2024.10.08. 20:00
Epilepszia gyermekkorban: mit kell tenni egy-egy roham esetén? (galéria)
Epilepsziás gyermekek ellátásról szóló szakmai konferenciának adott otthont október 8-án, kedden a Városháza díszterme. Az eladók között köszönthették a résztvevők Deák György főorvos gyermekneurológust, ifj. Pápai Imre vezető mentőtisztet és Farnas István Gézát a Rév Ambulancia intézményvezetőjét, a program szervezőjét.
Fotó: Fehér Gábor / Fejér Megyei Hírlap
A konferencia Deák György előadásával indult, melyben az epilepsziás gyermekek köznevelésben való ellátásáról beszélt. Mint mondta: azért fontos erről beszélni, mert hetente 2-3 új epilepsziás gyermekről szereznek tudomást. Ennek ellenére a köznevelésben dolgozók sok esetben nem tudják, hogy mit kell tenniük, mert nem kapnak kellő útmutatást.
Három epilepsziás állapotot kell megkülönböztetni
A statisztika szerint a gyermekek 1-1,5 %-a epilepsziás, de az alkalmi rohamok ennél jóval gyakrabban előfordulnak. Ahhoz, hogy a pedagógusok, nevelők tudják mit kell tenniük, ismerniük kell a betegséget, valamint azt, hogy három külön állapotot különböztetünk meg: az epilepszia rohamot, az epilepszia betegséget és az epilepszia szindrómát – hangzott el.
A kialakulás okai
A betegség kialakulásának több oka lehet a főorvos gyermekneurológus szerint, okozhatja többek között fejlődési rendellenesség, agydaganat, genetikai betegség, születési károsodás, de az is előfordulhat, hogy nincs konkrét ismert ok. Jó hír ugyanekkor, hogy a gyermekek életkoruk előrehaladtával kinőhetik az epilepsziát.
Kezelési módok
Amennyiben beigazolódott az epilepszia és felállt a diagnózis kezdetét veheti a betegség kezelése, amelynek több módja is van. Ez lehet gyógyszeres kezelés, epilepszia/tumor sebészet vagy pszichés támogatás, de az életmódi tanácsok és a roham provokáció kerülése is segíthet. Emellett vannak kiegészítő kezelések is, ilyen a vitaminkúra, a ketogén diéta és a CBD is. Fontos ugyanekkor, hogy a megfelelő kezelési mód megállapítása több tényezőtől függ, akár az epilepszia „súlyosságától”, akár egy-egy roham időbeni elhúzódásától – tudtuk meg a szakember előadásából.
Görcsroham ellátása kórházon kívül
Deák Györgyöt ifj. Pápai Imre vezető mentőtiszt követte, aki a görcsrohammal járó rosszullétek kórházon kívüli ellátásáról árult el hasznos információkat a jelenlévőknek. Mint mondta nem csak az epilepszia okozhat görcsrohamot, de nagy százalékban ez áll a háttérben. Az epilepszia mellett görcsrohamot idézhet elő a lázgörcs, a metabolikus zavarok, a központi idegrendszert megtámadó fertőzés és a stroke, de lehetnek egyéb külső okok is.
Epilepszia gyermekkorban: mit kell tenni egy-egy roham esetén?
Fotók: Fehér Gábor / FMHElső teendők
Görcsrohamos betegnél kórházon kívüli ellátás esetén az első teendők között említette azt, hogy meg kell győződni a helyszín biztonságosságáról, de ugyanilyen fontos a sérülésektől való védelem, különös tekintettel a fejre, a légutak megnyitása és a 112-es segélyhívó hívása. Tilos ugyanekkor a nyelv kihúzása, a száj feszegetése, különböző tárgyak erőltetése a fogak közé és a végtagok leszorítása.
Függőségek kialakulása
Végül Farnas István Géza osztotta meg gondolatait a függőségek kialakulásának folyamatáról, illetve annak megelőzéséről. Hangsúlyozta, egy család, amikor krízis lép fel, például egy betegség, akkor különféle módon szabályozza az érzelmeit, ez lehet akár az alkohol, gyógyszer, dohányzás vagy valamilyen kábítószer is. Az elmúlt évben több mint 1500 diákkal találkoztak az intézményükben, akik valamilyen függőséggel küzdenek. A helyzetet tovább tetézik azok a reklámok, amelyek nap, mint nap körülvesznek minket a köztereken, az interneten és a tévében. Sok például az alkoholfogyasztást hirdeti.
Van kiút
A függőség leküzdésében nagyon fontos az érzelmi háló, a jó érzelmi kapcsolat a párunkkal, a családunkkal és a barátainkkal, a stresszcsökkentés és az időleges gondtalanság. De segítség lehet a megfelelő terápia is, amennyiben nyitott rá az érintett.