2022.01.27. 20:00
Jeges napok: veszélyes helyek lehetnek
Egyelőre kevés az esély rá, hogy tartós legyen a jég a Velencei-tavon, de nem árt, ha tudjuk, mire kell ügyelni.
Alkonyati csúszkálás Velencénél kedden. A vízszint annyira alacsony, hogy senki nem számol veszéllyel
Forrás: Tihanyi Tamás
– Fontos, hogy csak engedéllyel lehet a Velencei-tóra, vagy bármely fagyott vízfelületre lépni! – figyelmeztet Pavelcze László, a HUBA Rescue24 mentőcsoport vezetője. – Sok olyan terület lehet, ahol nem tud megvastagodni a jég, ezért mindenképpen arra intek mindenkit, hogy felelősségteljesen viselkedjen. Pavelcze László arra is kitért, hogy ha jégen beszakadt embert látunk, magunk ne kísérletezzünk, nehogy több áldozat legyen, de próbáljuk meg stabilizálni a bajba került helyzetét, azaz, ha van, például dobjunk kötelet, és azonnal riasszunk. A fő veszély nem a fulladás, hanem a kihűlés, hiszen a tó vízszintje alacsony. De tegyük fel, hogy nem az.
– Gyakori gond, hogy valaki nem tud visszakapaszkodni, mert a jég széle folyamatosan töredezik. Minél intenzívebb a mozgás, annál nagyobb hőt ad le a test és hűl ki, ezért nagyon fontos, hogy ne kapkodjunk, de kiáltsunk segítségért. Ha nincs senki a közelben, próbáljuk beosztani az erőnket. Ajánlatos a mobiltelefonon, ha az vízálló, előre beállítani azt a számot, amit ilyenkor azonnal hívni lehet. És mindenképpen tájékoztassunk valakit arról, hol készülünk jégre menni, mert bármikor megváltozhat az időjárás és bajba kerülhetünk.
A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata kérdésünkre kedden az alábbi tájékoztatást adta:
„A jégen való tartózkodás és közlekedés legalapvetőbb szabálya, hogy a szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri vagy meghaladja a 10 centimétert. A Velencei-tó egyes részein a hideg időjárás következtében kialakult jég vastagsága jelenleg a közlekedésre, valamint a sportolásra alkalmatlan és életveszélyes! Tilos a szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, a biztonságos munkavégzés kivételével, kikötők és veszteglőhelyek területén, valamint folyóvizeken. A szabályok megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halászati őr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat, ötezertől ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 150 ezer forintig terjedő bírságot is kiszabhatnak. Ha bármilyen veszélyhelyzetet észlelnek, azonnal hívják a 112-es segélyhívó telefonszámot!”
– A lékhorgászatra vonatkozó általános szabály az, hogy folyóvíz jegén horgászni minden esetben tilos – mondta Pálinkás Imre, a Mohosz velencei-tavi kirendeltségének vezetője. – Állóvíz jegén a lékhorgászat csak ott lehetséges, ahol az nem tiltott és a jég legalább 10 centi vastag, nem olvad és nem mozog. A horgász a kivágott léket a horgászat befejezése után köteles jól láthatóan megjelölni. A Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője, Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados véleménye az, hogy mivel a meteorológiai előrejelzések szerint enyhül az időjárás a hét második felében, nagy valószínűséggel továbbra sem alakul ki olyan vastag jég, amely alkalmas a téli sportolásra. Ők szigorúbbak, két centivel vastagabb biztonságos jégről beszélnek.
„Csak a 12 centiméternél vastagabb jég ad kellő biztonságot a befagyott vízfelületen tartózkodásra. A jég akkor éri el ezt a vastagságot, ha több napon keresztül mínusz 10 Celsius-fok alatt marad a hőmérséklet. (…) Ha az időjárás tartósan hideg, és befagynak a természetes vizek, akkor sem szabad akárhol a jégre menni. A természetes vizekben a jég alatt lehetnek meleg források, vagy olyan bomlási, rothadási folyamatok mehetnek végbe, amik hőt termelnek. Ezek miatt akár egyetlen négyzetméteren belül is eltérhet a jég vastagsága. Magyarországon minden vízfelületnek van egy kezelője. Ez lehet egy horgásztársaság, vagy az önkormányzat. A vízfelület kezelőjének a feladata megmérni a jég vastagságát és megfelelő vastagság esetén kijelölni a sportolásra alkalmas területet. (…) Kijelölt helyen is körültekintőnek kell lennünk. Soha ne menjünk egyedül a tóra korcsolyázni, könnyebb egymásra figyelni, ha többen vagyunk. (…) Ha gyanús ropogást, recsegést hallunk, azonnal hasaljunk a jégre, és próbáljunk meg a legközelebbi biztos ponthoz hason csúszva elérni. Amennyiben a jég beszakad, próbáljuk megőrizni a hidegvérünket és ne kapálózzunk. Ha kapkodva hadonászunk, akkor újra és újra be fog szakadni a jég ott ahol megpróbálunk kimászni a vízből. Nyugodt mozdulatokkal a mellúszáshoz hasonlóan próbáljunk hassal felfeküdni a vízre és próbáljunk ráúszni a part felőli jégre. Ha van nálunk lakáskulcs, vagy golyóstoll, ezekkel megkapaszkodva könnyebben ki tudjuk húzni magunkat a vízből.”
A katasztrófavédelem is arra int, amire Pavelcze László is figyelmeztetett: „Ne kezdjünk felelőtlenül mások mentésébe, mert az tetézheti a bajt. Amellett, hogy a saját életünket is kockáztatjuk, további beszakadások is keletkezhetnek. Ha van valahol létra, nagyobb deszka, ezekkel megpróbálhatunk a közelbe menni és kihúzni a bajba jutott embert.”