság (Data Monitoring Committee) is szorosan figyelemmel kíséri. Az oltással szemben az esetleges mellékhatások miatt bizalmatlanok egyesek, de jó hír, hogy ezek meglehetősen ritkák, általában enyhék, rövid ideig (egy-két napig) tartanak, és hasonló jellegűek – láz, fáradtság és hidegrázás – más vakcinák mellékhatásaihoz.
– A klinikai vizsgálatot megfigyelő adatelemző bizottság nem számolt be a vakcinához kapcsolódó biztonságossági aggályokról. A második és harmadik fázisú klinikai vizsgálat legalább nyolcezer 18 éves és idősebb résztvevőből álló, véletlenszerűen kiválasztott csoport tagjairól szóló adatelemzése azt mutatja, hogy a vakcinát jól tolerálták, és a legtöbb megfigyelt mellékhatás röviddel az oltás után megszűnt. A résztvevők legalább két százalékánál megfigyelt súlyosabb mellékhatás a fáradtság (3,8 százalék) és a fejfájás (2 százalék) volt, amelyek a második adag beadását követően jelentkeztek. A korábban megosztott eredményekkel összhangban az idősebb felnőttek kevesebb és enyhébb mellékhatásról számoltak be az oltás után – fejtette ki Vereckei Péter. Az ügyvezető hozzátette, jelenleg is folytatják a vizsgálatokat a vakcina hosszabb távú biztonságosságával és a védettség időtartamával kapcsolatban.
Az oltóanyagban az aktív összetevő a Covid–19 mRNS oltóanyag. Hígítás után az injekciósüveg hat, egyenként 0,3 milliliteres adagot tartalmaz, amelyben adagonként 30 mikrogramm mRNS található. Segédanyagként zsírok (koleszterin, polietilénglikol, liposzóma) és sók (kálium-klorid, kálium-foszfát, nátrium-klorid, foszfát-dihidrát, szacharóz) vannak benne, valamint az injekcióhoz való víz.
A Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. közölte: a Pfizer Inc. és a BioNTech bővíti európai gyártáskapacitását, ami a második negyedévtől kezdve lényegesen nagyobb mennyiségű vakcina előállítását teszi lehetővé. A gyártási módosítások miatt a január 18-i héten ideiglenesen csökken a belgiumi Puursban lévő gyártóhelyről kiszállított oltóanyagok mennyisége. Hozzátették, a január 25-i héttől az Európai Unióban visszatérnek az eredeti szállítási tervekhez, február 15-től pedig már a megnövelt mennyiségű szállítási igényeknek tesznek eleget.
Koronavírus Fejérben
- Fehérváron stagnál a koronavírus szennyvízben mért értéke
- Székesfehérváron is emelkedett a szennyvíz koronavírus koncentrációja
- Egy hét alatt 84 fővel emelkedett a Fejér megyei fertőzöttek száma
- 200 fővel emelkedett a Fejér megyei fertőzöttek száma
- 63 fővel emelkedett a Fejér megyei fertőzöttek száma