2021.12.02. 17:30
Nincs jogunk nem hálásnak lenni - A bicskei Pásztor Balázs fogyatékkal élőknek hozott létre társkereső oldalt
Pásztor Balázs alig három éve lépett a damaszkuszi útra – a fogyatékkal élőknek létrehozott társkereső oldal után beleásta magát a „témába”. Azóta másként látja a világot.
Beleásta magát a fogyatékkal élők életébe, s elindult azon a bizonyos damaszkuszi úton
Forrás: család
Az alig harmincegy esztendős Pásztor Balázs vérbeli vendéglátós, nagyon szereti ezt a munkát. Csöndes, fegyelmezett, fiatal férfi, félmosoly az arcán. Pincér. Bicskén kilenc éve dolgozik ugyanott, bár a Covid a munkáját és anyagi életét is megrázta. Tűzvédelmi mérnök, édesapja cégében maradhatott volna, szakképzett fodrász, s nemzetközi krupié végzettséget szerzett. Három éve azonban alaposan megváltozott az élete.
– Egy „részeg este” a barátaimmal azt latolgattuk, miből lehetne pénzt csinálni. Mondtam a többieknek, hogy 2007-ben az Egyesült Államokban létrehoztak egy társkereső internetes oldalt az AIDS-eseknek, s két év alatt 40 millió dollárt kerestek vele. Nem moralizáltam, az azért végigsuhant bennem, nyilván a betegeknek is jó volt, összehozták az embereket, akik nem találkoztak volna egymással – meséli egy szuszra és komolyan. Megszokta, hogy ezen gyorsan ítélkezni szoktak, de ez akkor csöppet sem érdekelte. Racionálisan látott neki, és „felmérte” a magyar „piacot”, ám hála Istennek kevés AIDS-es él Magyarországon, állapította meg, s elvetette az ötletet.
De a „piaci rést” a fogyatékkal élők jelentették mégis, rájött, a társkeresők világában ők lényegében nem szerepelnek. Saját megtakarított pénzét, több millió forintot tett bele az oldal fejlesztésébe, s megszületett a fatemate.hu. Sorstárs, ezt jelenti az angol szó, és persze fizetősként indította el az érdeklődőknek, mert ez volt az eredeti cél. Csakhogy történt valami. Beleásta magát a fogyatékkal élők életébe, és elindult azon a bizonyos damaszkuszi úton, amikor gyökeresen megváltozik az ember szemlélete. Ő nem használja Szent Pál példáját, ennél sokkal szerényebb, de nem tagadja érzéseit.
– Találkoztam Bovier György kerekesszékes teniszezővel, majd a valóban mozgássérült Fenyvesi Zoltánnal, aki Till Attila Tiszta szívvel című filmjében az egyik főszerepet alakítja. Megismerkedtem a Down Alapítvány munkájával, és a Kézenfogva Alapítvánnyal is felvettem a kapcsolatot. Megviselt minden újabb találkozás, és megértettem, amit mondanak, hogy ők és a hozzájuk hasonlók nem a nulláról indulnak, hanem mínuszról! Azóta nem használom a megkülönböztetést, hogy ép, nem ép. S mindennap elmondom, hogy nincs jogunk nem hálásnak lenni bármiért is!
Szinte kizárólag testi fogyatékkal, az életmódra is kiható betegségekkel élőkről van szó, az értelmi sérültek társkeresése bonyolultabb ennél is. Miután Balázs elköltötte a megtakarított pénzét, s bár a Covid idején alig keresett, azt is ráköltötte az oldalra – ingyenessé tette. Van rajta egy fizetős kicsi csomag, de az is támogatásra megy. A lelki felismerések vitték tovább ettől kezdve. Magyarországon mintegy tíz százalék érintett betegségben, fogyatékosságban – ez nem kis szám. A társkereső oldalon úgy nyolcszázan regisztráltak, szinte mindenki fotó nélkül, a szemérmes rejtőzködés jellemzi őket. Vegyes az életkor, a harmincasok, ötven-hatvan évesek vannak többségben, a férfiak aránya 70 százalékos. Az oldal ugyan vakoknak nincs kifejlesztve, de a gyengénlátók tudják használni, és nem ugrál, nem vibrál semmi. Egyelőre nincs reklám, ezt még ki kell dolgozni, az ilyen jellegű bevétel is a „célközönséget” szolgálná.
– Az oldal nem rólam szól, de a szívügyem, a „kisfiam” – mondja Balázs, és hozzáteszi, nem közvetít. És nemcsak a szerelem, hanem a barátság terepe is az ország egyetlen, kifejezetten fogyatékkal élőknek szóló társkereső oldala. Nem olvas bele semmibe, nincs klub s efféle, akik itt egymásra találnak, azt már maguk szervezik tovább. A nyitóképen egy kerekesszékes személy látható háttal, s ennyi olvasható: „Találj párra, szerelemre! Ismerkedj, barátkozz, hiszen mindenkinek jár a boldogság!”