2023.05.12. 09:00
Válaszokat keresnek az egyházak, a segélyszervezetek
A Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága rendezett konferenciát Tihanyban, a bencés apátságban, amelyre egyházak képviselői és egyházakhoz tartozó segélyszervezetek vezetői, szakemberei kaptak meghívást.
Szilágyi Béla személyesen is részt vett a törökországi földrengést követő mentésben, segélyszervezeti vezetőként a mentőcsapattal tartott. Tihanyban a jövőről tanácskoztak
Fotó: Tihanyi Tamás / Fejér Megyei Hírlap
Az esemény résztvevője a Fejér vármegyében 26 éve alapított, Pákozdon logisztikai központot fenntartó Baptista Szeretetszolgálat elnöke, Szilágyi Béla is.
– Elsősorban arról folyik a beszélgetés – amely valóban elsősorban kerekasztal beszélgetés, egymás közti párbeszéd –, hogy az egyházak tagjai, papok, lelkészek milyen missziót végezhetnek, arra mennyire van hatással a háborús helyzet, vagy akár egy társadalmi átalakulás, az országon belüli költözés, vagy az európai migrációs helyzet. Arról is tanácskoztunk, hogy milyen valós válaszokat tudnak adni az ilyen helyzetekre a gyülekezetek, az egyházak. Képesek-e mindezen kihívásokra megfelelő és hatékony módon reagálni a 21. században úgy, hogy megőrzik az evangélium üzenetét, megtartják a hagyományokat, de ha kell, túllépnek a formaságokon.
A segélyszervezeti vezető elmondta: egy első hallásra talán furcsa meghatározás, az akadálymentes gyülekezet és misszió fogalma is az eszmecsere fókuszába került.
– Ez azt jelenti, hogy olyan gyülekezeti életet, missziót kell létrehozni és végezni, amelyhez bárki kapcsolódhat, amelyből senki sincs kizárva. A Baptista Szeretetszolgálat számára is fontos ez, hiszen isteni küldetést teljesítve, a krisztusi szeretetparancs alapján végezzük feladatainkat. Azt gondoljuk, hogy igazán holisztikus választ a szegénységre, a hajléktalanságra, az emberkereskedelemre, a katasztrófákat követő segítségnyújtásra és helyreállításra, vagy az olyan nagyszerű kihívásokra, mint az oktatás, csak keresztény szervezetként tudunk adni. Nem megszokott egy protestáns szervezet vezetőjétől, hogy a katolikus egyházfőtől, Ferenc pápától idéz, aki magyarországi látgatása során azt mondta: „Az igazi hit kényelmetlen, kockáztat, kilép a világba, hogy találkozzon a szegényekkel és képessé tesz arra, hogy saját életünkkel a szeretet nyelvét beszéljük.”