Tűzvédelem

2024.06.26. 14:00

Íme néhány tanács, hogy a bográcsozás ne tűzesettel végződjön

A nyár beköszöntével egyre többet tartózkodunk a szabadban, illetve sokan választjuk opcióul a kertben való grillezést, bográcsozást, ha az ebéd vagy vacsora elkészítéséről van szó. De nem árt szem előtt tartani néhány tanácsot, amit jó, ha megfogadnak a grillezők, bográcsozók. Lássuk, hogy mik is ezek!

Déri Brenda

Fotó: Sinkó Viktória / Feol.hu-archív

A katasztrófavédelem készített egy részletes közleményt arról, hogy mik azok a tűzvédelmi szabályok, amikre figyelni kell, hogy a kikapcsolódás, a szabadidős tevékenység ne tűzesettel vagy sérüléssel végződjön. Az első ilyen tanács talán nem tűnik túl ’komolynak’, ám annál fontosabb, ez pedig a következő: tájékozódjunk a várható időjárásról mielőtt bármilyen kinti programba fognánk! 

„A nyári időjárás egyik pillanatról a másikra képes megváltozni. Szikrázó napsütés esetén is hirtelen feltámadhat a szél és messzire röpítheti a parazsat, vagy a kerti asztalról ráfújhatja az éghető anyagot a tűzre. Érdemes a szabadtéri sütés-főzés előtt tájékozódni a várható időjárásról” – részletezi a katasztrófavédelem. 

A következő tanács rögtön az, hogy grillezésnél, bográcsozásnál mindig legyen a közelben oltóanyag. Ha pedig befejeztük a kerti sütést-főzést egyből oltsuk el a tüzet, hiszen az még napokig képes parázslani. Ugyanígy a grillezésnél, ott se hagyjuk magára a parazsat, illetve a szúnyogok elűzésére használt fáklyákat és füstölőket is tilos felügyelet nélkül hagyni. Ezek ugyanis szintén képesek tüzet okozni.

Mint a továbbiakban közleményükben hangsúlyozzák: 

Benzinnel, gázolajjal, hígítóval soha ne gyújtsunk be, és ne locsoljuk meg vele a tüzet, se a parazsat. Az ilyen típusú folyadékok intenzíven párolognak, gőzeik szintén éghetőek, és már kis intenzitású gyújtóforrás hatására belobbannak. Ilyenkor a felcsapó, akár több méteres lángok, illetve a meggyulladó éghető gázok súlyos égési sérülést okozhatnak

Illetve arra is kitérnek még, hogy a bográcsozáshoz sokan már gázrózsát vagy gázzsámolyt használnak, melyeknél igen fontos, hogy a gázpalackot csak hivatalos helyről szabad beszerezni, és csak olyat vásároljunk, amelyiknek ép a szelepe és zárófóliával van lezárva. Palackot csak abban az esetben szabad cserélni, amikor a készülék már nem üzemel. A gázpalackról történő főzéshez, grillezéshez kizárólag a gyártó által előírt nyomáscsökkentő használható. Ha kicseréltük a palackot, vagy úgy tűnik, hogy szivárog valahol, házilag is elvégezhetjük a tömörségvizsgálatot: a tömlő és a palack csatlakozási pontjához kenjünk mosogatószeres, vagy szappanos vizet, amennyiben valóban szivárog a gáz, azon a helyen buborékok keletkeznek. Használat után mindig zárjuk el a palackot. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a feol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában