2024.10.25. 11:35
Átadták a Schmidl Ferenc Építészeti Díjat Székesfehérváron
A Schmidl Ferenc Építészeti Díj annak az építész tervezőnek adományozható, aki Székesfehérvár közigazgatási területén belül, 1990. után megvalósult építészeti alkotása révén hozzájárult Székesfehérvár városképének fejlődéséhez, építészeti kultúrájának előmozdításához, az épített környezet minőségének javításához. A Schmidl Ferenc Építészeti Díjat idén Pozsgai Angéla építész érdemelte ki, aki az elismerést péntek délelőtt vehette át a városházán.
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
Schmidl Ferenc alapelve az volt, hogy az építészetben nem a stílus, hanem a minőség az elsődleges. Így a ma nevét viselő díj adományozásának egyik legfontosabb értékmérője az épített környezet minőségi alakítása. A székesfehérvári baptista imaház ezen értékek és szempontok mentén megvalósított tervéért a Schmidl Ferenc Építészeti Díjat idén Pozsgai Angéla vehette át.
Átadták a Schmidl Ferenc Építészeti Díjat a városházán
Pozsgai Angéla munkáját több székesfehérvári és Fejér vármegyei épület is dicséri. Műemléképületek homlokzatfelújítási és portáltervei is kötődnek nevéhez. A Schmidl Ferenc Építészeti Díjat a 2024-ben épült baptista imaház bővítésének építészeti minősége alapján Székesfehérvár épített környezetének magas színvonalú alakításáért, s ezzel a város építészeti kultúrájának ápolása terén végzett példaértékű építészeti alkotótevékenységéért érdemelte ki. Az elismerést Cser-Palkovics András polgármester adta át Pozsgai Angélának.
A bíráló bizottság által a díjra javasolt épület átlényegülése évtizedes hiányt pótol – mondta el Lantay Attila, Székesfehérvár főépítésze. Az épület korábban csak úgy kaphatott építési engedélyt, hogy külsejében semmiképpen sem ölthetett szakrális jelleget. Így épült meg a családi lakóházra hasonlító épület. Mára azonban eljött az idő, hogy rendeltetését és jelentőségét kifejező formában bővíthesse imaházát a baptista gyülekezet. – Az épület elhelyezkedése a városszövetben, valamint a hely korábbi története is azt az utat követelte meg, amelyet tervezője következetesen végig is járt: fizikailag és szellemi szinten is kiemelte az épületet a környező lakóépületek közül. Egyedi bejárati előtetője a hagyományos magastetős földszintes épületszárnyon, valamint a harangtoronyra emlékeztető vertikális elem igazi templommá változtatta a korábbi épületet – fogalmazott a főépítész.
Nem a hivalkodás, hanem a jelenlét szimbóluma
Az építész szakmában ritka és egyben különleges alkalom, amikor az építészt egy szakrális épület tervezésére kérik fel – mondta Pozsgai Angéla, hozzátéve, szeretné, ha a baptista imaház épülete a városban úgy foglalná el a helyét, hogy nem a hivalkodás, hanem a jelenlét szimbóluma.
A Schmidl Ferenc Építészeti Díjat Székesfehérvár önkormányzata 2014-ben, az Ybl bicentenárium évében alapította. Tette ezt nagy szülötte, Ibl Miklós előtti tisztelgésként, valamint a díj névadója, Schmidl Ferenc építész Székesfehérvárért végzett, és a város határain is túlmutató, máig ható munkásságnak elismeréseként. A díj célja, hogy a város kifejezze elismerését azon építészek munkája előtt, akik munkásságukkal hozzájárulnak Székesfehérvár építészeti kultúrájának magas színvonalú fenntartásához és fejlődéséhez, és akik művészi érzékenységükkel, mérnöki pontosságukkal az adott kor szellemében, mégis az ezredéves hagyományokba oltva végzik építő, művészi tevékenységüket.