2023.11.17. 07:00
Évtizedek után kerültek haza a házaspár földi maradványai (galéria)
Több évtized után, 2020-ban kerültek haza Sybilla Pappenheim grófnő és férje, Heinrich Menteuffel-Szoege báró hamvai, akiket a katolikus templom melletti sírboltkápolnában temettek újra, ám emléktáblájukat csak csütörtök délután avatták fel lányuk, Sybill von Manteuffel-Szoege jelenlétében.
Sybill néni őszintén meghatódott a szülei emlékét őrző tábla leleplezését követően
Fotó: Fehér Gábor /Fejér Megyei Hírlap
Sybill néni – így szólítják a faluban –, aki 98. életévében jár, háláját és meghatottságát fejezte ki a tábla leleplezését követően. Mint mondta, ő már bizonyosan nem járhat el rendszeresen a szülei sírjához, de boldoggá teszi a tudat, hogy édesanyja (elhunyt: 1996), aki 41 éves koráig élt az iszkaszentgyörgyi kastélyban, és édesapja (elhunyt: 1946) hamvai végre hazatérhettek szeretett falujukba, Münchenből. A nagymama, gróf Károlyi Erzsébet azonban továbbra is Münchenben nyugszik és a család döntésének értelmében ott is marad.
A katolikus templom melletti sírkápolnát a kastélyt a Pappenheimek előtt birtokló Bajzáth család tagja, báró Bajzáth György építtette 1824-ben, édesanyja halálakor. Később még 14 családtagot temettek ide, illetve itt nyugszik Sybill néni nagyapja, Pappenheim Siegfried is, az Amadé-Bajzáth-Pappenheim kastély utolsó birtokosa, akit 1936-ban helyeztek örök nyugalomra. Melléjük kerültek 2020-ban, a Covid idején, Sybill néni szüleinek földi maradványai.
A csütörtöki táblaavatás előtt egy katolikus, egy református és egy evangélikus lelkész részvételével rövid ökumenikus imádságot tartottak a sírboltkápolnában. Sybill néni katolikus, de édesapja evangélikus volt, ezért ő maga nyitott, ökumenikus szemlélettel fordul a vallás felé. A közös imádságot követően a sírkápolna mellett a helyi iskolások részvételével faültetésre is sor került. Rácz István, a kastélyba nem régen beköltözött Nemzetközi Dendrológiai Alapítvány nevében ugyanis felajánlást tett: felmérik a kápolna körüli, körbekerített terület – ahová a kastélyban élő családokhoz köthető alkalmazottak temetkeztek - növényzetét, az elhalt fákat eltávolítják, a régieket rendbeteszik és újakat is ültetnek. Ennek jegyében került elültetésre egy libanoni cédrus, amit valóban Libanonból hoztak csemete korában és edényben neveltek egészen mostanáig.
Végül Gáll Attila, polgármester még egy jó hírrel szolgált: folytatódik a rendszerváltást követően is az önkormányzat gondozásában és tulajdonában maradt sírboltkápolna felújítása, aminek a tetejét korábban már megcsinálták, hogy az épület ne ázzon be. A mostani munkálatok során külső felújításon esik át az egykori bárók és grófok 199 éves nyughelye.
Emléktáblát avattak Iszkaszentgyörgyön
Fotók: Fehér Gábor / FMH