2024.08.27. 11:41
Kereszt: felújították a település temetője melletti szimbólumot
A kereszt, még a felújítás előtt
Fotó: Facebook
Az Együtt Erő Vagyunk Alapítvány legfőbb célkitűzését így fogalmazta meg: – Az elmúlt századokban az út menti keresztek állításának kettős célja volt: a földrajzi tájékozódás és a lelki eligazodás segítése. Alapítványunk célja emlékeztetni az utazókat a kezdet és a vég, a magasság és a mélység határaira a keresztek megőrzése által.- A kereszt a legelterjedtebb és a legtöbb keresztyén által használt szimbólum és ebben bizonyára szerepet játszik az, hogy Jézus közvetlen és későbbi tanítványai és követői felismerték: Jézus szolgálatának és életének a lényege nem a tanítása, erkölcsi példája és gondolatai voltak, hanem a halála.
Elsőként a sárbogárdi Huszár-temetőhöz vezető út sarkán álló, 150 éve állított keresztet és környékét tették rendbe az alapítvány kezdeményezésére, Illyés András szobrászművész közreműködésével, az ünnepélyes átadásra az augusztusi nemzeti ünnepen került sor. – E nagyszerű kezdeményezés nem csupán az értékmentésről, értékőrzésről szól, hanem az önzetlen közösségi szerepvállalásról, ami nélkülözhetetlen egy település fejlődésében. Hiszen a benne élők tudják igazán otthonossá varázsolni azt a teret, térséget, ahol élnek! – olvashatjuk Varga Gábor országgyűlési képviselő sorait közösségi oldalán. A kreszt felirata: "A keresztre feszített názáreti Jézus dicsőségére ájtatos emlékül állíttatta Markruber János neje Mozer Julianna 1874. évben."
Néhány gondolat a keresztről: Nagy Konstantin volt az első olyan uralkodó, aki keresztyénnek vallotta magát, és aki által elterjedt a kereszt mint szimbólum a nép körében is, mivel a császár a seregének jelképeként használta. A harmadik század közepén, amikor Karthágó püspöke egy bizonyos Ciprián volt, Decius császár általános keresztyénüldözést rendelt el, amelynek során több ezer keresztyént gyilkoltak meg, mert nem voltak hajlandók áldozatot bemutatni az uralkodónak. Ciprián a kereszt szertartására emlékeztette az üldözötteket, bátorítva őket. Ezzel arra a gyakorlatra utalt, amelynek során keresztet rajzoltak a megtérők homlokára. Vagyis a kereszt már ekkor általánosan elterjedt jelkép volt Krisztus követői között.