2024.09.10. 20:04
Úttörő megoldás tartja életben a Sóstó élővilágát (galéria)
Nem kegyelmezett az idei nyár a székesfehérvári Sóstónak sem, a tavat és környezetének élővilágát nagyon megviselte a talaj- és légköri aszály, az erős UV-sugárzás, valamint a talajvízszint drasztikus csökkenése. Ha a szakemberek nem gondoskodtak volna időben a tó vizének utánpótlásáról egy különleges módszerrel, lassan a tó medre is láthatóvá vált volna.
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
A talaj- és légköri aszály, az erős UV-sugárzás és a talajvízszint nagymértékű csökkenése extrém mértékben sújtotta a Sóstó élővilágát az elmúlt hónapok során. Csak augusztusban ötször annyi víz párolgott el a tóból, mint amennyi a pótlással érkezik, emiatt 40–50 cm víz hiányzik a tóból. A vízhőmérséklet is nagyon magas, az algák erősen elszaporodtak és károsítják a vízminőséget. Szerencsére a halak egyenlőre jól tolerálják a megváltozott viszonyokat, de lehet még belőle halpusztulás – számolt be a nem túl rózsás helyzetről Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője.
A Sóstó vizét tisztított szennyvízzel pótolták, amely most elképesztően sokat segít. – Az így biztosított vízpótlás megmenti a tavat attól, hogy teljes öblök száradjanak ki, ezért ez a módszer hatalmas lehetőség a jövőre nézve! A megfelelően kezelt szürke vizek, tisztított szennyvizek felhasználása a jövőben elengedhetetlen lesz! – hívta fel a figyelmet Csete Gábor, hozzátéve, hogy a tisztított szennyvíz felhasználása a Sóstónál immáron hat éve kiválóan működik.
A tisztított szennyvíz tökéletesen alkalmas akár faöntözésre, vagy egyéb élővizek vizének pótlására. A jövőben is arra lehet és kell majd számítanunk, hogy rendkívül szélsőségesen oszlik el az évi csapadékmennyiség, hosszan tartó száraz időszakokra kell készülni. A nyári extrém hőség következtében a mezőföldi szikes tavak, kisebb csatornák és vízfolyások mind kiszáradtak, míg a sekélyebb vizes élőhelyek gyakorlatilag eltűntek, elpusztultak. A szakember úgy látja, hogy a szennyvizek felhasználhatóságának lehetőségeit Magyarországon is mielőbb el kell kezdeni vizsgálni, és ki kell dolgozni az ezzel kapcsolatos stratégiát. Mert nincs mire várni, víz nélkül nincs élet.
Úttörő megoldás tartja életben a Sóstó élővilágát
Fotók: Fehér Gábor