2021.09.24. 14:00
Az épületek belső falainak átalakítását kizárólag szakember segítségével végeztethetjük
Szükséges-e kormányhivatali engedélyt kérni a panelépület falának kibontásához? Milyen előkészületeket igényelnek a munkálatok? Van-e megkötés a munkát elvégző szakembert illetően? – kérdéseinkre a Fejér Megyei Kormányhivatal adott válaszokat.
A munkálatok tényleges megkezdése előtt tisztázni kell a tulajdonviszonyokat, hiszen minden érintett hozzájárulására szükség van
Fotó: Stock
Legyen szó új otthon megvásárlásáról és felújításáról vagy a már régóta meglévő lakás, ház átalakításáról, bizonyos esetekben az átlagosnál is körültekintőbben kell eljárnunk. Vegyük példaként a falak kibontását, mellyel egyre több lakásban élnek, hiszen így például egybenyitható két kisebb hálószoba, vagy közös légtérbe kerülhet a konyha és a nappali is. Különösen fontos a szakmai precizitás akkor, ha társasházi vagy panelépületről beszélünk, hiszen ilyenkor egy-egy fal kibontása a többi lakó otthonára is hatással lehet. Ennek eljárásrendjéről az illetékes Fejér Megyei Kormányhivatalt kérdeztük.
Elsőként arra voltunk kíváncsiak, mi a teendő akkor, ha a tulajdonos fejében már megérett a falbontás gondolata. Szükséges-e engedélyt kérni? Adott esetben milyen feltételeknek kell teljesülniük az engedély megadásához?
– A panel lakóépületek lakásainak belső átalakítási munkái a vonatkozó jogszabály alapján építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek körébe tartoznak, ezért az építési hatósághoz ilyen jellegű építési engedélyezési eljárásra irányuló kérelmek nem érkeznek – tájékoztatta lapunkat a kormányhivatal. Kiemelték azonban, hogy az engedélyhez nem kötött építési tevékenységek esetén is be kell tartani minden egyéb olyan jogszabályt, amelyek az építési, kivitelezési tevékenységeket szabályozzák.
Kíváncsiak voltunk arra is, milyen feltételeknek kell megfelelnie az adott falnak ahhoz, hogy az bontható legyen, továbbá arra is rákérdeztünk, vannak-e olyan falak, amelyeket semmilyen körülmények között nem lehet kibontani.
– A vonatkozó kormányrendelet szerint a legalább két építményszintet tartalmazó épület esetében csak kivitelezési dokumentáció alapján végezhető az építési engedélyhez nem kötött építési tevékenység. Jellemzően a paneles épületek két építményszintnél többet tartalmaznak, így az átalakítási munkákhoz kivitelezési dokumentációt kell készíttetnie az építtetőnek, amit az építész és a mérnöki kamarák által nyilvántartott, az adott tervezési feladathoz megfelelő jogosultsággal rendelkező tervezők készíthetnek el – válaszolta a hivatal.
Mivel egy társasházi épület esetén a zajló munkálatok közvetetten kihatással lehetnek a többi lakásra is, ezért az átalakítások műszaki szempontú megvalósíthatóságáról a kivitelezési dokumentáció tartószerkezeti terveit készítő statikus tervező tud dönteni, a teljes épületre elvégzett számításai alapján.
A munkálatok tényleges megkezdése előtt tisztázni kell a tulajdonviszonyokat, hiszen minden érintett hozzájárulására szükség van.
– A kivitelezés megkezdése előtt a tulajdonos előzetes hozzájárulására minden esetben szükség van, ezért az építtetőnek a kivitelezés előtt vizsgálnia kell az ingatlan és az ingatlan tartószerkezeteinek tulajdonviszonyait. Társasházak esetében a főfalak jellemzően társasházi közös tulajdonban vannak. A közös tulajdonban lévő falszerkezetek csak a társasház előzetes hozzájárulásával változtathatók meg – közölte a Fejér Megyei Kormányhivatal. Arra is rákérdeztünk, van-e bármilyen kikötés arra vonatkozóan, mely szakember végezheti, felügyelheti a munkálatokat.
– A kivitelezési dokumentáció alapján végezhető építési tevékenységről építési naplót kell vezetni, és az építési munkaterületen végzett építési-szerelési munkát az építész és a mérnöki kamarák által nyilvántartott, az adott építési munkához megfelelő jogosultsággal rendelkező felelős műszaki vezetőnek kell irányítania! – válaszolták.