2024.06.08. 17:15
A Fülöp-Szigeteki függetlenség napján
Eredményeink: harmadik külügyminiszteri látogatás, 35 tanulmányi ösztöndíj, 50 év magyar fülöp-szigeteki diplomáciai kapcsolatok, 126 év függetlenség, 15.000 vendégmunkás.
Fülöp Szigetekiek népviseletben
Fotó: Lázár Sonja
Részletek Őexcellenciája, Frank R. Cimafranka a Fülöp-szigeteki Köztársaság magyarországi nagykövete, a Fülöp-szigetek függetlenségének 126. évfordulója alkalmából elmondott beszédéből.
Őexcellenciája, tisztelt Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára. Tisztelt Nagykövet kollégák, munkatársaim és Partnereink a magyar kormányban és a magánszektorban. Külön szeretném megköszönni Jakab Istvánnak, a Magyar Országgyűlés alelnöknek, a Fülöp-szigetek jó barátjának jelenlétét.
Tisztelt Vendégeim, Barátaim! Megtiszteltetés és öröm Önöket köszönteni ezen a fontos összejövetelen, amely a Fülöp-szigetek függetlenségének 126. évfordulója alkalmából emlékezik meg a „Kalayaan, Kinabukasan, Kasaysayan” témáról, magyarul „Szabadság, jövő és történelem, vagy múlt”. Ezek a szavak mélyen visszhangoznak szívünkben, miközben elgondolkozunk azokon a küzdelmeken és diadalokon, amelyek meghatározták utunkat a szabadság és az önrendelkezés felé. Megrendítően emlékeztetnek azokra az áldozatokra, amelyeket elődeink hoztak az országban a szabadságra és a nemzetiségre való törekvésükkor több mint egy évszázaddal ezelőtt. Az értékek továbbra is fennállnak, hogy lelkesítsenek bennünket, amikor országunk és népünk szebb jövőjére törekszünk.
Örömmel tájékoztatom Önöket a Fülöp-szigetek által elért figyelemreméltó eredményekről az elmúlt években, különösen a gazdasági fejlődésben. A Világbank előrejelzése szerint az ország idén 5,8 százalékos növekedést ér el. Ez a második leggyorsabban növekvő gazdaság Kelet-Ázsiában és a csendes-óceáni térségben. Az ország befektetési vonzerőjének növelése érdekében a Fülöp-szigetek kulcsfontosságú lépéseket tett.
Olyan kezdeményezések, mint az utak, kikötők és más kritikus fontosságú fejlesztések előtérbe helyezése, infrastruktúrája megszilárdítására, amely lehetőséget kínál a külföldi befektetők számára az állami és a magánszektoron keresztül partnerségekre. Projektek engedélyezése 100 százalékos külföldi tulajdonban a megújuló energiában. Reformok bevezetése olyan kulcsfontosságú ágazatokban, mint a repülőterek és a távközlés. Szabadkereskedelmi megállapodások megkötése, a piac bővítése érdekében.
Köszönjük Magyarország támogatását a tárgyalások újraindításában a Fülöp-szigetek és az EU közötti szabadkereskedelmi megállapodásért remélhetőleg ez év szeptemberében. Végül, egy sor jogszabályi és szabályozási keret elfogadása a nyitottabb és vonzóbb befektetési környezet megteremtése érdekében. De a gazdaságunk szilárdságának megőrzésére irányuló erőfeszítéseinknek csak akkor lehet értelme, ha szabad országként, határozottan védjük örökségünket, jogainkat és méltóságunkat. Mind a nemrég, mind a már korábban tett kitartó akcióink bizonyítják elkötelezettségünket a regionális és globális béke és biztonság mellett. Megismételném, amit elnökünk az ENSZ Közgyűlésén mondott közel két évvel ezelőtt: - nyitott, befogadó és szabályokon alapuló rendünket a nemzetközi jog szabályozza, és a méltányosság és annak elve erősíti meg. Ez az igazság, amely a legfőbb stabilizáló eszköz, szilárdan tart Bennünket a viharos tengereken.
Így továbbra is hűségesek és elkötelezettek maradunk a jogállamiság és a szabályokon alapuló rend mellett, nemcsak a Dél- és Kelet-Kínai-tenger közvetlen szomszédságában, hanem a Közel-Keleten és itt Európában is. A nemzetközi jog, különösen az Egyesült Nemzetek Alapokmányában foglalt elvek és a jogállamiság betartása jelenti a legjobb esélyünket a béke és a stabilitás megőrzésére mai világunkban. Ebből a célból a Fülöp-szigetek mindig felszólított minden államot, hogy tartsák be az ENSZ Közgyűlése által 1982-ben elfogadott, a nemzetközi viták békés rendezésére vonatkozó manilai nyilatkozatot.
Nemzetünk történelmének e mérföldkövét ünnepelve különösen nagy öröm számomra kihangsúlyozni a mélyen gyökerező barátságot és a szilárd kapcsolatokat a Fülöp-szigetek és Magyarország között. Illés Boglárka államtitkár asszonynak köszönetet mondok, mert itt van, hogy együtt ünnepeljük növekvő és egyre szorosabb partnerségünket. Idén ünnepeljük a magyar- fülöp-szigeteki diplomáciai kapcsolatok beindításának 50. évfordulóját. Örömmel jelenthetem be, hogy június 13-án, harmadik alkalommal látogat Manilába Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Itt találkozik majd a Fülöp-szigeteki külügyminiszterrel, valamint más miniszteri szintű tisztviselőkkel. Remélhetőleg lesz alkalma találkozni ifjabb Ferdinand R. Marcos elnökkel is rövid tartózkodása során.
A látogatás várható eredményei között szerepel a Fülöp-szigetek budapesti nagykövetségének bővítéseként a Tengerentúli Munkaügyi Kirendeltség megnyitásának bejelentése. A Kirendeltség a Magyarországon lévő Fülöp-szigeteki munkavállalók rohamosan növekvő számát kezeli. Tavalyi az év végére ez elérte a 15 000-et.
Kedves magyar barátainknak, miközben óvatos optimizmussal tekintünk a jövőbe, erősítsük meg közös elkötelezettségünket a Fülöp-szigetek és a Magyarország közötti baráti és együttműködési kötelék erősítése mellett. Dolgozzunk együtt, hogy legyőzzünk minden kihívást, és lehetőséget biztosítsunk egy jobb világ megteremtésére mindkét népünk számára.
Végül hadd köszönjem meg feleségemnek, Lu-nak és lányomnak, Francescának, valamint a Nagykövetség csapatának, a fellépő művészeknek, ennek a rendezvény megszervezését és lebonyolítását. Köszönöm mindenkinek, hogy csatlakozott hozzánk ennek az örömteli alkalomnak az ünneplésében. Erősödjön tovább Partnerségünk, érjenek messzebbre megértésünk hidjai, és mélyüljenek baráti kötelékeink évről évre.
Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára válaszbeszédében hangsúlyozta, hogy a fülöp-szigeteki vendégmunkások, szorgalmasak, megbízhatóan dolgoznak. A Fülöpszigetek keresztény ország, így annak ellenére, hogy még nem beszélik nyelvünket, de vallásilag és társadalmilag is jól be tudnak illeszkedni az ország életébe. Magyarország évente 35 fülöp-szigeteki egyetemistának és doktorandusznak biztosít kutatási munkájukhoz ösztöndíjat.